Προς το περιεχόμενο

Προσοχή απάτη για αγορά κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
2 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Επίσης να ξέρετε ότι στο fb marketplace  κλέβουν φωτογραφίες και αγγελίες από το νοιζ και τις ανεβάζουν εκεί με εξευτελιστικες τιμές.Και επειδή οι αγγελίες πολλές φορές είναι γραμμένες από μουσικούς εδώ μέσα οι αγγελίες στο !marketplace φαίνονται πολύ πειστικές. 

Λιγάκι έως πολύ επικίνδυνο να κάνεις τέτοια αγορά/πώληση, ειδικά αν δεν έχεις μιλήσει αρχικά με αγοραστή/πωλητή. Το να δεις το μηχάνημα είναι μετά. Το τι θα σου πει και πως στο τηλέφωνο / email είναι >50%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόκειται για καραμπινάτη απάτη

η απάντηση/εκδήλωση ενδιαφέροντος σαν αυτή σε αγγελία αλλά και περίπου τέτοια ίδια αγγελία είναι το πρώτο βηματάκι στην απάτη.

η απάτη δεν θα είναι το ίδιο το προϊόν που πωλείται ή ζητείται αλλά κάτι άλλο μια άλλη υπηρεσία ή ενέργεια που θα συσχετιστεί με αφορμή την αγγελία και θα έρθει μετα

σαν βασικοι κανονες

1. δεν ασχολούμαστε (καν) με οτιδήποτε δεν είναι γραμμένο άπταιστα στη γλώσσα μας.

2.το ίδιο με κάποιον που δεν μιλάει άπταιστα και καθαρά τη γλώσσα μας.

3.αποφεύγουμε να δίνουμε το κινητό μας ή το μαιλ (ιδίως τα βασικά μας αν έχουμε κι α΄λλα). Μιλάμε στην πλατφόρμα. Τηλέφωνο κλπ δίνουμε αφού προηγηθεί ξεκάθαρη συζήτηση στην πλατφόρμα.

4. δεν κανονίζουμε συναλλαγή με τραπεζική κατάθεση εκτός αν μιλήσουμε και κάπως σιγουρευτούμε

5.συναλλαγή χέρι χέρι, πάμε με φίλο μαζί και κανονίζουμε εμείς και αποκλειστικά εμείς το μέρος συνάντησης

 

 

απο την εμπειρία μου, όποτε έγινε ή πήγε να γίνει παρατράγουδο παραβιάστηκε κάποιος απο τους όρους αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γενικότερα πάντα, ΠΑΝΤΑ είναι τεράστιο red flag το να προσπαθεί κάποιος με το καλημέρα να μεταφέρει τη συνομιλία/συναλλαγή ΕΚΤΟΣ πλατφόρμας. 'Οπου βλέπεις "α δε μου δουλεύει το reverb/ebay/smart noiz στείλε μου mail στο τάδε" με το πρώτο μήνυμα μην μπαίνεις καν στον κόπο να απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 λεπτά πριν, odis13 είπε

Και γενικότερα πάντα, ΠΑΝΤΑ είναι τεράστιο red flag το να προσπαθεί κάποιος με το καλημέρα να μεταφέρει τη συνομιλία/συναλλαγή ΕΚΤΟΣ πλατφόρμας. 'Οπου βλέπεις "α δε μου δουλεύει το reverb/ebay/smart noiz στείλε μου mail στο τάδε" με το πρώτο μήνυμα μην μπαίνεις καν στον κόπο να απαντήσεις.

Ναι, το συνηθίζουν όμως και ορισμένοι ντόποιοι αυτό. Αντί να σου απαντήσουν μέσα στο σύστημα αγγελιών, σου απαντούν  εκτός συστήματος αγγελιών - άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Ναι, το συνηθίζουν όμως και ορισμένοι ντόποιοι αυτό. Αντί να σου απαντήσουν μέσα στο σύστημα αγγελιών, σου απαντούν  εκτός συστήματος αγγελιών - άμεσα.

για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις δώσει mail που κατα κανόνα αποφευγουμε.

όπως και κινητο

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, sultan of string είπε

για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις δώσει mail που κατα κανόνα αποφευγουμε.

όπως και κινητο

Αφού στο σύστημα αγγελιών στα μέλη φαίνεται το email και το τηλέφωνο. Όποιος κάνει log in τα βλέπει.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Μανώλης Χναράκης said:

Αφού στο σύστημα αγγελιών στα μέλη φαίνεται το email και το τηλέφωνο. Όποιος κάνει log in τα βλέπει.

σορυ

δεν γνωρίζω τι γίνεται εδώ.

αναφέρομαι σε άλλες πλατφόρμες facebook imsomnia ΧΕ που κατακανόνα δεν βάζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, sultan of string said:

σορυ

δεν γνωρίζω τι γίνεται εδώ.

αναφέρομαι σε άλλες πλατφόρμες facebook imsomnia ΧΕ που κατακανόνα δεν βάζεις

πολύ ενδιαφέρον. 🙄

Βλέπω πήρα -1 reputation, επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τις αγγελίες εδώ.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sultan of string είπε

πολύ ενδιαφέρον. 🙄

Βλέπω πήρα -1 reputation, επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τις αγγελίες εδώ.

Πάρε το rep σου πίσω με ένα ευχαριστώ χωρίς λόγο. Μοιράζουμε rep και αγάπη 🤣 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sultan of string είπε

5.συναλλαγή χέρι χέρι, πάμε με φίλο μαζί και κανονίζουμε εμείς και αποκλειστικά εμείς το μέρος συνάντησης

 

 

απο την εμπειρία μου, όποτε έγινε ή πήγε να γίνει παρατράγουδο παραβιάστηκε κάποιος απο τους όρους αυτούς.

Αν όλοι ακολουθούσαν τον κανόνα σου δεν θα συμφωνούσε ποτέ κανείς γιατί όλοι θα ήθελαν να επιλέξουν τόπο συνάντησης αυτοί και αποκλειστικά αυτοί. Πιο σωστά θα έπρεπε να παρουσιάσεις τους κανόνες σου αυτούς ως το δικό σου μανουαλ συναναστροφής με αγνώστους, σεβαστοί αλλά υπερβολικοί, μάλλον απίθανο να συναλλασσόμουν μαζί σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου