Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XV


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Και καθώς σήμερα άρχισαν τα σχολεία και ξεκίνησε το... μαγκανοπήγαδο, μου αφιερώνω το ακόλουθο (όπως άλλωστε κάθε χρόνο τέτοιες μέρες) 😂

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Shelter είπε

Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει και το ακούω συνέχεια από το πρωί

 

 

Αριστούργημα LP. 

  • Συμφωνώ 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Στα πάντα Trolley, στα πάντα...😌

 

Τα πάντα του ενός, είναι κάποτε μία γωνίτσα στο νου του άλλου όμως.

Οπότε, όλοι έχουμε πάντα δίκηο στα πάντα μας.

:)

 

(Μην μου βάλεις φωτογραφίες με πάντα, εκτός αν βρεις κανένα από εκείνα τα χαριτωμένα τα κόκκινα)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

Μην μου βάλεις φωτογραφίες με πάντα

Μου πέρασε σαν σκέψη είναι η αλήθεια, στην πρώτη απάντηση. Αλλά το έχουν κάνει άπειρες φορές άλλοι, οπότε πάρε ένα γατί αντί για πάντα, φωτογραφημένο στην αυλή μου πριν κάνα μήνα.

 

image.png.9a0d753ada336e8350fc155a79e99466.png

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και αναφέρθηκε ο Παλαμίδας, ας αναφέρω ότι ήμουν ένας από τους 10 νομίζω που είχαν παρακολουθήσει τη συναυλία τους εις το θέατρο Μινώα:

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Return To Forever - Where Have I Known You Before, ένα άλμπουμ-σταθμός στο JazzRock/Fusion κλείνει 50 χρόνια αυτό τον μήνα από την κυκλοφορία του. Σε αυτό το άλμπουμ ο Corea προσθέτει synths στο setup του, ο τότε 19χρονος Al Di Meola παίρνει τη θέση του Bill Connors and the rest is history.

Ο Al Di Meola λίγο πριν μπει στην μπάντα σπούδαζε στο Berklee, ενώ ταυτόχρονα έπαιζε lives με διάφορους. Σε ένα live με το κουαρτέτο του Barry Miles, ένας φίλος του τού έριξε στο ποτό κάποιο παραισθησιογόνο ναρκωτικό και ο Meola έγινε "ολέ". Ο φίλος του ηχογράφησε το live και έστειλε το tape στον Chick Corea.

Ο Meola δεν τον πίστεψε όταν του το είπε, ώσπου λίγο καιρό αργότερα δέχεται ένα τηλεφώνημα από τον ίδιο τον Corea, λέγοντας του ότι άκουσαν με την μπάντα το live tape και εντυπωσιάστηκαν, και του ζήτησε να πάει να τον βρει στην Νέα Υόρκη και να γίνει μέλος της μπάντας του.

Ο Meola μόλις κλείνει το τηλέφωνο γυρνάει στην κοπέλα του και της λέει "Φεύγω". Αυτή τον ρωτάει "που πας, στα μαγαζιά?" και της απαντάει "'Όχι, φεύγω." Και την παράτησε. Και πολύ καλά της έκανε...😌

Πάμε να ακούσουμε την παρακάτω υπερκομματάρα, το Song To The Pharoah Kings.🤘

 

Chick Corea - keys
Al Di Meola - guitar
Stanley Clarke - bass
Lenny White - drums & percussion

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου