Προς το περιεχόμενο

70 χρόνια Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και 8 χρόνια παίζω συνέχεια σε standard d κούρδισμα. Τον τελευταίο μήνα θέλοντας μια κιθάρα σε standard e έβαλα καινουργιες χορδές σε μια partcaster που βρέθηκε στα χέρια μου και έχω τρελαθεί...θα πάρω μια κανονικη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η κορυφαία Strat ever είναι η εξής jm_silversky_j4_tungsten_b_1920x1920.thumb.jpg.e52695ab0d798c9714bbf77799c74b1e.jpg

 

 

Πέρα από την πλάκα, και εμφανισιακά και ηχητικά μου αρέσει η 1961 του Mick από That Pedal Show που φαίνεται στο βίντεο 

 

 

Ένα πράγμα με χαλάει στις Strat. Όταν πιάνω μια και ξεκινάω να παίζω, καταλήγω σε πεντατονικά πράγματα και σε blues. Ίσως φταίω εγώ. Αλλά συμβαίνει 

 

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Νομίζω η κορυφαία Strat ever είναι η εξής

Ντροπή.

 

30 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ένα πράγμα με χαλάει στις Strat. Όταν πιάνω μια και ξεκινάω να παίζω, καταλήγω σε πεντατονικά πράγματα και σε blues.

Δεν έχει να κάνει με τις στρατ προφανώς. Η πλειοψηφία των κιθαριστών, όταν πιάνουμε μια οποιαδήποτε ηλεκτρική κιθάρα, αυτό κάνουμε. 

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Όταν πιάνω μια και ξεκινάω να παίζω, καταλήγω σε πεντατονικά πράγματα και σε blues.

 

Εγω παντως ποτέ.

Ισως επειδη δεν ξερω να παιζω πεντατονικες και φυσικα δεν ξερω και να παιζω μλουζΣ 🤣 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τσουπ, δεν πρόλαβα να το πω και εμφανίστηκε ο ένας γέρων 😎

Ωραίος και to the point. Περιμένω να δω τι θα πει ο άλλος γέρων, αν και υποπτεύομαι ότι θα παραπέμψει στα early '70s για ευνόητους λόγους 😉

 

Κύριοι, εδώ θα ξεχωρίσουν οι άντρες από τα αγόρια - ποιοι είναι οι γνήσιοι Stratocαστορες 😄

 

 

Έχουν περάσει πάνω από 25 από τη κατοχή μου. Όλες είχαν κάτι γοητευτικό. Ποια μ’ αρέσει περισσότερο; Δύσκολο ν’ απαντήσω. Μάλλον οι early 60’s. Α! και οι  vintage 70’s. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ποιο κατά την ταπεινή (και υποκειμενική) σας φυσικά άποψη, είναι το holy grail όταν η κουβέντα πάει στην Stratocaster; Ποια περίοδος έβγαλε τις κορυφαίες Stratocaster;

Πάντως θέλω την Stratocaster με rosewood και την Telecaster με maple

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Δεν έχει να κάνει με τις στρατ προφανώς. Η πλειοψηφία των κιθαριστών, όταν πιάνουμε μια οποιαδήποτε ηλεκτρική κιθάρα, αυτό κάνουμε.

 

Έχει μια βάση αυτό που λέει ο Νεκτάριος. Όταν πιάνω lp παίζω riffs, οταν πιάνω charvel ξεκινάω τα σόλο, όταν πιάνω ibanez κάνω ταρζανιές (καμία σχέση με μπλουζ). Όταν πιάνω στρατ, μόνο μπλουζ γουστάρω να παίζω, και αυτό εχει να κάνει με τον σκαστό, low gain ηχο που έχει, ο οποίος υποσυνείδητα με σπρώχνει να παίζω έτσι. Έχει να κάνει με το mojo κάθε οργάνου. Η telecaster δε μου το βγάζει αυτό, εκεί παίζω λίγο απ' όλα.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Όταν πιάνω lp παίζω riffs,

Και ατελείωτα vibrato

 

Η με Gretsch αρπισματα βουλιαγμένα στο reverb και το delay 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2024 στις 7:17 ΠΜ, Nekkon είπε

Νομίζω η κορυφαία Strat ever είναι η εξής jm_silversky_j4_tungsten_b_1920x1920.thumb.jpg.e52695ab0d798c9714bbf77799c74b1e.jpg

 

 

Πέρα από την πλάκα, και εμφανισιακά και ηχητικά μου αρέσει η 1961 του Mick από That Pedal Show που φαίνεται στο βίντεο 

 

 

Ένα πράγμα με χαλάει στις Strat. Όταν πιάνω μια και ξεκινάω να παίζω, καταλήγω σε πεντατονικά πράγματα και σε blues. Ίσως φταίω εγώ. Αλλά συμβαίνει 

 

Αν πιάσεις την παρακάτω, δε νομίζω ότι θα παίξεις μπλουζ... 😉

 

https://www.thomann.de/gr/fender_dave_murray_strat_2tsb.htm

 

image.thumb.png.b2963e41cc5f546d3f6b552b8d630aed.png

Επεξεργασμένο από kosthrash
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου