Προς το περιεχόμενο

vintage μηχανήματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
15 ώρες πριν, LK είπε

Μα ρε συ ήδη κλείσαμε 3 χρόνια.

Από το 2021 Νοέμβριο λειτουργεί το My data.... 3 χρόνια μετάβαση....και που σαι ακόμα, ειναι δυνατόν;

Κατα τα άλλα, καλώς ή κακώς, όσοι δεν ξέρουν....ας απευθυνθούν σε επαγγελματίες να τους κρατάνε τα βιβλία.

 

Άνοιξαν πλατφορμά λέμε για τη δήλωση καθαρισμού οικοπέδου, με επαπειλούμενα πρόστημα 1000 ευρώ αν δεν την κάνεις, και αν μπείς να την κάνεις θα δεις ότι δεν μπορείς να την κάνεις, γιατί τα μισά ακίνητα δεν έχουν κτηματογραφηθεί. (και σου λέει , δώσε συνταταγμένες....να το βρεις το οικόπεδό σου λόγω μη κτηματογράφισης) .

Είμαστε με τα καλά μας;

 

Άσε με να κάνω υπεύθυνη δήλωση, να περιγράψω εγώ το οικόπεδό  μου (αφού δεν μπορεί να το βρει το σύστημα) και να στη στειλω με Mail , με fax με ταχυδρομικό περιστέρι ....με ό,τι θες.

Διαβάζω με εξαιρετικό ενδιαφέρον το νήμα, το οποίο βέβαια καλό θα ήταν να αλλάξει τίτλο σε κάτι του στιλ "Ψηφιακό δημόσιο- Ευκολία ή digital κόλαση;". 

Ναι, υπάρχει τεράστια δόση αλήθειας και στις δύο όψεις, και στη θετική και στην αρνητική, αλλά αυτό που ήρθε στο μυαλό μου διαβάζοντας (και αυτό πάει στις αρνητικές κριτικές) είναι το "η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα". 

Προσωπικά μένω στο ότι ξεκολλήσαμε από τον... 19ο αιώνα που ζούσαμε (ως δημόσιο) και με τα όποια ζητήματα, αργά ίσως αλλά σταθερά, κατευθυνόμαστε προς το σήμερα. 

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LK είπε

Πάντως είχαμε την ευκαιρία μας για βαθειά τομή στις σχέσεις κράτους -πληροφορική....αλλά τη χάσαμε 😆

01.jpg

Να ελέγξεις τις προμήθειες και την τιμολόγηση στο ΔΗΜΟΣΙΟ για ανάγκες πληροφορικής σε hardware και software αλλά και για εκπαίδευση του προσωπικού. 

 Μαζί τα φάγαμε. Το κόστος των ιστοσελίδων τη δεκαετία του 2000 να δεις. 

 Και τώρα πεινάμε και αυτοί που τα έκαναν έχουν βίλες στην Ελλάδα και το εξωτερικό και πάνε όλη μέρα και λιάζονται αυτοί και τα σόγια τους στις πισίνες. Για αυτά δε λέτε🤣 Μόνο για τον τεμπέλη τον Έλληνα λέτε🤣🤣

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Να ελέγξεις τις προμήθειες και την τιμολόγηση στο ΔΗΜΟΣΙΟ για ανάγκες πληροφορικής σε hardware και software αλλά και για εκπαίδευση του προσωπικού. 

 

 

Τι να ελέγξω;

Δεν ξέρω;

Εγώ δεν έγραψα εδώ, πριν κάποια χρόνια, ότι προϊστάμενος...... ιδρυματος δημοσίου, πετούσε πανηγυρικά / επιδεικτικά από τον πρώτο όροφο τις οθόνες CRT  για pc , όταν αντικαταστάθηκαν με LCD.

Και εγώ τις μαζεύω από τα σκουπίδια τις επισκευάζω και τις καθαρίζω......

Μπορώ να γίνω πολύ κακός με κάτι τέτοιους.....αλλά άστο τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

Τι να ελέγξω;

Δεν ξέρω;

Εγώ δεν έγραψα εδώ, πριν κάποια χρόνια, ότι προϊστάμενος...... ιδρυματος δημοσίου, πετούσε πανηγυρικά / επιδεικτικά από τον πρώτο όροφο τις οθόνες CRT  για pc , όταν αντικαταστάθηκαν με LCD.

Και εγώ τις μαζεύω από τα σκουπίδια τις επισκευάζω και τις καθαρίζω......

Μπορώ να γίνω πολύ κακός με κάτι τέτοιους.....αλλά άστο τώρα.

 

Το ξέρω, αλλά να τα ελέγξουμε ξανά, να πάρουμε κανα φράγκο από τις επιτροπές ελέγχου. 

 Στο ελεγκτικό έχει πολύ καλά λεφτά.🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Το ξέρω, αλλά να τα ελέγξουμε ξανά, να πάρουμε κανα φράγκο από τις επιτροπές ελέγχου. 

 Στο ελεγκτικό έχει πολύ καλά λεφτά.🤣

Τον ψηφιακό έλεγχο μη βαρυγκομάς, αφτός σου δίνει για να φας*

 

Αν δεν είχαμε περάσει σε αφτό το level, άντε να τους μάγκωνες αφτούς

ΑΑΔΕ: Λουκέτο 48 ωρών σε κατάστημα πολυεθνικής στο Σύνταγμα - Δεν διαβίβασε πάνω από 21.000 αποδείξεις

 

*Σοφό φορολογικό ρητό...

ΥΓ: Και διαβάζουμε insider 😎

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα μηχανήματα, συμπεριφέρομαι (και αισθάνομαι πως είναι) ζωντανά όντα, όχι άψυχα. Ποτέ δε θα πέταγα οθόνες από τον πρώτο όροφο, ακόμη και αν έχουν φτάσει στο τέλος της ζωής τους, αξίζουν να αποσυρθούν με τη διακριτικότητα που επιβάλλεται σε έναν ανθρώπινο πολιτισμό, όχι σαν απορρίματα.

 

Αυτή η στάση ζωής επιτάσσει και μία εξτρά δόση προσοχής απέναντι στα μηχανήματα η οποία δόση με έχει προστατεύσει από ηλεκτροπληξία άπειρες φορές, από έναν ακρωτηριασμό και άγνωστο αριθμό ατυχημάτων κάθε είδους.

 

Δεν είναι ότι σέβεσαι τη ζωή (που δεν έχουν), αλλά σέβεσαι την ενσωματωμένη ανθρώπινη νοημοσύνη μέσα τους. Είναι αλήθεια ότι όλα αυτά ήταν ευκολότερο να τα παρατηρήσεις και να τα κατανοήσεις την εποχή του λεγόμενου vintage εξοπλισμού, αλλά η πρόκληση είναι παρούσα σε όλες τις εποχές, στην ψηφιακή επίσης.

  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LK είπε

Πάντως είχαμε την ευκαιρία μας για βαθειά τομή στις σχέσεις κράτους -πληροφορική....αλλά τη χάσαμε 😆

01.jpg

Τι μου θύμησες τώρα... Μικρός μάζευα περιοδικά Pixel, HiTech (έχω & το πρώτο τεύχος), Κόμιξ κτλ... Ωραίες εποχές!!!

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, trolley είπε

αξίζουν να αποσυρθούν με τη διακριτικότητα που επιβάλλεται σε έναν ανθρώπινο πολιτισμό, όχι σαν απορρίματα.

Βασικά να ανακυκλωθούν, για να μην καταλήξουν απορρίμματα.   

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χίλιες δραχμές, έπαιρνες το περιοδικό, έπαιρνες τσιγάρα και έπινες και μισό καφέ στο Κολωνάκι. 

 Άντε πήγαινε τώρα να πάρεις τσιγάρα, περιοδικό και να πιείς καφέ στο Κολωνάκι, 4500 δραχμές δε σου φτάνουν. 🤣

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να σεβαστείς την τεχνολογία , πρέπει τελικά να την πληρώνεις με 36% ΦΠΑ, όπως στα 80's.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου