Προς το περιεχόμενο

"We believe that no synthesizer should ever cost more than $1500"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, trolley είπε

Πέραν αυτών, πιστεύεις ότι μία τέτοια τιμολογιακή πολιτική (έτσι χύμα, σε δολάρια (έλεος δηλαδή), εν'τω μέσω πολέμων, χωρίς καμία αναφορά σε R&D) μπορεί να είναι καλός οιωνός για το αν υπάρχει μία ελπίδα να κάνουν κάτι πρωτότυπο τον επόμενο αιώνα;

Όντως, δεν παρακολουθείς την εταιρεία. Καθόλου όμως. Δεν πειράζει, την παρακολουθούν άλλοι και την πληρώνουν ακόμα περισσότεροι.😆 Αν και όποτε με το καλό ασχοληθείς με τον κολοσσό Behringer (εταιρεία κολοσσός είναι πλέον, αυτό το ξέρεις ε?) τότε θα διαπιστώσεις ότι διαθέτει αμέτρητα πρωτότυπα προϊόντα, και σίγουρα πολύ πιο πρωτότυπα από κάτι "πρωτότυπα" τρίτων εταιρειών.🤢

 

17 λεπτά πριν, trolley είπε

Αλλά πολύ ασχολούμαστε, έγραψε ένα ευχολόγιο η Behringer...

Δεν είναι ευχολόγιο, Πραγματικότητα είναι εδώ και χρόνια. Αλλά νταξ, είπαμε, δεν ασχολείσαι με την Behringer, οπότε δικαιολογείσαι.😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Όντως, δεν παρακολουθείς την Taylor Swift. Καθόλου όμως. Δεν πειράζει, την παρακολουθούν άλλοι και την πληρώνουν ακόμα περισσότεροι.😆 Αν και όποτε με το καλό ασχοληθείς με τον κολοσσό Taylor Swift (τραγουδίστρια κολοσσός είναι πλέον, αυτό το ξέρεις ε?) τότε θα διαπιστώσεις ότι διαθέτει πολλά πρωτότυπα τραγούδια, και σίγουρα πολύ πιο πρωτότυπα από κάτι "πρωτότυπα" άλλων τραγουδιστριών.🤢

 

Καταλαβαίνεις τι εννοώ, έτσι;

Αντε να σε δω πως δεν θα απαντήσεις "Ε, και;".

 

Γιατί 1500 όμως; Να το κάνουμε 1499, όπως τα παλιά πινακιδάκια με τα καρπούζια στην Εθνική.

  • Χαχα 1

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Καταλαβαίνεις τι εννοώ, έτσι;

Αντε να σε δω πως δεν θα απαντήσεις "Ε, και;".

 

Γιατί 1500 όμως; Να το κάνουμε 1499, όπως τα παλιά πινακιδάκια με τα καρπούζια στην Εθνική.

Προσπερνάω το άσχετο του παραδείγματος και σου απαντάω ότι μια χαρά την παρακολουθώ την Swift, για αυτό και δεν την ακούω. Αυτή είναι η διαφορά μας. 

Δεν πειράζει ρε Trolley, μην ασχολείσαι με την Behringer. Ούτε αυτή ασχολείται μαζί σου, και είστε πάτσι.😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

δεν ασχολείσαι με την Behringer,

Και εγώ για να σου πω την αλήθεια, με το brand name Behringer αντιμετωπίζω μια... δυσκολία - για να είμαι ειλικρινής. 

Είναι κατάλοιπο μιας περασμένης εποχής που το όνομα Behringer ήταν "συνώνυμο" με κινεζιά/φτηνιάρικη μάπα και ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει.

Βέβαια, α) βλέπω ότι έχουν γίνει ποιοτικά άλματα τα τελευταία (αρκετά) χρόνια και β) άλλες εταιρείες (ευρωπαϊκές) που τις είχα περί πολλού έβγαλαν και αυτές μάπα κινέζικα προϊόντα. 

 

Προσωπικά δεν θα πλήρωνα υψηλά κάτι που θα έγραφε Behringer για τον λόγο που ανέφερα. Αντίθετα (και όπως συχνά λέω) θα πλήρωνα αδρά το "βίτσιο" μου αν έγραφε το "σωστό" brand name - γιατί με αυτό που ασχολούμαστε το βίτσιο μας πληρώνουμε και αυτό δεν μπορεί να μπει σε "λογικά" πλαίσια 😉

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Waterfall-K said:

Αν και όποτε με το καλό ασχοληθείς με τον κολοσσό Behringer (εταιρεία κολοσσός είναι πλέον, αυτό το ξέρεις ε?) τότε θα διαπιστώσεις ότι διαθέτει αμέτρητα πρωτότυπα προϊόντα, και σίγουρα πολύ πιο πρωτότυπα από κάτι "πρωτότυπα" τρίτων εταιρειών.🤢

Επειδή ούτε κι εγώ την ξέρω τόσο καλά την Behringer, πόσα είναι τα πρωτότυπα synths που έχει βγάλει; Μόνο το Deepmind μπορώ να σκεφτώ και φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και 3-4 ακόμα που δεν ξέρω ή δεν μου έρχονται. Όλα τα υπόλοιπα που έχει βγάλει είναι ρέπλικες ή έστω παραλλαγές γνωστών synths του παρελθόντος σε χαμηλότερες τιμές από τα original αν δεν κάνω λάθος. Εκεί είναι για μένα η διαφωνία και η συμφωνία με τη Behringer. Έχουν δίκιο ότι κανένα synth δεν θα έπρεπε να κάνει πάνω από 1500 αν το synth είναι βασικά κόπια ενός άλλου. Αλλά αυτοί δεν το συμπλήρωσαν αυτό το κομμάτι.

 

Πέραν της τιμής που όντως έχει κάνει πολύ καλή δουλειά η Behringer, αυτό που της λείπει ακόμα είναι το breakthrough, κάτι καινοτόμο. Τώρα είναι ακόμα αυτοί που κυρίως αντιγράφουν τους παραδοσιακούς και δίνοουν αναλογικά στον κόσμο στη μισή τιμή από την Korg και τη DSI. Ωραίο κι αυτό, χρειάζεται αλλά δεν είναι και εντυπωσιακό. Πρέπει να κάνουν μερικά σοβαρά βήματα ακόμα, το Deepmind ήταν μια καλή αρχή και τώρα θέλει συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Προσπερνάω το άσχετο του παραδείγματος και σου απαντάω ότι μια χαρά την παρακολουθώ την Swift, για αυτό και δεν την ακούω. Αυτή είναι η διαφορά μας.

 

Το δέχομαι αυτό το επιχείρημα (επί τη ευκαιρία, ποιο "άσχετο του παραδείγματος"; αφού το απαντάς;). Όντως δεν την παρακολουθώ, το έγραψα άλλωστε. Για να καταλάβεις, ούτε την Taylor Swift παρακολουθώ.

 

Και οι δύο (Swift / Behringer) είναι εκφραστές νοοτροπιών με τις οποίες δεν αισθάνομαι ότι σχετίζομαι, ειδικά η Behringer έκτισε μέσα μου την αιώνια αμφισβήτηση του ονόματός της, για τους ίδιους λόγους που αναφέρει ο Terry.

 

Την αδικώ; Μπορεί, αλλά όπως έγραψα, δεν είναι το επαγγελμά μου και είμαι και κάποιας ηλικίας.

 

 

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα γράφει αυτά γιατί είναι έτοιμη να βαρέσει κανόνι? 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, TakisB είπε

Επειδή ούτε κι εγώ την ξέρω τόσο καλά την Behringer, πόσα είναι τα πρωτότυπα synths που έχει βγάλει; Μόνο το Deepmind μπορώ να σκεφτώ και φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και 3-4 ακόμα που δεν ξέρω ή δεν μου έρχονται. Όλα τα υπόλοιπα που έχει βγάλει είναι ρέπλικες ή έστω παραλλαγές γνωστών synths του παρελθόντος σε χαμηλότερες τιμές από τα original αν δεν κάνω λάθος.

Δεν υπάρχει 100% ρέπλικα, λόγω έλλειψης/εξαφάνισης αυθεντικών εξαρτημάτων. Το Behringer Model D πχ που θεωρείται ρέπλικα του Minimoog δεν είναι μια 100% ρέπλικα, αυτό είναι αδύνατον να γίνει για τους λόγους που ανέφερα. Ούτε η ρέπλικα του Minimoog της ίδιας της Moog δεν είναι 100% ρέπλικα. Οι διαφορές με την έκδοση της Behringer είναι ότι το synth της Behringer έχει μερικά εξτρά παραπάνω, διαθέτει τον ήχο και τις δυνατότητες του Minimoog, δεν διαθέτει πληκτρολόγιο (είναι desktop) και κοστίζει...€5,735 λιγότερο. Και εκεί αρχίζει το πρόβλημα για την Moog -και την κάθε Moog- και φυσικά για τους πελάτες της που αγόραζαν για χρόνια synths των €200-300 σε τιμές διαστημόπλοιου, και αυτό δεν χωνεύεται εύκολα. Να θυμίσω εδώ ότι πριν βγει η "κακιά" Behringer με τον Minimoog κλώνο, υπήρχαν πολλές εταιρείες που έβγαζαν Minimoog clones και σε αστρονομικές τιμές, και μάλιστα αν θυμάμαι καλά πριν καν λήξει η πατέντα του Minimoog, αλλά κανένας δεν παραπονέθηκε ποτέ, ίσα ίσα που όλοι έτρεχαν και τα αγόραζαν.  

Πέρα από τις ρέπλικες λοιπόν οι οποίες διαθέτουν επιπλέον δυνατότητες σε σύγκριση με τα vintage μοντέλα, η Beghringer κυκλοφορεί και original synths, τα Deepmind, Neutron, Crave, Edge πχ είναι μερικά από αυτά, και μετά πάμε στα Eurorack modules που εκεί χάνεις την μπάλα.

 

7 ώρες πριν, TakisB είπε

Πέραν της τιμής που όντως έχει κάνει πολύ καλή δουλειά η Behringer, αυτό που της λείπει ακόμα είναι το breakthrough, κάτι καινοτόμο.

Η καινοτομία δεν μπορεί να υπάρξει στον αναλογικό τομέα, αυτός είναι τερματισμένος εδώ και δεκαετίες. Όταν με το καλό αρχίσει να κατασκευάζει και digital synths, κάτι που είναι θέμα χρόνου να γίνει, τότε θα δούμε. Κάτι μου λέει ότι τότε θα αρχίσουν να ανησυχούν και οι μεγάλες εταιρείες.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ο καταρράκτης έχει ένα δίκιο.Μπράβο στην Behringer για την φιλοσοφία,ουτος η άλλος η τεχνολογία άλλαξε οπότε οποιος θέλει οριτζιναλ και όχι ρέπλικες,μόνο τα παλιά,αφού τα εξαρτήματα που κατασκευάστηκαν δέν τα έχουν πλέον ούτε οι ίδιες εταιρίες που τα κατασκεύασαν.Ουτε τα καινούργια τους είναι ίδια με τα παλιά.

 

Οταν βέβαια του ανέφερα σε άλλο post,οτι αρκετά απο τα καινούργια είναι υβριδικά και ας λανσάρονται ως αναλογικά με έκραζε,γι αυτό επέμενα να παρακολουθήσει κάτι πρίν βγεί,συγκεκριμένα το superbooth 24,στο οποίο πλέον οι εταιρίες είναι πιό ξεκάθαρες απο ότι παλιότερα και το αναφέρουν.

 

2 μέρες πρίν την παρουσίαση στο βερολίνο,εγινε η πρώτη αναφορά σε αυτό,εδω μέσα.

Ενα χειροκρότημα,έστω ένα λουκουμάκι,κάτι?

Ενα παράδειγμα υβριδικού στην τύχη.Ουτε που το ξέρω το synth.Καλό φαίνεται.Βασικά αυτό θα είναι το μέλλον που θα επικρατήσει,κατά την προσωπική μου άποψη και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

 

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MGs είπε

Ενα παράδειγμα υβριδικού στην τύχη. Ουτε που το ξέρω το synth.Καλό φαίνεται. Βασικά αυτό θα είναι το μέλλον που θα επικρατήσει, κατά την προσωπική μου άποψη και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

 

Υβριδικό my ass. Καραμέλα την έχουν κάνει αυτή τη λέξη.😒 Φτιάχνουν ένα καρα-basic digital synth, του βάζουν ένα-δυο αναλογικά φίλτρα (για να δικαιολογήσουν την αστεία '80s πολυφωνία), του κολλάνε την ταμπέλα του "υβριδικού" και το πουλάνε στα χάπατα σε τιμή Rolls-Royce. Υβριδικά είναι τα synths που έχουν digital και analog oscillators, όχι digital oscillators και αναλογικά φίλτρα, ούτε το αντίθετο. Το είδος των oscillators καθορίζει εάν ένα synth είναι ψηφιακό, αναλογικό ή υβριδικό, όχι το είδος των φίλτρων του.

Τα πραγματικά υβριδικά είναι σπάνια, όπως πχ η σειρά Evolver της DSI (mono/poly keyboard versions και desktop/rack versions), όλα τα υπόλοιπα είναι να'χαμε να λέγαμε. To Poly Evolver παρακάτω διέθετε digital & analog oscs όπως και digital & analog filters. Αυτό ήταν πραγματικό hybrid synth και με δυνατότητες που το Super 8 δεν έχει δει ούτε στον ύπνο του.

image.thumb.jpeg.257eaf3fdf4a0f5d2f3e27e89c34d18f.jpeg

 

Και για να κλείσουμε με το Super (σε τι άραγε?) 8, το γεγονός ότι κοστίζει όσο ένα Montage M6!,🤢 ενώ διαθέτει το...1 εκατομμυριοστό των δυνατοτήτων του, το κατατάσσει αυτομάτως στην κατηγορία "Ανέκδοτα".🥳🤡

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου