Προς το περιεχόμενο

Recreating the magic of the Elka Synthex


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Η αλήθεια είναι ότι αυτός ζήτησε να πάει για πιάνο και έτσι καταλήξαμε με το Clavinova, το οποίο έγινε ένα υπέροχο... τραπεζάκι, καθώς ούτε που το ακουμπάει.

Με το CS6x που έχει ήχους φσιττ.. ουάοοου κλπ του έχει κάνει κούκου να κάτσει να χαζολογήσει. Αλλά να πάω να σκάσω ένα 1.300αρι για να αποκτήσουμε ένα ακόμη... τραπεζάκι το βλέπω λίγο "χλωμό". Αν δείξει ενδιαφέρον μελλοντικά θα ζητήσω τις συμβουλές σας. 

Πόσο χρονών είναι?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Πόσο χρονών είναι?

Ούτε εννιά... Αλλά αυτός το ζήτησε, εγώ δεν είχα καμία εμπλοκή με τις αποφάσεις του. Απλά... χρηματοδοτώ 😄

  • Like 1
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ούτε εννιά... Αλλά αυτός το ζήτησε, εγώ δεν είχα καμία εμπλοκή με τις αποφάσεις του. Απλά... χρηματοδοτώ 😄

Νταξ, μικρός είναι ακόμα. Αν του αρέσει η ενασχόληση με το CS6x (ωραιότατο btw,👍 που το πέτυχες?) έχει πολλές πιθανότητες να ασχοληθεί με τα synths. Και με λίγο "σπρώξιμο" κι από σένα φυσικά. 

Μάθε του από μικρό να αγαπάει τα Yamaha και τα Hammond (και να μισεί τα Moogs🤣) και το μέλλον του προβλέπεται λαμπρό.image.gif.4e539c56f1bc80fcdc05fbf7bed4618f.gif

  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Και με λίγο "σπρώξιμο" κι από σένα φυσικά. 

Μάθε του από μικρό να αγαπάει τα Yamaha και τα Hammond (και να μισεί τα Moogs🤣) και το μέλλον του προβλέπεται λαμπρό.image.gif.4e539c56f1bc80fcdc05fbf7bed4618f.gif

Φίλος η αρχή μου είναι όχι "σπρώξιμο". Εγώ παρέχω απλά τα ερεθίσματα. Αν του κάνει κούκου και γουστάρει μέχρι και... Montage 😄, αλλά να είναι δικές του οι πρωτοβουλίες. 

ΥΓ: Σκεφτόμουν τα "δικά" μας... Τα του στιλ "θέλω να πάρω κιθάρα..." 😄 Τι ακούσαμε τότε... Ενώ τώρα εμείς ως γονείς τρέχουμε να τους παίρνουμε όργανα πριν καλά - καλά τα ζητήσουν. 🤣

Πόσο, μα πόσο άλλαξαν οι καιροί...  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φίλος η αρχή μου είναι όχι "σπρώξιμο". Εγώ παρέχω απλά τα ερεθίσματα.

Ναι, αυτό εννοώ, εξού και το "σπρώξιμο" σε εισαγωγικά.

 

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

ΥΣκεφτόμουν τα "δικά" μας... Τα του στιλ "θέλω να πάρω κιθάρα..." 😄 Τι ακούσαμε τότε...

Εγώ ευτυχώς δεν άκουσα τίποτα. Ένα γειτονάκι αγόρασε ένα αρμόνιο, το είδα, μου γυάλισε, και ζήτησα απ΄τους γονείς να μου πάρουν ένα. Η αντίδραση τους ήταν θετική, μια και η πλευρά της μάνας μου ήταν από μουσική οικογένεια (η μάνα μου και οι αδερφές της στην μαντολινάτα του δήμου από μικρές, ο αδερφός της στη χορωδία, ο πατέρας τους/παππούς μου έπαιζε βιολί και λαούτο) ενώ ο πατέρας μου είχε ασχοληθεί με το...ψάλσιμο, μια και ο πατέρας του/παππούς μου ήταν παπάς,😌 οπότε δεν υπήρξε πρόβλημα.

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εlka synthex..............θυμαμαι ειχαμε αγορασει στα 90s με εναν φιλο πληκτρα (για την ακριβεια αυτος ειχε αγορασει), τοτε που ολη μας η ημερα ηταν μουσικη και γκρουπακι, απο ενα μαγαζι στην Νεα σμυρνη, ενα synthex elka για ενα αστειο ποσο σε δραχμες τοτε, με εμας να κανουμε παζαρια και ο μαγαζατορας να λεει δωσε τοσα να το διωξω.........

 

Ηρθαν τα '00 μεγαλωσαμε, η ενασχοληση με τη μουσικη μικρυνε, το ελκα πηγε σε μια αποθηκη και μια μερα το ειδε καποιος και εδινε του φιλου κατι χιλιαρικα (μπολικα). Ακομα ειναι στην αποθηκη.............

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fenderiarhs είπε

το ειδε καποιος και εδινε του φιλου κατι χιλιαρικα (μπολικα). Ακομα ειναι στην αποθηκη.............

O άνθρωπος έδειξε χαρακτήρα 👍

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Εlka synthex..............θυμαμαι ειχαμε αγορασει στα 90s με εναν φιλο πληκτρα (για την ακριβεια αυτος ειχε αγορασει), τοτε που ολη μας η ημερα ηταν μουσικη και γκρουπακι, απο ενα μαγαζι στην Νεα σμυρνη, ενα synthex elka για ενα αστειο ποσο σε δραχμες τοτε, με εμας να κανουμε παζαρια και ο μαγαζατορας να λεει δωσε τοσα να το διωξω.........

Ηρθαν τα '00 μεγαλωσαμε, η ενασχοληση με τη μουσικη μικρυνε, το ελκα πηγε σε μια αποθηκη και μια μερα το ειδε καποιος και εδινε του φιλου κατι χιλιαρικα (μπολικα). Ακομα ειναι στην αποθηκη.............

Επέτρεψε μου να έχω μία μικρή αμφιβολία για το αν το synth που αγoρασε ο φίλoς σου, και μάλιστα σε αστεία τιμή, ήταν το Synthex.🤔 Ήταν ένα synth των αρχών των '80s και λίγο χλωμό έως απίθανο να βρεθεί στην Αθήνα σε μαγαζί στα '90s και να πωλείται φτηνά. Το πιθανότερο είναι να έχει το EK-22 ή το EK-44, synths αρκετά διαδεδομένα και πολύ φτηνότερα. 

Στην περίπτωση πάντως που όντως το έχει, πες του να το πουλήσει, κρίμα είναι να το κρατάει στην αποθήκη να σκονίζεται.

 

image.thumb.jpeg.c96146b9091d27cc22760929fd608119.jpeg

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου