Προς το περιεχόμενο

To Strandberg or not to Strandberg??!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, Terry RoscoeBeck5 said:

Κοίτα τώρα... Αφτή είναι fanned fret . Η άλλη, η essential 6 δεν είναι.

 

Ταπεινή μου άποψη, αν πας σε διαφορετικό κούτσουρο, πήγαινε all the way. Βέβαια, υπάρχει διαφορά στην τιμή.

 

Σχετικά με τα fanned frets, στις 6χορδες είναι τόσο μικρή η απόκλιση (25 - 25.5) που (τουλάχιστον εγώ) δεν κατάλαβα διαφορά. 🙂 Περισσότερο μου πήρε να συνηθίσω το μικρό βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, LightStringer είπε

εννοεις να προτιμησω  fanned fret και γιατι;

Μια fanned fret κιθάρα ή και μπάσο φυσικά, έχει κάποια "πλεονεκτήματα", έναντι των "κλασικών" τάστων.

Ας σου τα "πει" ο Ralph Novak, ο μάστορας που το δημιούργησε: "Τhe fanned frets offered uniform tension to all the strings, allowing for better intonation, easier adaptation to alternative tunings, and an “enhanced definition of harmonics”.

Θα σου πω από την πείρα μου με fanned frets μπάσα, δηλαδή Dingwall, ότι το σονάρισμα της Β είναι μοναδικό. Είναι "καμπάνα", σαν να ακούς πιάνο. Κάτι που δεν το συναντάς αλλού. 

Καθώς η Strandberg, έβγαλε "ιδιαίτερες" κιθάρες, διαφορετικές και έξω από τα συνηθισμένα, αν ήμουν κιθαρίστας και κατέληγα σε αυτή, θα πήγαινα σε fanned fret για να βγω εντελώς out of the box μιας "συμβατικής" κιθάρας.

 

Βέβαια αυτά είναι γούστα. Μπορεί να πιάσεις μια fanned fret κιθάρα και να μην σου αρέσει η αίσθηση, αρχικά να σε μπλέξει το "στραβό" τάστο - αλλά είναι κάτι που συνηθίζεται γρήγορα.

Αυτά τα ολίγα... Και ότι αποφασίσεις, μαζί σου 😄 

 

 

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από εμένα είναι όχι. Μου φαίνονται πιο uncool & nerdy κι από σπυριάριδες εφήβους που παίζουν dungeons & dragons.  

Aν θες απόκριση σε μπάσα ξεκινάς κατά σειρά από:
1. καμπίνα

2. ενισχυτή

3. μαγνήτες

4. μεγάφωνα

5. πετάλια

 

και αφού έχεις λύσει οοοοοοοοοοοοολα αυτά θα πας και στα στραβά τάστα να πάρεις άλλο ένα 0,5% (αν μιλάμε για κιθάρα με σχετικά κανονικό κούρδισμα). 

Αν συζητάμε για βαρύτονες και πάνω, άιντε κομμάτια να γίνει το ρεζιλίκι...😄 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου