Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XV


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, trolley είπε

Ήμουν 13 χρονών ρε τρελοκομείο, το 78 που βγήκε το Friends. Πότε να τον ακούσω τον άνθρωπο, στην κολυμπήθρα;

Καλά, αυτό δεν παίζει ρόλο, μπορεί να τύχαινε να ακούσεις στην ίδια ηλικία παλιότερες του δουλειές. Εγώ όταν άκουσα για πρώτη φορά το Friends είχα ήδη καμιά 30ριά άλμπουμς του, παλιότερα ή μεταγενέστερα. Η δισκογραφία του είναι τεράστια, τι να πρωτακούσει κανείς. Στη συλλογή μου αυτή τη στιγμή πρέπει να υπάρχουν 98 ή 99 άλμπουμς του, ζωή να'χουν.😘

 

6 λεπτά πριν, trolley είπε

Το δεύτερο άλμπουμ του που άκουσα ήταν το δεύτερο (όχι το πρώτο) που έβγαλε με τον Hancock που παίζουν αντικρυστά (1979).

Τα'χω και τα δύο. Κορυφαία lives.🙏

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Εγώ όταν άκουσα για πρώτη φορά το Friends είχα ήδη καμιά 30ριά άλμπουμς του, παλιότερα ή μεταγενέστερα.

 

Φαντάζομαι, όχι 13 ετών.

Καθότι εγώ όντως ήμουν 13, και έπεισα τον ιδιοκτήτη ενός δισκοπωλείου στην Κυψέλη ότι ήμουν ο ιδανικός άνθρωπος να αφήνει στο πόδι του τα απογεύματα που έπρεπε να πάει σε κάτι δουλειές έναντι του μυθικού ποσού των 200 ευρώ το μήνα. Ασφαλώς, κάθε μέρα ερχόντουσαν νέοι δίσκοι (ελληνικοί κυρίως) αλλά και επώνυμων ξένων, στους οποίους ο Corea άνηκε, δηλαδή τον είχαν παίξει και στο ραδιόφωνο. Όταν λοιπόν εμφανίστηκαν οι εν' λόγω δίσκοι, γράφτηκαν άμεσα σε κασέτα και έπαιζαν στο σπίτι μου μέχρι το πρωί, όπου κοιμόμουν για να ξαναπιάσω δουλειά το απόγευμα. Απολύθηκα βέβαια στο τέλος, δεν πολυενέκρινε ότι δεν ήμουν εξοικειωμένος με τη δισκογραφία του Πάριου.

 

Υ.Γ. Από συνήθεια, έγραψα "ευρώ". Πολύ αστείο. Επρόκειτο βέβαια για δραχμές.

Επεξεργασμένο από trolley
  • Like 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

O Hans Zimmer είναι αυτοδίδακτος, νότα δεν μπορεί να διαβάσει κι αυτός (όπως κι ο Παπ.), οπότε μην ανησυχείς.😎

Από που προκύπτει ότι κάποιος αυτοδίδακτος δεν ξέρει να διαβάσει η δεν ξέρει από νότες κλίμακες αρμόδια κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, trolley είπε

Φαντάζομαι, όχι 13 ετών.

'Οχι, στα 13 άκουγα κυρίως rock, blues και ηλεκτρονική, λίγο αργότερα άρχισα να καταπιάνομαι με την Jazz και κόλλησα άσχημα.

Ακούτε Jazz, δεν υπάρχει "δεν μ'αρέσει". Όπως λέω συνήθως όταν ακούω αυτή την ηλίθια δικαιολογία: "δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις έστω και ένα Jazz στυλ που να μη σου αρέσει". Πολλοί ακούνε κάποιο στυλ Jazz από δω κι από κει, αλλά δεν ξέρουν ότι (και) αυτό είναι Jazz. Υπάρχουν δηλαδή τύποι που τρελαίνονται για JazzoFunkoSoul καταστάσεις τύπου Jimmy Smith, Jack McDuff, Jimmy McGriff, Grant Green, Lou Donaldson, George Benson, Melvin Sparks, Blue Mitchell και αμέτρητους άλλους, αλλά αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι...απεχθάνονται την Jazz.😛
Στο μυαλό τους έχουν μια εντελώς στρεβλή εικόνα της Jazz, και συνήθως δεν φταίνε οι ίδιοι γι αυτο.

 

3 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Από που προκύπτει ότι κάποιος αυτοδίδακτος δεν ξέρει να διαβάσει η δεν ξέρει από νότες κλίμακες αρμόδια κτλ;

Απ'το bio του...

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Πάρε τον Samy, βρέστε και 2-3 άλλους (δεν υπάρχουν και παραπάνω😄) απίθανους με τα ίδια κάκιστα μουσικά γούστα και φτιάξτε μια μπάντα. "The NOIZ Deaf People Band" είναι ένα καλό όνομα. Λίγες πρόβες θέλετε μόνο, και σας βλέπω σύντομα να ανοίγετε τα lives της Satti στο Café de La Danse του Παρισιού ή σε ανάλογες τρύπες στα Εξάρχεια.🥳✊

 

image.png.f3344de11d0c487a72517b40b06ed180.png

 

Άρπα την 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θόρυβος...

Κάτσε να βάλω μια τάξη.😎

 

Jack McDuff - Walking The Dog (1988)

Jack McDuff - Hammond
John Hart - guitar
Cecil Bridgewater - trumpet
Houston Person - sax
Ron Bridgewater - sax
Grady Tate - drums

 

 

 

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες βάζω σε τάξη κάποια άλμπουμς του μεγάλου Jack McDuff. 

Απόλαυσή.image.gif.bbf5ce30208dfc759ee601c70cbdf081.gif

 

Jack McDuff - Dig Uncle Will (1964)

Jack McDuff - Hammond
George Benson - guitar
Red Holloway - sax
Richard Davis - bass
Joe Dukes - drums
+ big band (conducted by Benny Golson)

 

 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

Άλλη υπεργκρουπάρα.🙏 Καιρό έχω να ακούσω. Πρέπει να ξεσκονίσω τη δισκογραφία τους. Τώρα που τελειώνω με τον McDuff θα τους ξαναεπισκεφτώ/

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου