Προς το περιεχόμενο

Μίξη κιθάρας με πυκνωτικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 ώρες πριν, sultan of string είπε

άραγε βολεύει να το χρησιμοποιησω μαζι με το rode?

https://smart.noiz.gr/details.php?id=574321

 

Ορίστε, στέρεο μικροφωνάκια μικρού διαφράγματος με ένα 100ρικο. Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και μαζί με το Rode που έχεις σαν μικρόφωνο κέντρου για να ρυθμίζεις πόσο πλάτος θες στη μίξη

Δεν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο να κάτσεις να ασχοληθείς με πατέντες και tascam κλπ κλπ. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kpeyos said:

https://smart.noiz.gr/details.php?id=574321

 

Ορίστε, στέρεο μικροφωνάκια μικρού διαφράγματος με ένα 100ρικο. Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και μαζί με το Rode που έχεις σαν μικρόφωνο κέντρου για να ρυθμίζεις πόσο πλάτος θες στη μίξη

Δεν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο να κάτσεις να ασχοληθείς με πατέντες και tascam κλπ κλπ. 

 

πειραματισμός το ένα πειραματισμός μείον 100 ευρώ το άλλο

 

δεν ξέρω αν με πιάνετε.

με λεφτά κάνεις ό,τι θες. Χωρίς λεφτά δοκιμάζεις κι αν σ αρέσει προχωράς.

 

αρα αν υπάρχουν οδηγίες στο να βάλω το τασκαμ στο παιχνίδι θα με βοηθούσαν

Επεξεργασμένο από sultan of string
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, sultan of string είπε

 

πειραματισμός το ένα πειραματισμός μείον 100 ευρώ το άλλο

Όχι. Τα δύο στέρεο μικρού διαφράγματος πυκνωτικά είναι standard recording practice και ενδεδειγμένα για ακουστική κιθάρα ενώ το ένα πυκνωτικό + ένα tascam + τζατζίκι + πατάτες είναι κάψιμο χρόνου για μένα. Όπως και να χει όμως δικός σου ο χρόνος και η απόφαση. Ελπίζω κάποιος να μπορέσει να σε βοηθήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τασκαμ έχει δυο μικρόφωνα καλής ποιότητας σε διάταξη ΧΥ, ενώ μπορούν να ανοίξουν για πιό φαρδιά εικόνα.

Εχω κάνει καλές ηχογραφήσεις σε live.

το θέμα είναι με ποιά τεχνική θα μπορούσα να βελτιώσω τις δυνατότητες του ή του rode που έχω αν τα βάλω μαζί.

Μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει γιατί δεν ξέρω πως ακριβώς να τα ταιριάξω. Εκεί ζητάω κάποιο μπούσουλα. Δεν θέλω να ψαχνω τυφλα

 

το τζατζίκι δεν κατάλαβα που κολλάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, sultan of string είπε

το τασκαμ έχει δυο μικρόφωνα καλής ποιότητας σε διάταξη ΧΥ, ενώ μπορούν να ανοίξουν για πιό φαρδιά εικόνα.

Εχω κάνει καλές ηχογραφήσεις σε live.

το θέμα είναι με ποιά τεχνική θα μπορούσα να βελτιώσω τις δυνατότητες του ή του rode που έχω αν τα βάλω μαζί.

Ηχογραφείς ταυτόχρονα το tascam λίγο πιο μακριά και με οσο μπορείς πιο ανοικτή στέρεο εικόνα και το Rode πιο κοντά στην κιθάρα.

 

Ηχογραφείς ένα παλαμάκι πριν ξεκινήσεις.

 

Περνάς το tascam στο DAW και το rοde. Τα φέρνεις μαζί όσο μπορείς sample perfect στο παλαμάκι. Τσεκαρεις φάσεις κι αφήνεις εκεί που ακούγεται καλύτερα.

 

Μιξάρεις κέντρο με το Rode και άκρες με το tascam. 

 

To τζατζίκι κολλάει στο ότι δεν υπάρχει καμία σύγκριση αυτού που σου πρότεινα με αυτόν τον πειραματισμό, πόσο μάλλον να τα εξισώσεις κιόλας. Έχω παίξει με τέτοια μηχανηματάκια αλλά έχω ακούσει και πολλά μικρόφωνα και έχω μέτρο σύγκρισης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε τέτοια δωμάτια χωρίς απορρόφηση δοκίμασε και ένα απλό δυναμικό τύπου sm57 κοντά στη κιθάρα. 

  • Like 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Slew Rate said:

Σε τέτοια δωμάτια χωρίς απορρόφηση δοκίμασε και ένα απλό δυναμικό τύπου sm57 κοντά στη κιθάρα. 

το δωμάτιο δεν έχει ανάγκη. είναι βιβλιοθηκες γυρω γυρω μονο ένα παράθυρο με βαριά κουρτίνα στη μια μερια

αλλά και αυτό σημαίνει "αγόρασε ένα μικρόφωνο και κάνε πείραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2024 στις 7:50 ΜΜ, sultan of string είπε

ανεβαζω ένα δειγμα.

δεν είναι ότι δεν μου αρέσει.

Θέλω ο ήχος να έχει περισσότερο, ας πούμε χώρο και να μοιράζεται στα δύο κανάλια.

Θα μπορούσα να κάνω κάτι με το τασκαμ?

 

Το να γράψεις ακουστική κιθάρα, είναι ζόρι μεγάλο. Δεν πρόκειται να σε βοηθήσω στους πειραματισμούς σου, αλλά θα σε πω 2 πράματα που συνάντησα σε επαγγελματικά στούντιο και διαλέγεις...

 

Πήγα κάποτε κάπου και καθότι, δεν θεωρούμε και παιχταράς, βρέθηκα απέναντι σε ένα μικρόφωνο που έγραφε και την ανάσα μου στα 50 εκατοστά, τον πήχη μου που ακούμπαγε στο σκάφος, τη πένα που γρατζούναγε σα κλαμένο γατί...ΤΡΟΜΕΡΟΣ ήχος, άχρηστος κιθαρίστας

 

Έτερος ηχολήπτης, γνωρίζοντας τις πάμπολλες αδυναμίες μου, απλά έγραψε, με χαμηλότερης ποιότητας μικρόφωνο κοντά στο 12το τάστο και μετά πέρασε εφέ. Όλα καλά, σύμφωνα με τις δυνατότητές μου ως παίχτη και σε σχέση με αυτό που ήθελα να ακούσω.

 

Διαλέγεις και παίρνεις με βάση αυτό που θες να ακούσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Slew Rate είπε

Σε τέτοια δωμάτια χωρίς απορρόφηση δοκίμασε και ένα απλό δυναμικό τύπου sm57 κοντά στη κιθάρα. 

+1000

 

Ολόκληρο αριστούργημα έτσι γράφτηκε και σε κασσετοφωνο μάλιστα 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Superfunk said:

+1000

 

Ολόκληρο αριστούργημα έτσι γράφτηκε και σε κασσετοφωνο μάλιστα 

 

 

ευχαριστώ γις τις συμβουλές

στη συγκυρία αυτή δεν με ενδιαφέρει αν παίζω καλά, με ενδιαφέρει να βγάλω καλύτερο αποτέλεσμα με τον εξοπλισμό που έχω

ακαδημαϊκά για εκπαίδευση

επίσης το να ψωνίσω άλλο ένα πράμα που να μείνει στα συρτάρια σε περίπτωση που δεν με βολεψει για οποιοδηποτε Χ λόγο, χωρις πριν να δοκιμάσω τεχνικές με οτι υπαρχει αποκλείεται

 

εχω γεμίσει το σπίτι με διάφορα και μετα ψάχνω να τα δώσω τα λυπάμαι και ούτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου