Προς το περιεχόμενο

Τι σας ξενερώνει/αντιπαθείτε στην ΕΜΦΑΝΙΣΗ ή και στον ΗΧΟ μιας κιθάρας;


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Είναι άξιο απορίας το πόσοι εδώ μέσα απεχθάνονται το burst σε Stratocaster. Μιλάμε για το πιο δημοφιλές χρώμα της πιο δημοφιλούς κιθάρας ever 

 

Υπάρχουν burst και burst - το 2tone πχ μιας '50s strat δεν με χαλάει ιδιαίτερα. Κάποια πιο μοντέρνα burst άντε πάνε και έρχονται. Αλλα αυτό το λεγόμενο target burst / clown burst ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
51 λεπτά πριν, odis13 είπε

 

Υπάρχουν burst και burst - το 2tone πχ μιας '50s strat δεν με χαλάει ιδιαίτερα. Κάποια πιο μοντέρνα burst άντε πάνε και έρχονται. Αλλα αυτό το λεγόμενο target burst / clown burst ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.

Δεν είναι sunburst που βασιλεύει σαν ήλιος με τα χρώματα μιας δύσης να σβήνουν σταδιακά.

Είναι κανονική, αδέξια διχρωμία. Κακό βάψιμο.

  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Δεν είναι sunburst που βασιλεύει σαν ήλιος με τα χρώματα μιας δύσης να σβήνουν σταδιακά.

Είναι κανονική, αδέξια διχρωμία. Κακό βάψιμο.

Burnt pizza burst

product.thumb.jpeg.9c63b8cf90fd2d34ed1d7b9259f09467.jpeg

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odis13 είπε

Εν ολίγοις δυστυχώς οι φίλοι στην Epiphone το έιχαν λούσει απο μόνοι τους καιρό πριν καταλήξουν να γίνουν ένα Gibson brand, αν μη τι άλλο η "αναβίωση" που ήρθε απο τις Gibson-made Epiphone στα late 50's - 60's συνέβαλε στο να μην ξεχαστεί τελείως το legacy.

Εγώ δέν καταλαβαίνω γιατί ότι τάβλα θέλουν να ξεφορτωθούν βρίσκουν ένα μοντέλο Gibson π.χ les paul και του βάζουν επάνω το epiphone για να δείξουν οτί δέν ειναι η "γνήσια" Gibson με τα άριστα υλικά,αλλά η  υποδεέστερη epiphone,χωρίς να ανήκει κάν σχεδιαστικά,η στην φιλοσοφία της epiphone.

Μετέτρεψαν την epiphone στην οικονομική τους σειρά με λίγα λόγια.

Αυτό ειναι ενα γεγονός,που εγώ δέν δέχομαι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Burnt pizza burst

product.thumb.jpeg.9c63b8cf90fd2d34ed1d7b9259f09467.jpeg


Αυτή είναι ωραία ρε. Αυτή δες που δεν έχει καν νερά το ξυλο

 

 

IMG_9183.thumb.jpeg.084cd70cc2a74681c8314a60f1b5f5be.jpeg

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω απο τις επιλογές που εχω κάνει φαίνεται πως έχω κάποιο μικρό... κόλλημα στο χρώμα, αν και το συνειδητοποίησα όταν τις έβαλα μαζί στον τοίχο, τότε. Με σειρά προτίμησης σε όμορφο sunburst για τα γούστα μου.

  1. Les Paul
  2. Yamaha (σχεδόν σαν βιολί)
  3. 335 (classic Gibson sunburst)
  4. Zephyr (σχεδόν διχρωμία με μεγάλο contrast)

Όλα όμως είναι αποδεκτά και ακόμα και η διχρωμία έχει τους φαν της. Όχι εμένα πάντως.

 

DSC02215 (1).JPG

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

😁

 

Εγώ σε μια les paul πετάω αμέσως τους μαγνήτες εάν δεν μπορούν να παίξουν έτσι στην θεση Neck....

Γι αυτο κ για μενα O μονος ανεκτος διπλοΣ σε neck les paul ειναι ο duncan jazz και αυτο επειδη ειναι τιγκα στα πριμα και ως εκ τουτου ο μονος τροπος να σωθει η εκ κατασκευης εμετικη αυτη θεση :-) :-) :-) 

 

Παιδια sunburst αντε μεχρι κανα siena και αυτο μετα βιας. Σαν να τρως για μια ζωη χοιρινο σουβλακι.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fenderiarhs είπε

Γι αυτο κ για μενα O μονος ανεκτος διπλοΣ σε neck les paul ειναι ο duncan jazz και αυτο επειδη ειναι τιγκα στα πριμα και ως εκ τουτου ο μονος τροπος να σωθει η εκ κατασκευης εμετικη αυτη θεση :-) :-)


Ο jazz, τον οποίο είχα και ξήλωσα, έχει περισσότερο output σε σχέση με έναν κλασικό paf και νομίζω είναι αρκετά στρογγυλός και λιγότερο πριματος. Ένας τυπικός Α5 paf έχει περισσότερα πρίμα και note definition.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2024 στις 4:53 ΜΜ, Άγιος είπε

Το πλατύ headstock της στρατοκαστερ

Λατρευω το large headstock ειδικά των 70's

Επίσης το χρώμα 3Τ sunburst, αξεπέραστο για μένα !

  • Συμφωνώ 1

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου