Προς το περιεχόμενο

70 χρόνια Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kosthrash είπε

Αν πιάσεις την παρακάτω, δε νομίζω ότι θα παίξεις μπλουζ... 😉

 

https://www.thomann.de/gr/fender_dave_murray_strat_2tsb.htm

 

image.thumb.png.b2963e41cc5f546d3f6b552b8d630aed.png

Ουστ!

Θα βλέπω τον Eddie το βράδυ στον ύπνο μου...  😂 

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου λιθαράκι στην Stratocasterοσύνη του πλανήτη 💜💜💜 Φαίνεται λιγο κόκκινη αλλα στην πραγματικότητα είναι midnight wine. American Standard body 1994 με American Standard maple neck 1998 και SCN by Bill Lawrence noiseless μαγνήτες.

IMG_20240618_005606.jpg

  • Like 5
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

H Strat είναι η κιθάρα που πάντα ήθελα να πάρω απο πιτσιρικάς

Το σχήμα της σε χρώμα Olympic white του Hendrix  ή η Fiesta red του Knopfler με σημάδεψε για όλη μου τη  ζωή

Επίσης όταν την ειδα σε χρώμα sunburst, έπαθα !

Τελικά κατάφερα μετά απο πολλά χρόνια να αποκτήσω μια HW1 USA v2 σε sunburst

Οσα χρόνια και να περάσουν, όσες άλλες κιθάρες κυκλοφορήσουν, η Strat θα παραμείνει Νο1 για μια ζωή

 

Επεξεργασμένο από bathan
  • Like 3

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που με ανησυχει οτι ειναι σαν χτες που γιορταζα τα 50 χρονια της στρατοκαστερ........Παει γερασε και αυτη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Έχει το πιο αναγνωρίσιμο κλειδοκέφαλο, τη χρησιμοποίησαν μερικοί απ τους σπουδαιότερους μουσικούς, γράφτηκαν πάνω της μερικά απ τα σπουδαιότερα άσΘματα, έχει ευρεία γκάμα ήχων.

Πέραν αυτού, αν τη βάλεις νέτη σκετη πάνω σε έναν ενισχυτή, ο μόνος ήχος της που ξεχωρίζει και την αναγνωρίζεις από μακριά, είναι τα φάνκι ρυθμικά της.

Πολλούς θα μπορούσα να βάλω σε ΜΙΑ φωτογραφία να κρατάνε μια στραβοκάστερ, αλλά προτιμώ πάντα τον Ρόρυ με δαύτη.

 

Επεξεργασμένο από Σαμη Παραγκα
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με χαλάει, το οποίο για πολλούς είναι προνόμιο βέβαια, είναι το ότι έχει τόσο χαρακτηριστικό ήχο, που πολλές φορές αισθάνομαι ότι τον ακούω απλά και μόνο βλέποντας τον. Βλέπω π.χ μία μπάντα και ο κιθαρίστας κρατάει στρατ, ξέρω πάνω-κάτω τι ήχο θα βγάλει. Και οι άνθρωποι κολλάνε ταμπέλες τόσο εύκολα, που π.χ. αν παίζεις στον neck με fuzz είσαι οπαδός του jimi hendrix, αν παίζεις δυνατά στον ενισχυτή και χρησιμοποιείς tube screamer παίζεις SRV. Φτάνεις στο σημείο να θυμίζεις κάποιον από τα εκατομμύρια ανθρώπων που έχουν παίξει στρατοκάστερ και τελικά να μην μπορείς να ακούγεσαι σαν τον εαυτό σου 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Το μόνο που με χαλάει, το οποίο για πολλούς είναι προνόμιο βέβαια, είναι το ότι έχει τόσο χαρακτηριστικό ήχο

 

κοιτα, για να ειμαστε και ΣΟΒΑΡΟΙ 🤣 οι μονοι ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΙ ηχοι της strat ειναι οι 2 & 4 (neck+middle, bridge+middle),τους οποιους προσωπικα απεχθανομαι 😅, οι υπολοιπες θεσεις εχουν ως εξης:

 

1.bridge=θα ηθελα να ημουν Tele αλλα απετυχα παταγωδως και σκαει στα γελια ο κοΖμοσ 🤣

2.middle= κατι κανουμε τωρα αλλα δεν παθαινεις και πλακα παντως για all around ειναι μια χαρα... 

3. neck= ενταξει αΦτος ινε καλος ο ηχος αλλα της jazzmaster ειναι 3 φορες καλυτερος 😅 

 

α....την ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μου STRAT σας την έδειΚσα?, δεν σας την εδεικΣα  😅

20240615_135324.thumb.jpg.1bb520cd05a9978848bb52afeabf165a.jpg

 

αλΙθια λεγω ΣΤΡΑΤ ηταν

20230625_202144.thumb.jpg.e63438be4708b647c556d5ab890594b0.jpg

 

αλλα ηρθε ο @Nestoras να γραψει με την Tele  του και επΙλΘεν το μοιραιοΝ μια και έκαστος εφ' ω ετάχθη

(τι να κανουμε αν βαλεις ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ μια Tele και μια strat στο 99,9% των περιΦτωσεων η strat ακουγεται αποβουτυρομενη...😅......εξω απο την πλακα αν και εχουν περασει δεκαδες απο τα χερια μου παντα για εμενα ειναι μια κιθαρα για "πινελιες" ηχου και οχι βασικο οργανο,οποτε πλεον εχω μεινει με ΜΙΑ (πριν ενα χρονο ειχα 4)...κριμα να τις εχω και να καθονται....)

 

παντως για να ημεθα και δικαιοι η strat θελει μαστορια για να βγαλεις ηχο της προκοπης, δεν ειναι Tele που καρφωνεις στον ενισχυτη ανοιγεις τα ποντεσιομετρα στο τερμα and Bob's your uncle,....θελει να ρυθμιζεις τα ποντεσιομετρα,να κοβεις treble & volume και αλλα τετοια ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΑ που εγω δεν καΜω.....οποτε μαλλον εγω φταιΓω😅

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χτύπησε ο... κανάγιας (tele) ινφλουέσερ... 😄 Έπρεπε να το περιμένω. 🧐

Κύριοι ανεβάστε τις stratocaster σας να θαυμάσουμε κιθάρες της προκοπής 😎

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Χτύπησε ο... κανάγιας (tele) ινφλουέσερ... 😄 Έπρεπε να το περιμένω. 🧐

Κύριοι ανεβάστε τις stratocaster σας να θαυμάσουμε κιθάρες της προκοπής 😎

Έλα πάρε μια,  custom made από τον σύντροφό @argytar στα specs μου ,το μεγάλο προσόν της είναι το baseplate στον πίσω μαγνήτη και το Memphis wiring που επιτρέπει bridge+neck μαζί οπότε ακούγεται σχεδόν σαν Telecaster με τρέμολο 😅

 

20231019_123505.thumb.jpg.bc9c66d60e058767d349d09eed0fa9f7.jpg

 

  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου