Προς το περιεχόμενο

vintage μηχανήματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν είναι θέμα βουνου ή σπηλαίου.

Η Τεχνολογία δυσκόλεψε την καθημερινότητα από κακές επιλογές ,κυρίως πολιτικές .

Αύξηση ηλεκτρονικής γραφειοκρατίας (αντί να απλουστέψει τα πράγματα) ή οποία ήρθε απλά να προστεθεί (και όχι να αντικαταστήσει) την απλή "αναλογική" γραφειοκρατεία.

Θα σου πώ ένα παράδειγμα.

Μέχρι τώρα στις εκλογές π.χ. τα αποτελέσματα δινόταν αρχικά εις τριπλούν (ενα πρωτοδικείο- ένα νομαρχία παλία, ένα δήμο).

Μετά , πρόσθεσαν σε αυτά και το τηλεγράφημα...είς τριπλουν.

Τέλος (τα τελευταία χρόνια) πρόσθεσαν τη μετάδοση τον αποτελεσμάτων ΚΑΙ με κινητίο τηλέφωνο και ακόμα πιο πρόσφατα ....με tablet.

Πρόσεξέ με αθροιστικά. Το tablet δεν αντικατέστησε όλη την άλλη χαρτούρα, απλά προστέθηκε και αυτό σε αυτή.

Μεταβίβαση ακινήτων;

Είναι πιο δύσκολη από ποτέ.

Με την "Ηλεκτρονική Ταυτότητα κτιρίου"  απλά προστέθηκε άλλη τόσο γραφειοκρατεία ....σε ψηφιακή μορφή.

Γενικά σε όλη τη δημόσια διοίκηση προστέθηκε αθροιστικά στην ήδη ανούσια χαρτούρα.


 

Nαι, τα ξέρω  και τραβάω κι εγώ το ζόρι σαν πολίτης. "Η Τεχνολογία δυσκόλεψε την καθημερινότητα από κακές επιλογές, κυρίως πολιτικές", αυτό έγινε. Αλλά γι αυτό δεν φταίει η τεχνολογία, φταίει η κακή χρήση της, ως συνήθως. Ψηφιοποιήσαμε τη γραφειοκρατία, αυτό κάναμε, μην και ενοχλήσουμε τους "τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας". Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Nαι, τα ξέρω  και τραβάω κι εγώ το ζόρι σαν πολίτης. "Η Τεχνολογία δυσκόλεψε την καθημερινότητα από κακές επιλογές, κυρίως πολιτικές", αυτό έγινε. Αλλά γι αυτό δεν φταίει η τεχνολογία, φταίει η κακή χρήση της, ως συνήθως. Ψηφιοποιήσαμε τη γραφειοκρατία, αυτό κάναμε, μην και ενοχλήσουμε τους "τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας". Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...

Ναι το ξεκαθαρίσαμε αυτό. 

Η κακή χρήση της φταίει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Με εξαιρεση τις κιθαρες/ενισχυτες/αυτοκινητα (καθαρα για το αισθητικο μερος) οπου μου αρεσουν οι vintage (ή vintage inspired) υλοποιήσεις...ειμαι ενθερμος θιασωτης της τεχνολογιας...ποτε πριν στην ιστορια της ανθρωποΤησ δεν ειχαμε τοσες ευκολιες και δεν εξοικονομουσαμε τοσο ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ...συνεχης και απολυτη επικοινωνια, ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ σε οποιοδηποτε μερος της γης (ακομα θυμαμαι με ΤΡΟΜΟ τα...τουριστικα πραΧτορια)   , NAVIGATION σε οποιοδηποτε μερος της γης (χωρις να ζητας οδηγιες απο τους Locals οι οποιοι σε καποια μερη του κοΖμου δεν γνωριζουν αγγλικα), και φυσικα απαλαγη απο το δημοσιουπαλληλικο καρκινωμα και τη γραφειοκρατια  (πΓιερακακι αϊ λοβ γιου δε βερυ ματσ 🤣), α και μη ξεχναμε τα DAW παιδια προς θεου 😅

 

Τα ΒΛΑΜΜΕΝΑ 😅 τα παιδια μας να μην ειχαμε ολη την ημερα στα κινητα και στα ταμπλετια και στα πανηλιθια ηλεχτρονικα παιχνιδια θα ηταν η ζωη παραδεισος  🤣 αλλα οπως λεει και το ασΘμα 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

φυσικα απαλαγη απο το δημοσιουπαλληλικο καρκινωμα και τη γραφειοκρατια  (πΓιερακακι αϊ λοβ γιου δε βερυ ματσ 🤣), 

 

 

Μάλλον δεν πρόσεξες ότι τα πράγματα έγιναν χειρότερα 1000% σε αυτόν τον τομέα,  λόγω κακής χρήσης της τεχνολογίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, LK είπε

Μάλλον δεν πρόσεξες ότι τα πράγματα έγιναν χειρότερα 1000% σε αυτόν τον τομέα,  λόγω κακής χρήσης της τεχνολογίας. 

 

οι προσωπικες μου εμπειριες λενε το ακριβως αντιθετο, μονο η αλλαγη ταυτοτητας ,εβγαλα χθες νεου τυπου, σε 5 λεπτα και η αυτοματη ενημερωση μεσω του KYC των τραπεζων μου εσωσε 4 ολοκληρες ημερες απο τη ζωη μου στην ουρα με αργοσχολους συνταξιουχους 🤣 (σκεψου να επρεπε να παω, οπως παλια σε 5 διαφορετικες τραπεζες για να δηλωσω την νεα  ταυτοτητα μου...🤣.. ) καλα για να μη μιλησουμε για εξουσιοδοτητησεις ,πληρωμες,e-banking ,φορολογικες ενημεροτητες κτλ,κτλ.....

 

μονο καποιος που ΑΓΑΠΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ την..... ανθρωπινη επαφη με αγνωστους παραπονιεται για τη νεα τεχνολογια 😅...εγω γενικα ΜΙΣΩ τσι  ανθρωποι και τους αποφευγω οσο περισσοτερο μπορω 🤣 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

οι προσωπικες μου εμπειριες λενε το ακριβως αντιθετο, μονο η αλλαγη ταυτοτητας ,εβγαλα χθες νεου τυπου, σε 5 λεπτα και η αυτοματη ενημερωση μεσω του KYC των τραπεζων μου εσωσε 4 ολοκληρες ημερες απο τη ζωη μου στην ουρα με αργοσχολους συνταξιουχους 🤣 (σκεψου να επρεπε να παω, οπως παλια σε 5 διαφορετικες τραπεζες για να δηλωσω την νεα  ταυτοτητα μου...🤣.. ) καλα για να μη μιλησουμε για εξουσιοδοτητησεις ,πληρωμες,e-banking ,φορολογικες ενημεροτητες κτλ,κτλ.....

Το δέχομαι. 

Προφανώς η δουλειά σου δεν έχει να κάνει με συναλλαγή με το δημόσιο.

ΔΟΥ-ΕΦΚΑ-ΔΥΠΑ - κ.ο.κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LK είπε

Το δέχομαι. 

Προφανώς η δουλειά σου δεν έχει να κάνει με συναλλαγή με το δημόσιο.

ΔΟΥ-ΕΦΚΑ-ΔΥΠΑ - κ.ο.κ.

 

 

κοιτα εβγαλα τη συνταξη ενος φιλου  ψηφιακα πανευκολα μεσω internet & 3-4 τηλεφωνηματων στον εξαιρετικο ΕΦΚΑ (εκει μαλλον δεν δουλευουν μονιμοι ΔΥ γιατι παραηταν εξυπηρετικοι 😅) , στη ΔΟΥ μονο δηλωσεις φορολογικες κανω ψηφιακα χωρις κανενα προβλημα αλλα μια φορα που ΠΗΓΑ εκει για να παρω την απαλαγη του φορου για το σπιτι ηθελα να τους ανασκολοπησω ολους 😅 (φαντασου μου ζητησαν τις...φορολογικες δηλωσεις μου 🤣) και εφαγα μιση ημερα (και ειχα και ραντεβου)  , επιδομα ανεργιας απο την ΔΥΠΑ  εβγαλα σε εναν ατυχο φιλο μου που ηταν ψηφιακα αμορφωτος σε 3 λεπτα μεσα απο το κινητο του  και το διεκοψα σε μισο λεπτο οταν βρηκε δουλεια, ραντεβου σε γιατρους του δημοσιου και στο ΙΚΑ  στην πεθερα που δεν εχει ιδιωτικη ασφαλιση παλι κλεινω σε δευτερολεπτα...what's not to like?

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

κοιτα εβγαλα τη συνταξη ενος φιλου  ψηφιακα πανευκολα μεσω internet & 3-4 τηλεφωνηματων στον εξαιρετικο ΕΦΚΑ (εκει μαλλον δεν δουλευουν μονιμοι ΔΥ γιατι παραηταν εξυπηρετικοι 😅) , στη ΔΟΥ μονο δηλωσεις φορολογικες κανω ψηφιακα χωρις κανενα προβλημα αλλα μια φορα που ΠΗΓΑ εκει για να παρω την απαλαγη του φορου για το σπιτι ηθελα να τους ανασκολοπησω ολους 😅 (φαντασου μου ζητησαν τις...φορολογικες δηλωσεις μου 🤣) και εφαγα μιση ημερα (και ειχα και ραντεβου)  , επιδομα ανεργιας απο την ΔΥΠΑ  εβγαλα σε εναν ατυχο φιλο μου που ηταν ψηφιακα αμορφωτος σε 3 λεπτα μεσα απο το κινητο του  και το διεκοψα σε μισο λεπτο οταν βρηκε δουλεια, ραντεβου σε γιατρους του δημοσιου και στο ΙΚΑ  στην πεθερα που δεν εχει ιδιωτικη ασφαλιση παλι κλεινω σε δευτερολεπτα...what's not to like?

Σε άλλον εφκα-δου-δυπα μάλλον μπαίνεις. 

Δώσε link.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Δώσε link.

 

https://www.efka.gov.gr/el/elektronikes-yperesies

 

https://www.dypa.gov.gr/e-services

 

https://www1.aade.gr/aadeapps3/myaade/#!/arxiki

 

και πανω απο ολα φυσικα το ΘΕΪΚΟ 

 

https://www.gov.gr/

 

  🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου