Προς το περιεχόμενο

vintage μηχανήματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, trolley είπε

Σε όλα τα μηχανήματα, συμπεριφέρομαι (και αισθάνομαι πως είναι) ζωντανά όντα, όχι άψυχα. Ποτέ δε θα πέταγα οθόνες από τον πρώτο όροφο, ακόμη και αν έχουν φτάσει στο τέλος της ζωής τους, αξίζουν να αποσυρθούν με τη διακριτικότητα που επιβάλλεται σε έναν ανθρώπινο πολιτισμό, όχι σαν απορρίματα.

 

Αυτή η στάση ζωής επιτάσσει και μία εξτρά δόση προσοχής απέναντι στα μηχανήματα η οποία δόση με έχει προστατεύσει από ηλεκτροπληξία άπειρες φορές, από έναν ακρωτηριασμό και άγνωστο αριθμό ατυχημάτων κάθε είδους.

 

Δεν είναι ότι σέβεσαι τη ζωή (που δεν έχουν), αλλά σέβεσαι την ενσωματωμένη ανθρώπινη νοημοσύνη μέσα τους. Είναι αλήθεια ότι όλα αυτά ήταν ευκολότερο να τα παρατηρήσεις και να τα κατανοήσεις την εποχή του λεγόμενου vintage εξοπλισμού, αλλά η πρόκληση είναι παρούσα σε όλες τις εποχές, στην ψηφιακή επίσης.

Σε βλέπω στο μέλλον με ρομπότ γκομενα . Προφανώς ο άνθρωπος που πέταξε την crt οθόνη να είχε τυφλωθεί μαζί με δεκάδες άλλους συναδέλφους του.Η θέση αυτών τον προϊόντων είναι η ανακύκλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Για να σεβαστείς την τεχνολογία , πρέπει τελικά να την πληρώνεις με 36% ΦΠΑ, όπως στα 80's.

H τεχνολογία δεν είναι φθηνή. Είναι ΑΚΡΙΒΗ απλά μας φαίνεται φθηνότερη γιατί ακρίβυναν ακόμα πιο πολύ όλα τα άλλα. 😀 Τώρα που θα μπει πιο πολύ η ΑΙ στη ζωή μας, θα μπει και στην τσέπη μας, γιατί για να τρέξει στο σπίτι σου θα θέλεις πιο ισχυρό μηχάνημα. Και θα θέλουμε τεράστια ισχύ που οι εναλλακτικές πηγές για να δίνουν θα θέλουν περισσότερη συντήρηση που έχει τρομακτικό κόστος. 

 Και η υπερθέρμανση του πλανήτη θα αυξάνεται και θα σκάνε τα ηφαίστεια μετά, θα ξεπηδάνε από παντού, γιατί δεν μπορεί το στρώμα του όζοντος να σταματήσει τις ηλιακές εκρήξεις πια και να πιέζεται και από κάτω😀 και δε θα μείνει κανένας. Να φεύγει καυτή η λάβα από τα ηφαίστεια και να σαρώνουν πυροστρόβιλοι μέχρι και τη θάλασσα, που θα προστατευτεί ο λαός. Ήδη σκάνε τα αυτοκίνητα των πλουσίων από τη ζέστη στις λεωφόρους. 

 Προχθές με τη ζέστη την πολλή και την κίνηση λόγω του ότι είχε κλείσει το Σύνταγμα, έλιωσε η τάπα 🤯 του ψυγείου της μηχανής και πέταγε η πίεση το παραφλού στο βοηθητικό και πήγε να ψηθεί από τη θερμοκρασία. Τυχαίο? Όχι, η κλιματική αλλαγή σκάει τα αυτοκίνητα, σκάει τα μηχανήματα, o vintage εξοπλισμός αντέχει γιατί δεν δουλεύει σε τόσο πολλούς συνεχόμενος παράλληλους χιλιόκυκλους  🥵🤪

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Σε βλέπω στο μέλλον με ρομπότ γκομενα

 

Δε νομίζω να προλάβω αυτή την ευλογημένη εποχή, είμαι 58 ετών.

Ελπίζω να λειτουργούν με ηλιακή ενέργεια, αλλιώς τα υπερ-κέρδη των εταιρειών θα γιγαντωθούνε.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Σε βλέπω στο μέλλον με ρομπότ γκομενα . Προφανώς ο άνθρωπος που πέταξε την crt οθόνη να είχε τυφλωθεί μαζί με δεκάδες άλλους συναδέλφους του.Η θέση αυτών τον προϊόντων είναι η ανακύκλωση. 

Εγω επειδή τον ξέρω,  θα προτιμούσα να πετάξω αυτόν από το μπαλκόνι,  λιγότερα έχει να προσφέρει στην κοινωνία ακόμα και από μια ξεπερασμένη οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

 

Δε νομίζω να προλάβω αυτή την ευλογημένη εποχή, είμαι 58 ετών.

Ελπίζω να λειτουργούν με ηλιακή ενέργεια, αλλιώς τα υπερ-κέρδη των εταιρειών θα γιγαντωθούνε.

 

 

Μια χαρά προλαβαίνεις. Στα 80-90 σου θα έχεις την πιο σούπερ γκόμενά ρομπότ. Η πιο καθαρή ενέργεια είναι η πιο αποδοτική δηλαδή η πυρηνική .Η ηλιακή είναι στον πάτο μαζί με την αιολική ως λιγότερο αποδοτική και άρα περισσότερο ρυπογόνα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
28 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Άντε πήγαινε τώρα να πάρεις τσιγάρα, περιοδικό και να πιείς καφέ στο Κολωνάκι

Πόσο... μα πόσο vintage είσαι...

Τσιγάρα, δηλαδή κάπνισμα, δηλαδή η κακή συνήθεια του 20ου αιώνα.

Περιοδικό... Αν είσαι σαν τις ηλικιωμένες ως τρομερά ηλικιωμένες αναγνώστριες μου στο τηλεοπτικό περιοδικό που γράφω από τον περασμένο αιώνα, να το καταλάβω. Είσαι;

Κολωνάκι... Ακόμα και αυτό (αν και αποτελεί "διαχρονική αξία") είναι συνυφασμένο με Christmas past. Ερμού, Αγία Ειρήνη, Κεραμικός... Άλλα κόλπα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πόσο... μα πόσο vintage είσαι...

Τσιγάρα, δηλαδή κάπνισμα, δηλαδή η κακή συνήθεια του 20ου αιώνα.

Περιοδικό... Αν είσαι σαν τις ηλικιωμένες ως τρομερά ηλικιωμένες αναγνώστριες μου στο τηλεοπτικό περιοδικό που γράφω από τον περασμένο αιώνα, να το καταλάβω. Είσαι;

Κολωνάκι... Ακόμα και αυτό (αν και αποτελεί "διαχρονική αξία") είναι συνυφασμένο με Christmas past. Ερμού, Αγία Ειρήνη, Κεραμικός... Άλλα κόλπα.

όταν έχεις μεγαλώσει με κάποιες συνήθειες και σε περιβάλλον που σε ευχαριστούσε είναι λογικό να μην τις αλλάζεις ή να τις δουλεύεις παράλληλα. Είμαι πνιγμένος στην υψηλή τεχνολογία από μικρός και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος ακόμα και της εργασίας μου, η ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ τεχνολογία σε ΙΑΤΡΙΚΑ και ΠΑΡΑΪΑΤΡΙΚΑ/ΔΙΑΣΩΣΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, στις ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ, στα πάντα, στη ΜΟΥΣΙΚΗ, όμως όσο μεγαλώνεις το μυαλό κουράζεται, όλη μέρα μπροστά στην τεχνολογία, όλη μέρα χρήση της τεχνολογίας με όλα τα οφέλη για τους επωφελούμενους αφού όλα γίνονται ταχύτατα για την πρόληψη, την αντιμετώπιση και την αποκατάσταση καταστροφών σε πολυεπιπέδως χρηματοδοτούμενα και συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα σε ένα περιβάλλον που συνεχώς αλλάζει, εμπλουτίζεται αλλά και χρησιμοποιείται ακόμα και για ξέπλυμα χρήματος και πλουτισμό, διότι όλα έχουν την κακή τους πλευρά στη ζωή, κουράζεται λοιπόν και δεν μπορεί να ακολουθήσει και προτιμά να γυρίζει πίσω. Η τεχνολογική κόπωση, η ΠΣΗΦΙΑΚΗ κόπωση είναι μια ΠΑΝΔΗΜΙΑ πλέον με τρομερές διαστάσεις, με τρομερές συνέπειες για τη σωματική και τη ψυχική υγεία, η καταπόνηση λειτουργεί αθροιστικά με τις καταπονήσεις των κοινωνικών, οικονομικών αλλά και κλιματολογικών θεμάτων στον επηρεασμό της σωματικής και την ψυχικής υγείας και δεν μπαίνει μέτρο γιατί προτιμούν να το λύσουν βελτιώνοντας τον άνθρωπο. Βελτιώνοντας τεχνολογικά τον άνθρωπο για να αντέχει, για να γίνει ανθεκτικός γιατί έτσι μόνο θα πάμε μπροστά, δεν μπορούμε να πάμε και ούτε πρέπει αλλά ούτε και πρόκειται να πάμε πίσω. 

 

 Πάμε πίσω μόνο ως καταφύγιο για το μυαλό σε έναν κόσμο που θα μας πληγώνει όσο αλλάζει λοιπόν και θα μας βελτιώνει για να αντέχουμε να τον κάνουμε καλύτερο, απλά τον κόσμο δεν ρώτησε κανείς, τον ΠΛΑΝΗΤΗ που δεν αλλάζει και δεν τιθασεύεται και ΘΑ ΕΚΡΑΓΕΙ, ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ!!!!😡 

  • Λυπάμαι 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου