Προς το περιεχόμενο

70 χρόνια Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Και ο Gilmour 

 

6 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

Και ο Blackmore

 

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Και ο Malmsteen. 


Και πολλοί άλλοι έπαιξαν με strat κι επίσης τρομεροί κιθαρίστες σαν κι αυτούς που αναφέρετε έπαιξαν με άλλου τύπου κιθάρες.

Απλά ο Hendrix με τη Strat έκανε την ηλεκτρική κιθάρα ένα καινούργιο όργανο. Can't beat that. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FYI το τρέχων τευχος του Guitarist εχει ενα εκτενές αφιέρωμα στην strat ενεκα της επετείου. Δεν το διαβάζω συχνά πλέον αλλά έτυχε να πέσει το τεύχος στα χέρια μου και έχει ενδιαφέρον, έχουν φέρει μάλιστα τον Hank Marvin ως guest editor για το τεύχος (άλλο θηρίο που καθιέρωσε την strat απο τους πρώτους πρώτους).

70 years young… - 26 Apr 2024 - Guitarist Magazine - Readly

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν κρύβω ότι αναμένω εναγωνίως τις απαντήσεις κάποιων συγκεκριμένων... γερόντων του forum μας. 😎 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ποια περίοδος έβγαλε τις κορυφαίες Stratocaster;

 

Σε όλες τις περιόδους υπάρχουν καλές , μέτριες και εξαιρετικές κιθάρες.(Ειχα,εχω και έχω παίξει  δεκάδες strat από όλες τις περιόδους συμπεριλαμβανομένων των 50s,60s,70s,80s,90s,2000s 😄

Εμένα μου αρέσουν οι 66αρες γιατί έχουν low output pickups,κλειδιά της προκοπής δηλ. Kluson και όχι F tuners ,roundlam necks ,nitro finish και πάνω από όλα CBS headstock που είναι κουκλί.

Τώρα αν μιλάμε μονο για ήχο  καλύτερη strat από την 90s strat plus δεν υπάρχει...lace sensors and all...με κορυφαία την πρώτη έκδοση της Jeff Beck με το μανίκι γαϊδούρι.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Σε όλες τις περιόδους υπάρχουν καλές , μέτριες και εξαιρετικές κιθάρες.

Εμένα μου αρέσουν οι 66αρες γιατί έχουν low output pickups,κλειδιά της προκοπής δηλ. Kluson και όχι F tuners ,roundlam necks ,nitro finish και πάνω από όλα CBS headstock που είναι κουκλί.

Τσουπ, δεν πρόλαβα να το πω και εμφανίστηκε ο ένας γέρων 😎

Ωραίος και to the point. Περιμένω να δω τι θα πει ο άλλος γέρων, αν και υποπτεύομαι ότι θα παραπέμψει στα early '70s για ευνόητους λόγους 😉

 

Κύριοι, εδώ θα ξεχωρίσουν οι άντρες από τα αγόρια - ποιοι είναι οι γνήσιοι Stratocαστορες 😄

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Κύριοι, εδώ θα ξεχωρίσουν οι άντρες από τα αγόρια - ποιοι είναι οι γνήσιοι Statocαστορες 😄

 

Σίγουρα όχι εγώ μια και η strat δεν είναι  η πρώτη αγαπημένη μου Fender κιθάρα,ούτε καν η δεύτερη (θεωρώ και την tele και την jazzmaster ηχητικά ανώτερες)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Σίγουρα όχι εγώ μια και η strat δεν είναι  η πρώτη αγαπημένη μου Fender κιθάρα,ούτε καν η δεύτερη (θεωρώ και την tele και την jazzmaster ηχητικά ανώτερες)

Εσύ είσαι κρυφοstratocάστορας 😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν και περνάω μια εκτεταμένη κρίση στην σχέση μου με την stratocaster τα τελευταία χρόνια (με την έννοια ότι προτιμώ να χρησιμοποιώ humbuckerοδειδή κιθάρες στα λάιβ, και ναι η στρατ μου έχει διπλό στην γέφυρα αλλά δεν είναι το ιδιο) είναι η επιτομή του συγκεκριμένου οργάνου και ακόμα την θεωρώ την καλύτερη και πιο iconic κιθάρα που σχεδιάστηκε ποτέ (έχω και ένα tattoo που αν και το κύριο θεμα του δεν είναι η κιθάρα, αλλά επειδή υπήρχε κιθάρα στο εικαστικό του, δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από την fender stratocaster)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου