Προς το περιεχόμενο

Amplitube vs Neural DSP Tone King Imperial II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ένα απλό sound test με τα εξής δεδομένα:

 

- Κοινό σήμα κιθάρας περασμένο από τα δύο amp sims.

- Στο Amplitube χρησιμοποιήθηκε ο Fender'65 Deluxe Reverb και μετά έφερα τον Neural DSP TKI II όσο κοντύτερα ηχητικά μπορούσα.

- Χρησιμοποιήθηκε τέλε στο νεκ κυρίως μαγνήτη (Nick Silver Django) καθώς έχει πολλά μπάσα και βόλευε στη σύγκριση.

- Παίξιμο με πολλές δυναμικές ώστε να φανεί ποιο sim ανταποκρίνεται καλύτερα.

- Το τεστ έγινε με καθαρό ήχο καθώς αν μπούμε σε μονοπάτια overdrive/distortion, το amplitube έχει κυριολεκτικά εκατοντάδες επιλογές και συνδυασμούς ενώ το Neural DSP, έναν ενισχυτή και δύο μόνο overdrives.

- Κανένα after effect, ακούτε μόνο το built in reverb των δύο ενισχυτών.

 

Πείτε αν θέλετε ποιο σας αρέσει περισσότερο.

 

Amplitube:

 

Neural DSP:

 

 

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Amplitube μοιάζει λίγο πιο V, δεν ξέρω αν έχει κάποιο EQ που να το κάνει έτσι, αλλά είναι λίγο πιο κοφτερό.

 

Το Neural είναι πιο ζεστό, λιγότερο ψηφιακό θα έλεγα. Για το συγκεκριμένο είδος, θα διάλεγα αυτό.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To amplitube μου ακούγεται λίγο καλύτερα. Πιό καλές δυναμικές και ξεχωρίζει η 'χορδή' (snap) λίγο καλύτερα, στα συν επίσης και η παραμετροποίηση του! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To Neural DSP ακούγεται όπως θα άκουγες τον ενισχυτή στο σπίτι σου ή σε κάποιον "ζωντανό" χώρο.

 

Το Amplitube ακούγεται όπως θα άκουγες τον ενισχυτή ηχογραφημένο με ένα καταξεσκισμένο SM57 σε ένα νεκρό από την υπερβολική ηχομόνωση Ελληνικό studio των '80s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neural DSP επειδή είμαι προκατηλειμμενος. Αλλά κάνει τη δουλειά πανευκολη, έναν τύπο σαν κ εμένα που δε νιώθω από ηχογράφηση, eq, mastering και τα λοιπά, σου δίνει ένα απλούστατο interface και ηχάρα χωρίς να προσπαθήσεις καν. Τέλος. Take my money

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου