Προς το περιεχόμενο

What I Learned After Gigging A JAZZMASTER for a Whole Year


Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Απλά ρε φίλε είναι τόσο άΣκΗΜη...

Πλάκα κάνεις,δεν υπάρχει ομορφότερη κιθάρα.

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Shelter είπε

Στοιχηματίζω ότι δεν έχεις πιάσει ποτέ.

Κοίτα, λέμε καμιά μαλακία να περνάει η ώρα και σε τελική ανάλυση, είναι τι γουστέρνει ο καθείς.

Παραταύτα, σε Φέντερ, έχω παίξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, αν με έλεγες για Γύπσον, πράγματι δεν έχω πιάσει ποτέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Shelter είπε

Αλλά αυτή που έχει η fender στα CS μοντέλα δεν πουλιέται χωριστα.

 

Δεν πειράζει η καλύτερη γέφυρα jazzmaster φτιάχνεται στην Θεσσαλονίκη 

 

https://halonguitarparts.com/product/jazzmaster-bridge/

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μήνα και σε εσένα.

Το να βαυκαλίζονται κάποιοι πως είναι υπέρ των αστέγων πχ, δεν με λέει κάτι και να σε πιω και κάτι ακόμα πιο ΧΟΝΤΡΟ, επειδή έχω πάει σε αρκετές χώρες της Μ. Ανατολής, η φωτογραφία που έβαλες είναι προσβλητική, όχι προς εμένα. Προς όλους μας

Δεν σκοπεύω να σε μάθω τρόπους, απλά αν δεν με γουστέρνεις, μην ασχολείσαι μαζί μου

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Δεν πειράζει η καλύτερη γέφυρα jazzmaster φτιάχνεται στην Θεσσαλονίκη 

 

https://halonguitarparts.com/product/jazzmaster-bridge/

Έχω tunomatic και δεν έχω πρόβλημα! Αν όμως στο μέλλον βαρεθω και αναζητήσω μια σε πιο περιπετειώδες χρώμα (αρκετά πιθανό), θα το έχω υπόψιν.

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Shelter είπε

Έχω tunomatic και δεν έχω πρόβλημα! Αν όμως στο μέλλον βαρεθω και αναζητήσω μια σε πιο περιπετειώδες χρώμα (αρκετά πιθανό), θα το έχω υπόψιν.


H tuneomatic ειναι η πιο παραδοσιακη "λύση" στο προβλημα της jazzmaster, είναι βέβαια και τρόπον τινα μια λύση ημι-μετρο. Στην JM μπορείς να πειράξεις το ύψος και της γέφυρας συνολικά αλλά και του κάθε saddle ξεχωριστά, πράγμα που δε γίνεται με σχεδόν καμιά άλλη γέφυρα. Είναι και κατα κάποιο τρόπο μέρος του jangly ήχου της. Εγώ να πω την αλήθεια δε θα χαλιόμουν με το να έχω tuneomatic και την ησυχία μου, αλλά λέμε τώρα.

Πέραν αυτου, μια μικρή βελτίωση στις JM είναι η χρήση Mustang saddles - βαρελάκια δηλαδή με ένα, βαθύ groove αντί για τα πολλαπλά της JM/Jaguar. 'Η ξηλώνεσαι και παίρνεις Mastery (ή αντιστοιχο, βλεπε Halon) και έχεις και το real deal και την ησυχία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, odis13 είπε

Εγώ να πω την αλήθεια δε θα χαλιόμουν με το να έχω tuneomatic και την ησυχία μου,

Η tuneomatic δυστυχώς δεν έχει το σωστό radius. Ούτε αυτές που βάζει η Fender μια και tuneomatic με 7αρι ή 9αρι radius δεν υπάρχει.

Κάποιους τους πειράζει κάποιους όχι.

Και η κλασσική γέφυρα με 11αρες ή και 10αρες μια χαρά παίζει φτάνει να ξέρεις να την σεταρεις κάποτε είχα γράψει ένα άρθρο για το πώς στο Noiz αλλά βαριέμαι να το ψάχνω για τους 3 άνθρωποι που παίζουν με JM εδώ μέσα😂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, odis13 είπε


H tuneomatic ειναι η πιο παραδοσιακη "λύση" στο προβλημα της jazzmaster, είναι βέβαια και τρόπον τινα μια λύση ημι-μετρο. Στην JM μπορείς να πειράξεις το ύψος και της γέφυρας συνολικά αλλά και του κάθε saddle ξεχωριστά, πράγμα που δε γίνεται με σχεδόν καμιά άλλη γέφυρα. Είναι και κατα κάποιο τρόπο μέρος του jangly ήχου της. Εγώ να πω την αλήθεια δε θα χαλιόμουν με το να έχω tuneomatic και την ησυχία μου, αλλά λέμε τώρα.

Πέραν αυτου, μια μικρή βελτίωση στις JM είναι η χρήση Mustang saddles - βαρελάκια δηλαδή με ένα, βαθύ groove αντί για τα πολλαπλά της JM/Jaguar. 'Η ξηλώνεσαι και παίρνεις Mastery (ή αντιστοιχο, βλεπε Halon) και έχεις και το real deal και την ησυχία σου.

Στο μέλλον ωρε,

 

Δεν ειναι στα άμεσα σχέδια μου δεύτερη jazz (εχω άλλα στην ουρά και δεν ειναι και καιρος για τέτοια έξοδα). Μη με πριζώνετε γιατι δε θέλω και πολυ.

 

Και θα ηταν ωραια μια Jazz σε burgundy mist ή Daphne Blue.

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου