Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XV


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O άλλος απορεί γιατί σταμάτησαν τα μέλη να ανεβάζουν δική τους μουσική. Εδώ βαριούνται πλέον να ανεβάσουν και μουσική τρίτων, τι να λέμε τώρα?😄 Εγώ όμως συνεχίζω, μια και έχω βάλει σκοπό της ζωής μου (λέμε τώρα) να μάθω τον Samy να ακούει πχιοτική μουσική. Είναι χρέος μου...😌 

 

Portico Quartet - Monument (2021)image.gif.aeb5f39b5cf7f5cdbbf42f7a3c73de66.gif

Duncan Bellamy - synths, drums, percussion
Jack Wyllie - synths

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, odis13 είπε

Κάτσε, αυτοι μείναν 2 νοματαίοι και συνεχίζουν να είναι quartet? Παλαιότερα ήταν αρτιμελείς αν δεν απατώμαι. 

Περίμενα αυτή την ερώτηση., αλλά από τον Samy.😄 Quartet είναι, αλλά δεν παίζουν όλοι σε όλα τα tracks. Ο πυρήνας του γκρουπ είναι αυτοί οι δύο που έγραψα. Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι το track 6 στο άλμπουμ, και σε αυτό παίζουν μόνο οι δυο τους. Η full μπάντα είναι η παρακάτω:

Duncan Bellamy - synths, drums, percussion
Jack Wyllie - sax & synths
Francesca Ter-Berg - cello (tracks 1,7,10)
Simmy Singh - violin (track 10)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

O άλλος απορεί γιατί σταμάτησαν τα μέλη να ανεβάζουν δική τους μουσική. Εδώ βαριούνται πλέον να ανεβάσουν και μουσική τρίτων, τι να λέμε τώρα?

Ε, ένα δίκιο το έχεις...

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Περίμενα αυτή την ερώτηση., αλλά από τον Samy.😄 Quartet είναι, αλλά δεν παίζουν όλοι σε όλα τα tracks. Ο πυρήνας του γκρουπ είναι αυτοί οι δύο που έγραψα. Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι το track 6 στο άλμπουμ, και σε αυτό παίζουν μόνο οι δυο τους. Η full μπάντα είναι η παρακάτω:

Duncan Bellamy - synths, drums, percussion
Jack Wyllie - sax & synths
Francesca Ter-Berg - cello (tracks 1,7,10)
Simmy Singh - violin (track 10)



Τους ξέρω τους Portico, αλλά έχω να τους παρακολουθήσω απο τις πρώιμες εποχές τους. Εκει το 2009 το είχα λιώσει το Isla, ηταν πολυ hot στους jazzy φοιτητικους κυκλους. Και πιο μετά το Portico Quartet το είχα ακούσει αρκετά όταν βγήκε. Eκείνο τον καιρό θυμάμαι σίγουρα πως ήταν κουαρτέτο με την πλήρη, κανονική του έννοια - ήταν μια φιξ τετράδα and that's it. Και είχε γίνει και πόσος ντόρος μάλιστα γιατί είχε φύγει πριν το Portico Quartet ο τύπος που έπαιζε το hang drum (Mulvey), που ήταν και το σήμα κατατεθέν τους, και τον είχαν αντικαταστήσει (Vine). Τώρα βλέπω ότι εν τέλει έφυγε και αυτός και ο κοντραμπασίστας (ο οποιος ήταν καταπληκτικός, Milo Fitzpatrick) και μείνανε ο ντραμερ (Bellamy) με τον σαξοφωνιστα (Wyllie) + session/satellite players. Η Wikipedia μάλιστα τους δείχνει ακόμα τετράδα, στο discogs έχουν μείνει οι 2.

https://en.wikipedia.org/wiki/Portico_Quartet
https://www.discogs.com/artist/984316-Portico-Quartet

Πάμε και ενα παλιό τους αγαπημένο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, odis13 είπε



Τους ξέρω τους Portico, αλλά έχω να τους παρακολουθήσω απο τις πρώιμες εποχές τους. Εκει το 2009 το είχα λιώσει το Isla, ηταν πολυ hot στους jazzy φοιτητικους κυκλους. Και πιο μετά το Portico Quartet το είχα ακούσει αρκετά όταν βγήκε. Eκείνο τον καιρό θυμάμαι σίγουρα πως ήταν κουαρτέτο με την πλήρη, κανονική του έννοια - ήταν μια φιξ τετράδα and that's it. Και είχε γίνει και πόσος ντόρος μάλιστα γιατί είχε φύγει πριν το Portico Quartet ο τύπος που έπαιζε το hang drum (Mulvey), που ήταν και το σήμα κατατεθέν τους, και τον είχαν αντικαταστήσει (Vine). Τώρα βλέπω ότι εν τέλει έφυγε και αυτός και ο κοντραμπασίστας (ο οποιος ήταν καταπληκτικός, Milo Fitzpatrick) και μείνανε ο ντραμερ (Bellamy) με τον σαξοφωνιστα (Wyllie) + session/satellite players. Η Wikipedia μάλιστα τους δείχνει ακόμα τετράδα, στο discogs έχουν μείνει οι 2.

https://en.wikipedia.org/wiki/Portico_Quartet
https://www.discogs.com/artist/984316-Portico-Quartet

Πάμε και ενα παλιό τους αγαπημένο.

 

Είναι πολύ καλοί. Έχω το πρώτο τους/Untitled και τα Knee-Deep In The North Sea, Isla, Black & White Sessions, Line (single), EP2 (EP), Portico Quartet, Live και Monument. Κάποια ενδιάμεσα μού λείπουν.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Είναι πολύ καλοί. Έχω το πρώτο τους/Untitled και τα Knee-Deep In The North Sea, Isla, Black & White Sessions, Line (single), EP2 (EP), Portico Quartet, Live και Monument. Κάποια ενδιάμεσα μού λείπουν.

Nαι και το Knee-Deep ήταν αλμπουμάρα, το είχα ξεχάσει. Tα μετέπειτα δεν τα έχω ακούσει, κάποια στιγμή I'll get to them. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου