Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XV


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Έχεις δει εσύ καμιά "γέφυρα" με το συγκεκριμένο σπουπιδοείδος στη δισκογραφία τους?

 

Όχι βέβαια.

Η "γέφυρα" δεν αφορά τη μουσική, αφορά τη στοιχειώδη κοινωνική επίγνωση που οφείλει να έχει ένας άνθρωπος για το τι συμβαίνει γύρω του και προτάσσει ένα acknowledgment επ' ονόματι αυτής της επίγνωσης. Σε εμένα π.χ. (που είχα το Mr.Gone πριν καν μάθω ότι υπάρχουν πανκ δίσκοι) λειτούργησε αυτό που περιγράφω, είμαι βέβαιος ότι και άλλοι θα το αναγνώρισαν.

 

Δηλαδή, αν υπάρξει ένα πανκ γκρουπ που φτιάξει ένα τραγούδι με τίτλο "Jaco Was The Man", δε σημαίνει ότι από εκεί και μετά θα παίζει τζαζ. Σημαίνει "δεν είμαι αυτιστικό ον, έχω βάλει και πέντε δίσκους στο πικαπ μου που σηματοδοτούν κάτι άλλο από αυτό που προσπαθώ να είμαι".

 

6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αγόρια - @Waterfall-K @trolley - ψυχραιμία.

 

Τι εννοείς; Συνέβη κάτι που δεν αντελήφθην; Κοσμιότης και ευπρέπεια, μόνον.

 

5 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Λεκτική γεφυρα ωρε.

 

Quite Right.

Επεξεργασμένο από trolley
  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Έχεις δει εσύ καμιά "γέφυρα" με το συγκεκριμένο σπουπιδοείδος στη δισκογραφία τους?

 

Όχι βέβαια.

Η "γέφυρα" δεν αφορά τη μουσική, αφορά τη στοιχειώδη κοινωνική επίγνωση που οφείλει να έχει ένας άνθρωπος για το τι συμβαίνει γύρω του και προτάσσει ένα acknowledgment επ' ονόματι αυτής της επίγνωσης. Σε εμένα π.χ. (που είχα το Mr.Gone πριν καν μάθω ότι υπάρχουν πανκ δίσκοι) λειτούργησε αυτό που περιγράφω, είμαι βέβαιος ότι και άλλοι θα το αναγνώρισαν.

 

Δηλαδή, αν υπάρξει ένα πανκ γκρουπ που φτιάξει ένα τραγούδι με τίτλο "Jaco Was The Man", δε σημαίνει ότι από εκεί και μετά θα παίζει τζαζ. Σημαίνει "δεν είμαι αυτιστικό ον, έχω βάλει και πέντε δίσκους στο πικαπ μου που σηματοδοτούν κάτι άλλο από αυτό που προσπαθώ να είμαι".

 

6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αγόρια - @Waterfall-K @trolley - ψυχραιμία.

 

Τι εννοείς; Συνέβη κάτι που δεν αντελήφθην; Κοσμιότης και ευπρέπεια, μόνον.

 

5 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Λεκτική γεφυρα ωρε.

 

Quite Right.

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώνει και καλά να βρούμε μια οποιαδήποτε "γέφυρα" ανάμεσα στους Weather Report και στο Punk. Τι ζόρια τραβάνε μερικοί εν έτει 2024...image.gif.e443a051568ce881d42fae9d2df20da5.gif

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

"Μερικοί" να σε πουν οι περιπτεράδες στην πόλη σου. 😀

Δεν ήθελα να γίνω συγκεκριμένος για να μην αρχίσει μία εντελώς ανούσια συζήτηση γύρω από ένα ανύπαρκτο θέμα. Άσε που λογικά θα υπάρχουν και 5-6 ακόμα μεταξύ των 8 δισεκατομμυρίων κατοίκων αυτού του πλανήτη που θα πιστεύει τα ίδια με σένα, οπότε καλώς μπήκε το "μερικοί".😎

Πάω να απλώσω 2 σεντόνια και δύο μαξιλαροθήκες και επιστρέφω.

 

 

3 λεπτά πριν, sultan of string είπε

Διακρινω εντασιν τινα

Νοpe...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τι λέγαμε?🤔 Α, ναι, για fusion σεντόνια και punk μαξιλαροθήκες.

Ορίστε.

 

image.thumb.png.2c703cdd8ee308ca436d82c38c2a5aff.png

 

Πάρτε και δύο έξτρα, μια και άρχισα να φωτογραφίζω.

 

image.thumb.png.a346daf318f63c4eb4f8defed37a90c1.png

 

image.thumb.png.4b6a90e1874a8b059987f096eb877d65.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

άκουγες ELP θα γνώριζες τη σχέση που είχαν με τον Bach (και τους Copland, Mussorgsky, Prokofiev, Ginastera κ.α

 

Τα έχω ακούσει μάλιστα μια γκομΙνα που είχα μου είχε χαρίσει και το Pictures at an exhibition...την ΧΩΡΙΣΑ με τι που ακούμπησε η βελόνα το βινύλιο φυσικά 😅 

(Πλακα κανω δεν την χωρισα απλα εβαλα το LP διπλα στο standard βιβλιο "αποδεικτικου αριστερου φρονηματων για να βγαλεις και κνιτισα γκοΜινα (συρΖεες δεν υπηρχαν τοτενες) " την μπουρδα δηλ. του Αλτουσερ με τον τιτλο   «Για την κρίση του μαρξισμού» για να το βλεπει να χαιρεται 😅 ειχα γενικα μεγαλο "οπλοστασιο" τετοιων αηδιων για να βγαΝω γκομΙνες απο ολα τα φασματα και κοινωνικοπολιτικα φρονηματα ,μεχρι και ΑΜΠΕΧΩΝΟ ιχα αγορασι και το κρεμαγα διπλα στα Lacoste,που ειχα για τις ΝΔτισες των ΒΠ...μιλαμε για ΟΛΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ οχι αστεια 🤣)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Μπερδεύτηκα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου