Προς το περιεχόμενο

vintage μηχανήματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, trolley είπε

Αν εξαρτιόταν από εμένα, θα καταργούσα τα μετρητά ΕΝΤΕΛΩΣ.

Ευτυχώς που δεν εξαρτάται από εσένα αλλά για εκεί το πάνε δυστυχώς. Θα το μετανιώσετε αν γίνει αυτό νομοταγείς και λαμόγια το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Το τι κάνει ο φίλος δεν θα το ελέγξω εγώ

Ούτε εγώ το ελέγχω.

Το αναφέρω σαν γεγονός που οδηγεί στο φαινόμενο που περιέγραψες.

Δεν μπορούμε να βλέπουμε το αποτέλεσμα, αλλά όχι τις αιτίες.

 

2 λεπτά πριν, LK είπε

Μπορείς να κατέβεις στας εκλογας , να εκλέγεις και να το εφαρμόσεις.

Πως ξέρεις ότι δε συμβαίνει ήδη;

 

1 λεπτό πριν, Άγιος είπε

Ευτυχώς που δεν εξαρτάται από εσένα

 

Ο Θεός σας φύλαξε, λέμε. Τώρα πάνε όλα καλά, μαντάρα θα τα έκανα.

 

2 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Θα το μετανιώσετε

 

Μπααα... αυτές είναι παπαδίστικες έννοιες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Πως ξέρεις ότι δε συμβαίνει ήδη;

 

 

 

 

 

 

Ούτε το ξέρω, ούτε με νοιάζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Ούτε το ξέρω, ούτε με νοιάζει.

 

Εσύ το ανέφερες σαν ενδεχόμενο. Δεν βλέπω να σε ρώτησα κάπου "ποιος πιστεύεις ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να εφαρμόσω τις απόψεις μου;". Μάλλον άλλαξες γνώμη στο ενδιάμεσο, για το πόσο χρειάζεται να πεις περισσότερες. Συμφωνούμε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, trolley είπε

 

Εσύ το ανέφερες σαν ενδεχόμενο. Δεν βλέπω να σε ρώτησα κάπου "ποιος πιστεύεις ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να εφαρμόσω τις απόψεις μου;". Μάλλον άλλαξες γνώμη στο ενδιάμεσο, για το πόσο χρειάζεται να πεις περισσότερες. Συμφωνούμε.

 

 

Στο πρότεινα, μήπως δεν το σκέφτηκες.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, LK είπε

Σας κάνει "κλικ" η vintage τεχνολογιά.

 

Ναι, αλλά για τους λάθος λόγους μάλλον. Είμαι ρετρολάγνος, πως να το κρύψωμεν άλλωστε;

 

Τα θαυμάζετε και τα αναζητάτε ή τα θεωρείτε "μπελά" ή "βάρος".

 

Προς το παρόν, μιας και μένω σε μια "πολιτιζμένη" χώρα, έχω πρόβλημα χώρου, οπότε ναι, είναι λίγο μπελάς. Από την άλλη άν είχα 25 πολυκατοικίες δικές μου, όπως ο σύντροφος ΛΟΥ-ΚΟΥ, τότε θα ήτο χαρά μου να φιλοξενώ τα απομεινάρια μιας άλλης εποχής.

 

Θα μαζεύατε κάτι παλίο από το δρόμο ΄;

 

Είναι ένα από τα χιλιάδες χόμπυ μου. Αν μπορώ και να το συνεφέρω, ακόμα καλύτερα. Αν είμαι σίγουρος πως έχω και τον χώρο να το κρύψω από την σύζυγο, ε μα ναι, βεβαίως.

 

Θα πετούσατε κάτι παλιό δικό σας;

 

Το έχω κάνει, με πόνο ψυχής βέβαια. Ακόμα θυμάμαι την μέρα που χάρισα την 17ρα οθόνη μου, τουλάχιστον πήγε κάπου που την εκτίμησαν.

 

Επεξεργασμένο από kwstas79
  • Like 1

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκόρπιες σκέψεις 

 

1)Τα μετρητά δεν πρόκειται ποτέ να καταργηθούν, όχι επειδή το θέλουν οι κυβερνήσεις αλλά επειδή δεν το θέλουν, μιας και το μαύρο χρήμα είναι απαραίτητο από τις προεκλογικές καμπάνιες και το παράνομο lobbying - λεφτά κάτω από το τραπέζι, μέχρι τις μίζες αλλά ακόμα και μικροέξοδα όπως πληρωμή ιντερνετικών τρολλ. 

 

2) Η γραφειοκρατία αλλού μειώθηκε αλλού αυξήθηκε. Πχ στις μεταβιβάσεις ακινήτων αυξήθηκε. Απλά επειδή είναι όλα ηλεκτρονικά έχει μεγάλο θετικό αποτύπωμα περιβαλλοντικά. Το χαρτί έχει σχεδόν καταργηθεί. Κάτι είναι κι αυτό.

 

3) Τα vintage μηχανήματα είναι ο σύνδεσμος μιας αλλης εποχής που ο κόσμος ήταν διαφορετικός αλλά και έφτιαχνε προϊόντα στιβαρής κατασκευής που δεν χάλαγαν μετά από λίγα χρόνια σε αντίθεση με σήμερα που είναι πιο εξελιγμένα αλλά και πιο φθηνά και δεν είναι σχεδιασμένα να αντέξουν στον χρόνο. Σίγουρα η τεχνολογία προσφέρει ευκολίες που ακόμα και vintageολαγνοι είναι δύσκολο να τις αποφύγουν στην καθημερινότητά τους. 

 

Προσωπικά φέτος πήρα όσους δίσκους (CD) δεν αγόρασα τα τελευταία είκοσι χρόνια μαζί. Δεν έχω καν στερεοφωνικό. Τα βάζω μόνο στο αμάξι ενώ μουσική ακούω από το κινητό μόνο στο σπίτι. Αλλά μου αρέσει η διαδικασία να βάζω ένα δίσκο στο player του αυτοκινήτου και να ακούω ολόκληρο το άλμπουμ όπως έκανα παλιά.

 

Vintage ενισχυτή έχω μόνο έναν και τον χρησιμοποιούσα κανονικά σε λάιβ κτλ, απλά τώρα μου αρέσει να χρησιμοποιώ πιο πρόσφατα αποκτήματα.

 

Αν είχα vintage αμάξι σίγουρα θα έκανα κάποια ιεροτελεστία κάθε Κυριακή να οδηγήσω κάπου μόνο και μόνο για την αίσθηση του πράγματος. Δεν θα το χρησιμοποιούσα για καθημερινή χρήση (που δεν επιτρέπεται κιόλας βέβαια)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, John Goumis είπε

. Δεν θα το χρησιμοποιούσα για καθημερινή χρήση (που δεν επιτρέπεται κιόλας βέβαια)

 

 

 

 

 

Πλέον θα επιτρέπεται.

Βέβαια ο νόμος έχει ανασταλεί ήδη 4 φορές (ψηφισμένος εδώ και χρόνια) .....αλλά θα επιτρέπεται.

Καταβολή τελών κυκλοφορίας + ΚΤΕΟ κάθε χρόνο.

Και εδώ μαντάρα τα έκαναν βέβαια...αλλά τεσπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Το χαρτί έχει σχεδόν καταργηθεί. Κάτι είναι κι αυτό.

Έχω από το 2017, 57000 (ναι, πενήντα επτά χιλιάδες) διπλότυπα παραστατικά εκτυπωμένα γιατί "πρέπει να υπάρχουν".

Πως γίνεται να πρέπει να υπάρχουν και να πιάνουν χώρο και να γίνεται όλη αυτή η περιβαλλοντική και οικονομική σπατάλη απ' τη στιγμή που υπάρχει μηχανογράφηση και MyData, ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Ψηφιακός μετασχηματισμός.

  • Συμφωνώ 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Έχω από το 2017, 57000 (ναι, πενήντα επτά χιλιάδες) διπλότυπα παραστατικά εκτυπωμένα γιατί "πρέπει να υπάρχουν".

Πως γίνεται να πρέπει να υπάρχουν και να πιάνουν χώρο και να γίνεται όλη αυτή η περιβαλλοντική και οικονομική σπατάλη απ' τη στιγμή που υπάρχει μηχανογράφηση και MyData, ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Ψηφιακός μετασχηματισμός.

Μα αν ζητήσεις έλεγχο, σου κάνουν βάσει των βιβλίων , που δεν πρέπει να κρατάς χειρόγραφα, μιας και από το 2021 υπάρχει το my data.

Εγώ κραταω και τα κλασσικά βιβλία και το My data.

Ειπαμε προσέθεσαν απλά ψηφιακή γραφειοκρατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου