Προς το περιεχόμενο

70 χρόνια Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, nklshp είπε

Done, αναβαθμιση με 6,04€ ευχαριστω!!! Λιγο το baseplate που θα βαλω, λιγο το push pull volume pot που  συνδεει neck με bridge, λιγο το tone στον bridge, tele την καναμε την strat🤣… την αλλη strat δεν την πειραζω….

Κακώς δεν έχουν όλες οι strat baseplate, ακούγεται δραματικά καλύτερα ο πίσω μαγνήτης.Μονο καλό κάνει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα τη strat δεν υπάρχει. Σε σπρώχνει να παίζεις με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Τέτοιος ήχος στη neck θεση δεν υπάρχει, δυστυχώς, σε άλλες κιθάρες.

 

 

 

(τώρα που είδα το βίντεο, θυμήθηκα ότι είχα βάλει μια χαχαλιά {δλδ χούφτα} καρύδια στο στόμα μου, αλλά δεν πρόλαβα να τα μασήσω πριν τελειώσει το σόλο 😁)

 

 

  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Σημείο αναφοράς και τεράστια αγάπη για μένα οι Strats, χωρίς να είμαι μονομανής με την πάρτη τους.. και μια Tele είναι απαραίτητη, και humbuckeroκίθαρα τύπου ES335 και LP. Αλλά αν είναι να υποχρεωθώ να διαλέξω μία, τα γούστα μου και οι αναφορές μου με κάνουν να διαλέγω αυτήν.

 

Και χαίρομαι πολύ που στη συγκεκριμένη βρήκα ακριβώς την Stratocaster που ανέκαθεν έψαχνα:

 

https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h0OjE4MzA3MjkwODI5MTc5MDUw?story_media_id=3322335255002761639_56702744076&igsh=amh5ZHViaHdneXRp

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2024 στις 1:21 ΜΜ, Superfunk είπε

οι μονοι ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΙ ηχοι της strat ειναι οι 2 & 4 (neck+middle, bridge+middle),τους οποιους προσωπικα απεχθανομαι

Γιατί προτιμάς την τελε στη μεσαία θέση για τους συγκεκριμένους ήχους;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Γιατί προτιμάς την τελε στη μεσαία θέση για τους συγκεκριμένους ήχους;

Γιατί είναι ο ωραιότερος ήχος στον πλανήτη Γη για ρυθμικό παίξιμο και ακκορντα,btw στην tele δεν υπάρχουν αυτοί οι ήχοι στους οποίους αναφέρεσαι μια και δεν έχει μεσαίο μαγνήτη,στη μεσαία θέση παίζει ο bridge και ο neck μαζί.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Γιατί είναι ο ωραιότερος ήχος στον πλανήτη Γη για ρυθμικό παίξιμο και ακκορντα,btw στην tele δεν υπάρχουν αυτοί οι ήχοι στους οποίους αναφέρεσαι μια και δεν έχει μεσαίο μαγνήτη,στη μεσαία θέση παίζει ο bridge και ο neck μαζί.

Ότι και να λες δεν μας πείθεις. 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ότι και να λες δεν μας πείθεις. 

Αν υπήρχε badge "δεν υποκύπτω στη γοητεία του ινφλουένσερ", θα το είχες κερδίσει 😎

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Γιατί είναι ο ωραιότερος ήχος στον πλανήτη Γη για ρυθμικό παίξιμο και ακκορντα,btw στην tele δεν υπάρχουν αυτοί οι ήχοι στους οποίους αναφέρεσαι μια και δεν έχει μεσαίο μαγνήτη,στη μεσαία θέση παίζει ο bridge και ο neck μαζί.

Και πάλι είναι in-between sound, έχει μια ομοιότητα. Κ εμένα μου αρεσει περισσότερο γιατί είναι πιο γεμάτος και πιο ballsy κάπως, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει παντού και πάντα, σε funk μέρη πχ ίσως έχω συνηθίσει να ακούω περισσότερο Strat εκεί 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nekkon είπε

έχει μια ομοιότητα.

Ουδεμία ομοιότητα, η θέση 2 και 4 στην strat είναι αναιμικες και κάνουν μόνο για έντεχνα άσματα τύπου ΚατσιμιχαΜπροδερσ με καρεκλοchorus για να συγκινΙουνται οι φοιτήτριες 😁 στα φεστιβάλ πολιτικωνε νεολεονε 🤣 ο μεσαίος ήχος της Tele είναι παΧιος, σέξυ και αρενοπΟσ...γιομιζει το τρακ με πΓιοτησ.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου