Προς το περιεχόμενο

To Strandberg or not to Strandberg??!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα! Εχει καποιος να μου πει γνωμη για τις Strandberg πριν κανω τη κινηση και αγορασω την νεα entry level essential 6?
 
Διαβαζω οτι αρκετοι με το που τις δοκιμασαν δεν ξανα επιασαν αλλη κιθαρα. Πως ειναι το action?Η ιδια εταιρεια υποσχεται μολις 1mm στο 19ο ταστο μετα απο επικοινωνια μου μαζι της;
 
Πως τα παει απο tuninig stability?
Εχετε εικονα;
 
Ευχαριστω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σημαντικό φαντάζομαι δεν είναι το action αυτο καθ'αυτό αλλά το πολύ ιδιαίτερο neck profile - έχεις δοκιμάσει ποτέ, να δείς πως σου κάθεται? Δεν έχω ο ίδιος κάποια εμπειρία να σου μεταφέρω, παραμένω με την απορία του πώς είναι αυτα τα μανίκια 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ έχω πιάσει αλλά οι περισσότεροι λένε ότι είναι εξαιρετικά όργανα και τρομερή ισορροπία και ποιότητα. Οι περισσότεροι - αν όχι όλοι - κολλάνε απλά στην αρκετά διαφορειτκή εμφάνιση. Η έλλειψη του headstock φαίνεται να αποθεί την πλειονότητα των αγοραστών που λόγω συνήθειας μοιάζει τέρμα εξωγήινο design. Αν για σένα αυτό δεν είναι απωθητικό, τότε θα σου έλεγα να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις κάποιον εδώ, που να την έχει πιάσει στο χέρι- είναι «ιδιαίτερο» όργανο.

Πάντως για το ερώτημα σου αν κρατάει κούρδισμα, κοιτώντας αριστερά- δεξιά σε ξένα fora δεν είδα γκρίνιες, εκτός από κάνα - δύο περιπτώσεις που έκαναν λόγο ότι έχαναν το κούρδισμα στην μπάσα Ε- άλλα μάλλον ήταν θέμα των χορδών.

 

Ψάξε το λίγο σε ξένα fora για να αποκτήσεις μια "εικόνα"- αν και δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι τόσο αποτρεπτικό.  

 

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, eww είπε

Καλησπέρα!

 

Έχοντας στην κατοχή μου για 2.5 χρόνια μία NX Prog 6, έχω τις παρακάτω εμπειρίες:

- το tuning stability με floating bridge είναι ίσως το καλύτερο που είχα so far, βάζοντας μέσα και τις σταθερές γέφυρες που είχα.

- το action το έχω αυτή τη στιγμή στα 0.75mm (για την ψιλή Μι (Φα για το κουρδισμά μου)) και 1mm για την χοντρή Μι. Το έχω σετάρει να είναι ομοιόμορφο σε όλο το μήκος της ταστιέρας. Απειροελάχιστο ακουστικο buzzing, το οποίο δεν περνάει στον ηλεκτρικό ήχο. Εδώ βοηθάει άπειρα το zero fret που έχουν τα πιο ακριβά μοντέλα, αλλά δε νομίζω να έχει η Essential πρόβλημα να φτάσει το 1mm.

- το support τους είναι πραγματικά ευγενέστατο και κατατοπιστικότατο.

- το neck profile φαίνεται πολύ περίεργο, αλλά μέσα σε 1-2 ώρες το ξεπερνάς και δεν το σκέφτεσαι πλέον. Είναι ίσως το πιο βολικό profile που έχω παιξει. Πρώτη φορά κατάφερα να σταματήσω επειδή κούρασα το δεξί χέρι και όχι το αριστερό.

- το σώμα είναι (για εμένα) το ίδιο δυνατο΄σα σημείο, με το profile του μπράτσου (δες και πιο κάτω που αναφέρω για το βάρος).

- οι άκρες των τάστων ήταν άψογα λιμαρισμένες.

- πάντα απεχθανόμουν radius > 12". Ακόμη και με το 20"άρι που έχει, ήταν η πρώτη φορά που δεν κατάλαβα τόση διαφορά.

 

Σαν αρνητικό, θα έβαζα το γεγονός πως ένα τάστο ήταν ελάχιστα πεταγμένο και δε μπορούσα να κατεβάσω το action όσο θα ήθελα (μπορούσα μέχρι 1mm, ναι, ήθελα πιο κάτω). Σαν θετικό στο ίδιο point, θα έβαζα το support το οποίο προθυμοποιήθηκε για δωρεάν αλλαγή. Άλλο που δεν την έκανα γιατί μου άρεσαν τα νερά στο maple top :p (veneer, αλλά δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει).

 

Όσο καιρό την έχω, έχω αγγίξει ελάχιστα ο,τιδήποτε άλλο. Όχι λόγω μπράτσου, αλλά λόγω βάρους (2.4 κιλά) + το σώμα. Είναι η πρώτη κιθάρα που έχω πιάσει και δε χρειάστηκε να προσαρμοσω το σώμα μου σε αυτήν, ήταν η ίδια προσαρμοσμένη.

 

Θα προσπαθήσω μέσα στο χρόνο να αποκτήσω και μία Essential, μιας και μου έχει λειψει η σταθερή γέφυρα για κάποια πράγματα.

 

Επίσης ήταν και η πρώτη φορά που αγόρασα κιθάρα χωρίς καμία απολύτως δοκιμή... :p

 

p.s. μετά από 15 χρόνια πήγα να μπω στο παλιό μου account, μπα... :(

Επιτέλους και ένας που ξέφυγε από τα καθιερωμένα - strat, tele, LP κλπ...

Άξιος 😎 

  • Συμφωνώ 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Επιτέλους και ένας που ξέφυγε από τα καθιερωμένα - strat, tele, LP κλπ...

Άξιος 😎 

 

Έχουν προσπαθήσει να πιάσουν ακόμα και αΦτούς

image.thumb.png.49362908dc26816fd9a1a822fcc33ec8.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Έχουν προσπαθήσει να πιάσουν ακόμα και αΦτούς

image.thumb.png.49362908dc26816fd9a1a822fcc33ec8.png

Κοίτα τώρα... Αφτή είναι fanned fret . Η άλλη, η essential 6 δεν είναι.

 

Ταπεινή μου άποψη, αν πας σε διαφορετικό κούτσουρο, πήγαινε all the way. Βέβαια, υπάρχει διαφορά στην τιμή.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Κοίτα τώρα... Αφτή είναι fanned fret . Η άλλη, η essential 6 δεν είναι.

 

Ταπεινή μου άποψη, αν πας σε διαφορετικό κούτσουρο, πήγαινε all the way. Βέβαια, υπάρχει διαφορά στην τιμή.

εννοεις να προτιμησω  fanned fret και γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου