Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XV


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Έχει γίνει κάποιο γκάλοπ στο οποίο πήραν μέρος ολοι οι μουσικοί του πλανήτη, και το συμπέρασμα που βγήκε είναι ότι οι μισοί από αυτούς επηρεάστηκαν απ'τους...RS? Συνεχίζεις να ακους Πετρίδη/Ζουγρή βλέπω...😄

 

 Αυτά τα "είμαι πιο έξυπνος από εσάς" δε φτουράνε σε 'μένα. Η απάντησή μου είναι (προφανώς) "Έχει γίνει κάποιο γκάλοπ στο οποίο πήρανε μέρος όλοι οι μουσικοί του πλανήτη και δεν βγήκε το εν' λόγω συμπέρασμα;" Προφανώς όχι, αλλά ατυχώς για την άποψή σου δεν χρειάζεται κανένα γκάλοπ (και κανένας Πετρίδης, επί τη ευκαιρία).

 

Το πολιτισμικό αποτύπωμα που έχουν αφήσει οι Stones είναι τόσο μεγάλο που πρέπει να πίνει κανείς καφέδες στην Κάτω Ραχούλα και να είναι κουφός και τυφλός για να μην το έχει αντιληφθεί, οπότε είμαι βέβαιος ότι ξέρεις πολύ καλά ότι ελάχιστοι μπορούν να συγκριθούν μαζί τους όσον αφορά αυτό το μέγεθος (του πολιτισμικού αποτυπώματος).

 

Κάτσε όμως διότι πρέπει να σε βοηθήσω: τι γνώμη έχεις για τους Beatles; Προσκυνάς; τον Dylan; Γονατίζεις; τους Kinks; τους Velvet; τον Bowie; Βγάλτα όλα στη φόρα, πες για τα τραγούδια των τριών ακόρντων και το πόσο πίσω έχουν κρατήσει τη μουσική, εγώ θα εξακολουθήσω να περιμένω το review για το πληκτρολόγιο.

 

Συμβουλή (και όχι μόνο προς εσένα): όταν γράφουμε για τα ιερά τέρατα οποιουδήποτε τομέα, ας θυμόμαστε ποιοι είμαστε, δηλαδή μπαρμπάδες που απέτυχαν να γράψουν ένα μέτρο από τραγούδι των Stones, πόσο μάλλον ολόκληρο. Θα μας βοηθήσει να κρατάμε τα πράγματα σε μία ορθότερη προοπτική.

 

(σ.σ. γελάω πολύ με αυτό το "τον μάθανε τον κόσμο"... ναι, ο Σκορτσέζε ας πούμε δεν έχει λεφτά να πάρει δίσκους και επιλέγει τραγούδια των Stones στις ταινίες του επειδή δεν είχε την ευκαιρία να ακούσει και εκτιμήσει τον Jan Garbarek, ξέρω 'γω, ότι πιάσει το αυτί του από το ραδιόφωνο στα ταξί που μπαίνει, παραπάνω δεν κατέχει).

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, trolley είπε

Το πολιτισμικό αποτύπωμα που έχουν αφήσει οι Stones είναι τόσο μεγάλο...

Τα πρώτα συμπτώματα  της ηλίασης. Άνοιξε άμεσα το AC.😆

 

18 λεπτά πριν, trolley είπε

τι γνώμη έχεις για τους Beatles; Προσκυνάς; τον Dylan; Γονατίζεις; τους Kinks; τους Velvet; τον Bowie;

Yeap, σίγουρα ηλίαση...

 

18 λεπτά πριν, trolley είπε

όταν γράφουμε για τα ιερά τέρατα οποιουδήποτε τομέα, ας θυμόμαστε ποιοι είμαστε, δηλαδή μπαρμπάδες που απέτυχαν να γράψουν ένα μέτρο από τραγούδι των Stones, πόσο μάλλον ολόκληρο.

Ο μισός  πλανήτης, τoυλάχιστον, καλύτερα έγραφε -και συνεχίζει να γράφει- σε σχέση με τα παραπάνω "ιερά τέρατα" (my ass). Αλλά του λείπει το θράσος, τα κονέ και το κατάλληλο timing για να γίνει κι αυτός (ο μισός πλανήτης ντε) "ιερό τέρας".

 

27 λεπτά πριν, trolley είπε

ο Σκορτσέζε ας πούμε δεν έχει λεφτά να πάρει δίσκους και επιλέγει τραγούδια των Stones στις ταινίες του επειδή δεν είχε την ευκαιρία να ακούσει και εκτιμήσει τον Jan Garbarek

Το να μην ξέρει καν το όνομα Jan Garbarek δεν σου περνάει απ'το μυαλό, ε? Μα, κοτζάμ Scorsese, είναι δυνατόν να μην ξέρει τον Garbarek? Ε όχι βέβαια...😌

 

Άσε με τώρα να φάω Trolley, η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Άσε με τώρα να φάω Trolley, η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά. 

Εγω σήμερα την έβγαλα με κουλούρι Θεσσαλονίκης, και κασέρι Λεβέτη.

Τα προτείνω.

 

Ήξερε πάντως τον Brian Eno και μάλιστα το On Land, οπότε αν έπρεπε να στοιχηματίσω θα έβαζα τα λεφτά μου ότι ξέρει όλη την ECM και πολλά περισσότερα. Πάντως Stones, βάζει στις ταινίες, μάλλον για να κάνει εμπορική επιτυχία (γλου γλου γλου γλου = σόδα).

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλιωσε το MONTAGE μου από την ζέστη. Πατάω το power και δεν ανάβει. 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Έλιωσε το MONTAGE μου από την ζέστη. Πατάω το power και δεν ανάβει. 

 

Βαλαι ντιπερπλ να κρΓιοσι

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, trolley είπε

Εγω σήμερα την έβγαλα με κουλούρι Θεσσαλονίκης, και κασέρι Λεβέτη.

Τοστ και κάτι τυρόπιτες από χθες που είχα στο ψυγείο τρώω. Πήγα κατά τις 2:00 να παραγγείλω κάτι μαγειρευτό, αλλά δεν έκαναν delivery λόγω καύσωνα, και καλώς βέβαια. Οπότε τοστάκι, τυροπιτούλα, Coca Zero, AC και άγιος ο Θεός (Bowie).

 

22 λεπτά πριν, trolley είπε

Ήξερε πάντως τον Brian Eno και μάλιστα το On Land, οπότε αν έπρεπε να στοιχηματίσω θα έβασα τα λεφτά μου ότι ξέρει όλη την ECM και πολλά περισσότερα.

Δεν βλέπω τη σύνδεση Eno και ECM, αλλά τέσπα...

 

22 λεπτά πριν, trolley είπε

Πάντως Stones, βάζει στις ταινίες

Καλόγουστος και στη μουσική...🤣,

 

Να ακούσουμε και λιγο Zan με την ευκαιρία, μια και εγώ ακούω (και) Garbarek.image.gif.ee52bc74a88576fa5158af52f576e9cd.gif

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Οπότε τοστάκι, τυροπιτούλα, Coca Zero,

 

 

 

Βλέπω προσέχεις τις θερμίδες 😆

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

 

 

Να ακούσουμε και λιγο Zan με την ευκαιρία, μια και εγώ ακούω (και) Garbarek.image.gif.ee52bc74a88576fa5158af52f576e9cd.gif

 

 

Από τα πιο ωραία για την εποχή Tv spots , με μουσική Garbarek

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Βλέπω προσέχεις τις θερμίδες 😆

Ναι, πως...😆 Απλα μου αρέσει πλεον πιο πολύ η γεύση της Zero. Δεν ξέρω τι έχουν κανει, ως και πριν ένα-δυο χρόνια δεν πινόταν η Zero, αλλά σε καποια φάση άλλαξαν τη γεύση και έκτοτε πίνω Zero. Κατά τύχη ανακάλυψα την νέα γεύση, είχα παραγγείλει κανονική Coca μια φορά και μου έστειλαν τη Zero, και κόλλησα.

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου