Προς το περιεχόμενο

Studio one 6.5 vs cubase 13


Jdl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα δούλεψα πάλι με το Studio One. Τo cubase έχω να το δω χρόνια, είμαι σίγουρος πως θα έχει ανάλογες ευκολίες πλέον, αλλά με εντυπωσιάζουν πολλά πράγματα στο Presonus, οπως για παράδειγμα το normalize on audio clip και πραγματικά πολλές πρακτικές επιλογές για να δουλεύεις σε μια οθόνη.

 Η δεξιά κατηγοριοποίηση των instruments, effects, loops, files και γενικά η κατηγοριοποίηση τους αλλά και ακόμα και η γραφική απεικόνιση τους (thumbnails) και το drag & drop και το inspection του track πολύ καλά. Πολύ κατατοπιστικά και ακόμα και χωρίς να συμβουλευτείς το manual αναγνωρίσιμα.

 

 Μαθαίνοντας τις βασικές λειτουργίες με βοηθάει πολύ το workflow των audio και midi tracks και οι εύστοχες εναλλαγές του mix με το project.

 Αρχίζω και νιώθω έτοιμος να φύγω τελείως από το Sonar γιατί πραγματικά το Layout και η κατηγοριοποίηση του Studio One είναι πολύ πιο σύγχρονα και οι συντομεύσεις και τα drop down menu πολύ πιο πλούσια με εύστοχα ενσωματωμένες τις απαραίτητες λειτουργίες. Και η συνεργασία με το control surface πολύ καλή.

 Ακόμα και το stereo to mono στο main output είναι πολύ χρησιμο για checking

 Είναι πολύ κοντά στο Sonar και μου αρέσει πολύ.

 Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να έβλεπα και το νέο cubase.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τουλάχιστον 8 χρόνια να καταπιαστώ με studio one.

Αντίθετα έχω ζωντανές όλες τις εκδόσεις cubase από 11 έως 13 στον υπολογιστή.

Με αγαπημένη την 12.

Και την 11, μια χαρά ήταν.

Η 13 έχει μερικές αλλαγές στο εμφανισιακό που δεν ήταν απαραίτητο να γίνουν.

Φυσικά υπάρχουν καινούργια λειτουργικά πράγματα, αλλά αυτά δεν τα χρησιμοποιείς στην καθημερινότητα, όπως το περιβάλλον, όπου εκεί οι αλλαγές σε ενοχλούν.

Οπότε χρησιμοποιώ όποια βολέψει.

Αλλά θεωρώ κάθε νέα έκδοση μια σημαντική μικρή κοσμογονία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sultan of string είπε

εχω τουλάχιστον 8 χρόνια να καταπιαστώ με studio one.

Αντίθετα έχω ζωντανές όλες τις εκδόσεις cubase από 11 έως 13 στον υπολογιστή.

Με αγαπημένη την 12.

Και την 11, μια χαρά ήταν.

Η 13 έχει μερικές αλλαγές στο εμφανισιακό που δεν ήταν απαραίτητο να γίνουν.

Φυσικά υπάρχουν καινούργια λειτουργικά πράγματα, αλλά αυτά δεν τα χρησιμοποιείς στην καθημερινότητα, όπως το περιβάλλον, όπου εκεί οι αλλαγές σε ενοχλούν.

Οπότε χρησιμοποιώ όποια βολέψει.

Αλλά θεωρώ κάθε νέα έκδοση μια σημαντική μικρή κοσμογονία.

 

Μου αρέσει στο One πάντως πως ανοίγουν όλα πολύ γρήγορα. Στο sonar και που άλλαζα επεξεργαστή φαίνονται τα χρόνια του στο άνοιγμα των plug-ins. Στο Studio Οne μου αρέσει που όταν διαλέγω κανάλι με VST μου ανοίγει αντίστοιχα μπροστά μου και η οθόνη ελέγχου του, όταν αλλάζω κανάλι μου βγαίνει το αντίστοιχο. Η δομή του save των songs επίσης πολύ καλή. Είναι η σύγκριση που κάνω τώρα με το Sonar που με κάνει να εντυπωσιάζομαι.

 Πάντως μου είναι πολύ κατανοητό μέχρι στιγμής και δουλεύω γρήγορα, δουλεύει ωραία με το Νοvation και το μόνο που ψάχνω είναι πως όταν πειράζω τα Volume level των καναλιών βλέπω πως οι διακυμάνσεις μου είναι 0,3 - 0,4 db και άμα κουνήσω λίγο πιο δυνατά ανεβαίνουν πάλι. Δεν κοίταξα ακόμα το manual αν έχει ρύθμιση, στο Sonar ήταν από defalt πιο ευαίσθητο, ανέβαζα με διάστημα 0,1 db

 Aν ξέρεις κάτι, που υπάρχει ρύθμιση, θα ψάξω να βρώ.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, cos_dr said:

Μου αρέσει στο One πάντως πως ανοίγουν όλα πολύ γρήγορα. Στο sonar και που άλλαζα επεξεργαστή φαίνονται τα χρόνια του στο άνοιγμα των plug-ins. Στο Studio Οne μου αρέσει που όταν διαλέγω κανάλι με VST μου ανοίγει αντίστοιχα μπροστά μου και η οθόνη ελέγχου του, όταν αλλάζω κανάλι μου βγαίνει το αντίστοιχο. Η δομή του save των songs επίσης πολύ καλή. Είναι η σύγκριση που κάνω τώρα με το Sonar που με κάνει να εντυπωσιάζομαι.

 Πάντως μου είναι πολύ κατανοητό μέχρι στιγμής και δουλεύω γρήγορα, δουλεύει ωραία με το Νοvation και το μόνο που ψάχνω είναι πως όταν πειράζω τα Volume level των καναλιών βλέπω πως οι διακυμάνσεις μου είναι 0,3 - 0,4 db και άμα κουνήσω λίγο πιο δυνατά ανεβαίνουν πάλι. Δεν κοίταξα ακόμα το manual αν έχει ρύθμιση, στο Sonar ήταν από defalt πιο ευαίσθητο, ανέβαζα με διάστημα 0,1 db

 Aν ξέρεις κάτι, που υπάρχει ρύθμιση, θα ψάξω να βρώ.

όχι, δεν έχω φρέσκια έκδοση.

Το σοναρ δείχνει την ηλικία του.

Ήδη από χρόνια τώρα το θεωρούσα άξιο πρόγραμμα, αλλά τραγικά πίσω από τις νέες εκδόσεις των άλλων.

Όλοι το στηρίζουν φανατικά βέβαια λόγω του τσάμπα.

Σήμερα το 13 ή το 12 κάνει πράγματα που τα άλλα ούτε να το σκεφτούν κάν.

Από εκεί και πέρα μετράει τό πόσες εγκατεστημένες άδειες υπάρχουν εκεί έξω αλλά και η δυνατότητα να μεταφέρεις υλικό από το ένα πρόγραμμα στο άλλο χωρίς δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sultan of string είπε

όχι, δεν έχω φρέσκια έκδοση.

Το σοναρ δείχνει την ηλικία του.

Ήδη από χρόνια τώρα το θεωρούσα άξιο πρόγραμμα, αλλά τραγικά πίσω από τις νέες εκδόσεις των άλλων.

Όλοι το στηρίζουν φανατικά βέβαια λόγω του τσάμπα.

Σήμερα το 13 ή το 12 κάνει πράγματα που τα άλλα ούτε να το σκεφτούν κάν.

Από εκεί και πέρα μετράει τό πόσες εγκατεστημένες άδειες υπάρχουν εκεί έξω αλλά και η δυνατότητα να μεταφέρεις υλικό από το ένα πρόγραμμα στο άλλο χωρίς δυσκολία.

Είναι πολύ πιο ανταποκρίσιμα στο φόρτωμα τα plug in και τώρα επειδή είναι το δεύτερο κομμάτι που προσπαθώ να γράψω σε αυτό και χρησιμοποιώ πολλά βαρία VST γιατί στο πρώτο που δοκίμασα έγραψα με το φυσικό Synthesizer και ένα δυο light vst του προγράμματος και 2-3 samples (που by the way, έχει πολύ καλή διαχείριση του drag & drop και του auto -stretching για samples).

 Tώρα εμβαθύνω καλύτερα για να δω και την απεικόνιση και επεξεργασία αν χρειαστεί midi events, λίγο εχθές που ασχολήθηκα.

 

 Αυτό που μου λείπει από το sonar, είναι το έτοιμο setup του channel strip για EQ (με visualizer κιόλας) και compressors και άλλων integrated modules, που όμως αντισταθμίζεται από custom template με τα πάρα πολλά αντίστοιχα που έχει το Studio One που θα κάνω τον κόπο να φτιάξω μια φορά, έτσι το σκέφτομαι.

 Το Sonar σε αυτό νομίζω είναι πολύ δυνατό, στο πως έχουν φτιάξει το console

 Από την άλλη στο Studio One το default άνοιγμα του ενεργού καναλιού στο κάτω μέρος μου αρέσει.

 

 Ούτως η άλλως όλα αυτά τα μεγάλα DAWs είναι απείρως παραμετροποιήσιμα ακόμα και στο layout και ανάλογα με το πως και ακόμα και με πόσες οθόνες τα δουλεύεις.

 Το Sonar όταν τα παρακολουθούσα στενότερα και ως εξέλιξη ήταν το πρώτο που κατάφερε να τα στριμώξει όπως έλεγαν όλα ακόμα και σε μια οθόνη επιτυχημένα.

 

 Βλέπω πως το Studio One μοιαζει πολύ σε αυτό και ήδη μου έκατσε καλά που με τις Default του ρυθμίσεις με βόλεψε από την αρχή, δηλαδή με το που το έριξα κατάφερα να γράψω κομμάτι όπως το κάνω στο Sonar. Το μόνο που χάθηκα αλλα το βρήκα αμέσως από tutorial ήταν η ενεργοποίση και η επιλογή του automation lane και του τρόπου εγγραφής της. Δεν το βρήκα με το μάτι, δεν μου έκατσε καλά στην αρχή, αλλά ήταν μια χαρά και πολύ βολικό. Αυτό με το normalize είναι που μου άρεσε προσωπικά και το χρειάστηκα εχθές σε ένα clip  και είδα πως ήταν κατευθείαν επιλογή με δεξι κλικ μεταξύ πολλών άλλων. Και στο sonar φυσικά υπήρχε αλλά ήθελε πιο πολλά click

 

 Και βασικά όλα υπάρχουν και δεν τα ξέρουμε γιατί αυτά τα προγράμματα λίγοι τα χρησιμοποιούν στο 100%

 Πρέπει να διαβάσεις πολύ για να βρεις όλες τις συντομεύσεις και όλες τις δυνατότητες, ακόμα και με macro λογική. Θέλει πολλές ώρες και δεν τα χρειαζόμαστε και όλα αυτά.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις απαντήσεις σας.

Τελικά αγόρασα το cubase 13 artist.

Θα αρχίσω να το μαθαίνω σιγά σιγά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, cos_dr said:

 

 

 Ούτως η άλλως όλα αυτά τα μεγάλα DAWs είναι απείρως παραμετροποιήσιμα ακόμα και στο layout και ανάλογα με το πως και ακόμα και με πόσες οθόνες τα δουλεύεις.

 

 

 Και βασικά όλα υπάρχουν και δεν τα ξέρουμε γιατί αυτά τα προγράμματα λίγοι τα χρησιμοποιούν στο 100%

 Πρέπει να διαβάσεις πολύ για να βρεις όλες τις συντομεύσεις και όλες τις δυνατότητες, ακόμα και με macro λογική. Θέλει πολλές ώρες και δεν τα χρειαζόμαστε και όλα αυτά.

 

δυστυχώς το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό που ξέρεις να χρησιμοποιείς καλύτερα και κάθε μέρα.

Από την άλλη αγαπητέ μου η άποψή μου είναι ότι τα 3+1 μεγάλα προγράμματα (pro tools, logic, cubase+ ableton) κρατάνε καλά την αγορά σε επαγγελματικό επίπεδο και δεν θα χάσεις με κανένα από αυτά.

Φυσικά εμείς οι ερασιτέχνες θα μπορούμε να βολευόμαστε με ο,τιδήποτε άλλο, σημερα η αγορά και η τεχνολογία είναι προσβάσιμη στο καθένα.

Και ας μην αρχίσουμε ξανά όχι το σοναρ είναι το καλύτερο και το hardware είναι το καλύτερο.

 

Αν σήμερα το καλύτερο είναι το προτουλς εγώ δεν θα κάτσω να χάσω 1-2 χρόνια να φτάσω στο ίδιο επίπεδο με το cubase. Την πέρασα τη φάση με το σοναρ όταν αποφάσισα κάποτε να αγοράσω κανονικά cubase. Και έκτοτε κάθε χρόνο ανανεώνω

1 minute ago, Jdl said:

Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις απαντήσεις σας.

Τελικά αγόρασα το cubase 13 artist.

Θα αρχίσω να το μαθαίνω σιγά σιγά.

 

 

αν και όποτε θες  βοήθεια εδώ είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sultan of string είπε

 

δυστυχώς το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό που ξέρεις να χρησιμοποιείς καλύτερα και κάθε μέρα.

Από την άλλη αγαπητέ μου η άποψή μου είναι ότι τα 3+1 μεγάλα προγράμματα (pro tools, logic, cubase+ ableton) κρατάνε καλά την αγορά σε επαγγελματικό επίπεδο και δεν θα χάσεις με κανένα από αυτά.

Φυσικά εμείς οι ερασιτέχνες θα μπορούμε να βολευόμαστε με ο,τιδήποτε άλλο, σημερα η αγορά και η τεχνολογία είναι προσβάσιμη στο καθένα.

Και ας μην αρχίσουμε ξανά όχι το σοναρ είναι το καλύτερο και το hardware είναι το καλύτερο.

 

Αν σήμερα το καλύτερο είναι το προτουλς εγώ δεν θα κάτσω να χάσω 1-2 χρόνια να φτάσω στο ίδιο επίπεδο με το cubase. Την πέρασα τη φάση με το σοναρ όταν αποφάσισα κάποτε να αγοράσω κανονικά cubase. Και έκτοτε κάθε χρόνο ανανεώνω

Δε με ενδιαφέρει ούτε λέω πως υπάρχει καλύτερο. Μοιράζομαι την εμπειρία μου με το δικό μου.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, cos_dr said:

Δε με ενδιαφέρει ούτε λέω πως υπάρχει καλύτερο. Μοιράζομαι την εμπειρία μου με το δικό μου.

 

δεν το λεω σε σένα, το λεω σε δυνητικούς αντιρησίες.

Με κουράζει αυτό το όχι αυτό είναι και εκείνο δεν είναι.

Βαρέθηκα.

Εσύ καλά κάνεις και λες, μπας και πέσει καμια έκδοση studio one κατα δω και την ανοίξουμε.

Να μαθαίνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sultan of string είπε

 

δυστυχώς το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό που ξέρεις να χρησιμοποιείς καλύτερα και κάθε μέρα.

Από την άλλη αγαπητέ μου η άποψή μου είναι ότι τα 3+1 μεγάλα προγράμματα (pro tools, logic, cubase+ ableton) κρατάνε καλά την αγορά σε επαγγελματικό επίπεδο και δεν θα χάσεις με κανένα από αυτά.

Φυσικά εμείς οι ερασιτέχνες θα μπορούμε να βολευόμαστε με ο,τιδήποτε άλλο, σημερα η αγορά και η τεχνολογία είναι προσβάσιμη στο καθένα.

Και ας μην αρχίσουμε ξανά όχι το σοναρ είναι το καλύτερο και το hardware είναι το καλύτερο.

 

Αν σήμερα το καλύτερο είναι το προτουλς εγώ δεν θα κάτσω να χάσω 1-2 χρόνια να φτάσω στο ίδιο επίπεδο με το cubase. Την πέρασα τη φάση με το σοναρ όταν αποφάσισα κάποτε να αγοράσω κανονικά cubase. Και έκτοτε κάθε χρόνο ανανεώνω

 

Κάπως έτσι τη πάτησα κι εγώ Π.Χ. αγόρασα Προ τουλς, έφτυσα αίμα να τα σετάρω γιατί το μαγαζί που μου τα πούλησε δεν με ήπιε πως είναι έκδοση ΒΕΤΑ και δεν έπαιζαν στα τότε Γουίντοους, μετά κάποιος με ήπιε να με δώκει σπασμένο το Κιου και δεν ήξερα που παν τα 4, ποτέ δεν το μπόρεσα, τελικά έβαλα το δωρεάν κέικ, που με θύμιζε κάτι από Προ τουλς και στο τέλος κατέληξα πως είναι πιο ξεκούραστο, να πηγαίνω σε ένα στούντιο και να παίζω μουσικούλα, παρά να τσακώνομαι με κουμπιά και οδηγίες χρήσεως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου