Προς το περιεχόμενο

Recreating the magic of the Elka Synthex


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Για πες γιατί δεν το έχω... Αυτό που κάνει, το κάνει με εταιρείες που πλέον δεν υπάρχουν (πχ Elka και δεν θυμάμαι τι άλλα έχει βγάλει);

Όχι μόνο με εταιρείες που δεν υπάρχουν. Βγάζει πχ ρέπλικες από ιστορικά drum machines της Roland και σε τιμές πραγματικά ανέκδοτο. Φυσικά βγάζει και τα δικά της, και όχι μόνο στον synth τομέα. Η Behringer που ήξεραν κάποιοι πριν 20 χρόνια δεν υπάρχει, η εξέλιξη της είναι τεράστια σε όλους τους τομείς και αυτό μόνο καλό έχει κάνει στην τσέπη του καταναλωτή. Μην ξεχνάμε πως η εταιρεία αυτή έχει πλέον στην κατοχή της εταιρείες όπως οι Midas, TC Electronic, Klark Teknik κ.α., και συνδυάζοντας τις τεχνογνωσίες τους κυκλοφορεί εξαιρετικα προϊόντα σε τιμές που πριν λίγα χρόνια ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Γι αυτό και ο κατευθυνόμενος αρνητικός ντόρος γύρω από αυτήν, μια και πολλές μεγάλες εταιρείες πλέον νιώθουν την ανάσα της (μην πω κάτι άλλο😁) στην πλάτη τους. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Βγάζει πχ ρέπλικες από ιστορικά drum machines της Roland

Να υποθέσω ότι πληρώνει κάποια δικαιώματα για αυτό;

1 λεπτό πριν, Jet72 είπε

Νομίζω το κάνει σε μηχανήματα των οποίων "΄λήγει η πατέντα" ή κάπως έτσι....

Ή αυτό;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Να υποθέσω ότι πληρώνει κάποια δικαιώματα για αυτό;

 

Όχι. Η συνδυασμένη τεχνογνωσία από τις άλλες εταιρείες του ομίλου, βρήκε τρόπο να κάνουν αβαβα τα δικαιώματα. 😀

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Να υποθέσω ότι πληρώνει κάποια δικαιώματα για αυτό;

Δεν ξέρω, έχω την εντύπωση ότι οι συγκεκριμένες πατέντες έχουν λήξει. θα μας πει ο Χναράκης.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί πχ δεν μπορώ να φανταστώ τη Yamaha να "δίνει" (εντός η εκτός εισαγωγικών) ή να αφήνει μια "αναπαραγωγή" του DX7 στην Χ Behringer.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί πχ δεν μπορώ να φανταστώ τη Yamaha να "δίνει" (εντός η εκτός εισαγωγικών) ή να αφήνει μια "αναπαραγωγή" του DX7 στην Χ Behringer.  

 

Frequency modulation synthesis - Wikipedia

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί πχ δεν μπορώ να φανταστώ τη Yamaha να "δίνει" (εντός η εκτός εισαγωγικών) ή να αφήνει μια "αναπαραγωγή" του DX7 στην Χ Behringer.  

Η Behringer τελικά είναι η μόνη που δεν έχει βγάλει ακόμα κάποιο FM synth, βασισμένο στο DX7 ή σε κάποιο άλλο DX μοντέλο. Και φυσικά δεν ακούσαμε ποτέ παράπονα και κακίες για τις εταιρείες που κυκλοφόρησαν/κυκλοφορούν hard & soft FM synths.

Edit από τον mod της βάρδιας. Ηρεμία τάξη και ασφάλεια το έμβλημα μας, για πλήκτρα μιλάμε άλλωστε

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, trolley είπε

Παρακαλώ... μετάφραση 😄

Αν το καταλαβαίνω σωστά, η Yamaha εξέλιξε τον αλγόριθμο του Chowning, το πατεντάρισε με ισχύ μέχρι κάποια στιγμή στα '90ς και πλέον είναι πάρε κόσμε; 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Παρακαλώ... μετάφραση 😄

 

Η πατρότητα της FM Synthesis δεν ανήκει στη Yamaha.

Πολλά hardware και software synths τη χρησιμοποιούν.

 

  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου