Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Tonex One?


kosthrash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι η γνώμη σας για το νέο Tonex One? Μπορεί να κάνει profiling όλο το rig μας η βασίζεται μόνο σε έτοιμα profiles? Πάντως από τιμή είναι πειρασμός...

 

https://www.ikmultimedia.com/products/tonexone/#nl_form_area

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
19 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Μπορεί να κάνει profiling όλο το rig μας η βασίζεται μόνο σε έτοιμα profiles?

Στα specs λέει: 20 customizable presets τα οποία να φανταστώ πως μπορείς να τα κάνεις edit μέσω κάποιου editor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Πάντως το κανονικό Tonex είναι εξαιρετικό! Και τα δύο κάνουνε profiling. Το περιμένω το Tonex one την Τρίτη! :) Μέγεθος mini pedal, δύο η και τρία κανάλια, tuner, gate, compressor, reverb, 1.2 ms latency, φθηνό, τα έχει όλα και συμφέρει..! ;)

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Alter είπε

Πάντως το κανονικό Tonex είναι εξαιρετικό! Και τα δύο κάνουνε profiling. Το περιμένω το Tonex one την Τρίτη! :) Μέγεθος mini pedal, δύο η και τρία κανάλια, tuner, gate, compressor, reverb, 1.2 ms latency, φθηνό, τα έχει όλα και συμφέρει..! ;)

Είναι και audio interface (μέσω usb), συνοδεύεται και από ωραίο software - AmpliTude 5se, απ' ότι άκουσα έχει φανταστικό ήχο και response, γενικά στα 200 ευρώ δεν υπάρχει ανταγωνισμός αυτή τη στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 9/6/2024 στις 11:39 ΜΜ, kosthrash είπε

γενικά στα 200 ευρώ δεν υπάρχει ανταγωνισμός αυτή τη στιγμή

Μήπως;

https://www.thomann.de/gr/boss_ir_2_amp_cabinet.htm

https://www.thomann.de/gr/tc_electronic_impulse_ir_loader.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε


δεν είναι ίδιας κατηγορίας και φιλοσοφίας. Και το ampero mini έχει ενισχυτές και ήχους, αλλά αυτό είναι modeler, πάλι διαφορετική κατηγορία.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τωρα που το επαιξα κανα δυο μερες, οι κριτικες στο ιντερνετ ειναι πανω κατω σωστες. Ωραιος ηχος, μικρο latency, καλη αποκριση, μου ακουγεται λιγο compressed αλλα ισως κλεινοντας το ρυθμιστικο να πρεπει και απο το pc να κλεισεις τελειως το compressor. To software λιγο ταλαιπωρια (αφου ταλαιπωρηθηκα εγω που εχω αρκετη πειρα με αυτα, καποιος ασχετος ευκολα θα πελαγωνε). Πρεπει να το παιξω κανα δυο προβες για να πω λεπτομερειες για το ηχητικο. Οι οποιοι συμβιβασμοι μου φαινονται παραπανω απο ανεκτοι παντως μεχρι τωρα.

 

Αλλα γενικως το μεγεθος και η ευκολια του να εχεις τετοια λυση για να παιξεις καρφι ειναι απιστευτα (και με 3 καναλια, tuner, gate, comp, reverb). Συν οτι ειναι ευκολο on the spot να διαλεξεις απο 20 επιλογες preset. Εχω και ενα Boss 1000core, αλλα καλη τυχη να το ρυθμισεις σε καινουργιο χωρο και backline. Χαλαρα στο τοπ 5 μηχανηματων που εχω/ειχα για να σου κανει τη ζωη ευκολη. To μονο καλυτερο θα ηταν να ειχε και balanced εξοδους οποτε δε θα χρειαζοσουν DI.

 

 

tonex one.jpg

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου