Προς το περιεχόμενο

Studio one 6.5 vs cubase 13


Jdl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Για μένα τα stock plugins δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρός λόγος να επιλέξεις ολόκληρο DAW γιατί μπαίνει στο ζύγι το ότι πρέπει να σπαταλήσεις αρκετό χρόνο για να μάθεις το workflow και τις ιδιαιτερότητες του. Αν δε σου κάνει τελικά το DAW ή δοκιμάσεις μετά κάποιο άλλο και καταλάβεις ότι θα σε εξυπηρετούσε περισσότερο, αυτόν τον χρόνο πρέπει να τον διαθέσεις για δεύτερη φορά.

 

Επίσης όμως σήμερα υπάρχουν αξιοπρεπέστατα δωρεάν plugins, πιθανότατα εφάμιλλα με τα plugins που συμπεριλαμβάνονται δωρεάν με τα DAWs. DAWs που θεωρώ ότι ίσως έχουν κάτι να πουν στα plugins τους παραπάνω είναι το Logic που είναι όμως για Mac οπότε ποιός νοιάζεται, και τα Ableton και FL Studio που όμως είναι περισσότερο για loop based καταστάσεις και με τελείως διαφορετική λογική από τα "κοινά" DAWs.

Επεισή έχω S1 και ξαναδοκίμασα πρόσφατα Cubase για μένα το DAW επιλογής είναι με έτη φωτός απόσταση το S1. Όλα με ένα flow που είναι απολύτως λογικό για όποιον ξέρει windows και τέλος.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kpeyos είπε

Επεισή έχω S1 και ξαναδοκίμασα πρόσφατα Cubase για μένα το DAW επιλογής είναι με έτη φωτός απόσταση το S1. Όλα με ένα flow που είναι απολύτως λογικό για όποιον ξέρει windows και τέλος.

Απο τα λίγα που γνωρίζω,το s1 είναι κοντόλερ της Avid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 14 χρόνια τα Pro Tools είχαν τα καυλήτερα πλήκτρα, έκτοτε, πάω σε αληθινό στούντιο και κουβαλάω, όποιον θέλω και όσοι με πούνε αλαζόνα, να είστε σίγουροι πως άυριο πορνό πορνό θα βρω καυλήτερους, που κάμνουν ΚΡΑ να μπουν σε ένα πραγματικό στούντιο.

Είστε τρελοί που απασχολήστε με DAW, το στούντιο, στοιχίζει φθηνότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Πριν 14 χρόνια τα Pro Tools είχαν τα καυλήτερα πλήκτρα, έκτοτε, πάω σε αληθινό στούντιο και κουβαλάω, όποιον θέλω και όσοι με πούνε αλαζόνα, να είστε σίγουροι πως άυριο πορνό πορνό θα βρω καυλήτερους, που κάμνουν ΚΡΑ να μπουν σε ένα πραγματικό στούντιο.

Είστε τρελοί που απασχολήστε με DAW, το στούντιο, στοιχίζει φθηνότερα 

Και το Pro Tools στα industrial standards όπως λέει ο Σαμης.

 

Βασικά είναι ο καλύτερος να μας κατατοπίσει,καθότι αποτελεί και ιστορικό λόγο ανάπτυξης των πρώτων ψηφιακών προγραμμάτων επεξεργασίας/καταγραφής ήχου.

 

Μέχρι το 70 όλα κυλούσαν ομαλά,ολοι που ήθελαν να γράψουν πήγαιναν σε ένα στούντιο και έγραφαν με μικρόφωνα,ενισχυτές σε κονσόλα και μετά μπομπίνα.

 

Προς τα τέλη 70,αρχές 80 εμφανίστηκε ένα είδος ονόματι Punk και κάτι τύποι με μοικάνες,κονκάρδες και σχισμένα ρουχα με τυράντες και γραβάτες άρχισαν να σκάνε στα στούντιος.

 

Το τί μπύρα έπεσε πάνω σε κονσόλες,τι ξερ@ατά πάνω σε ενισχυτές,σάλια στα μικρόφωνα,αυτοκόλλητα στις πόρτες και το τί γραβάτα είχε μαζέψει το μπομπινόφωνο με τις χοντρές ταινίες,με την επέμβαση απο κλιμάκιο της πυροσβεστικής για να τους απεγκλωβίσει,δέν περιγράφεται.

 

Κάπως έτσι(πιστεύω),εμφανιστηκαν τα πρώτα DAWs με σκοπό να τους περιορίσουν στα γκαράζ/αποθήκες και να στέλνουν τα lines μόνο,για mix & mastering στα στούντιος.

 

Σάμη,αν κάπου κάνω λάθος,διόρθωσε με.

 

 

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MGs είπε

Και το Pro Tools στα industrial standards όπως λέει ο Σαμης.

 

Βασικά είναι ο καλύτερος να μας κατατοπίσει,καθότι αποτελεί και ιστορικό λόγο ανάπτυξης των πρώτων ψηφιακών προγραμμάτων επεξεργασίας/καταγραφής ήχου.

 

Μέχρι το 70 όλα κυλούσαν ομαλά,ολοι που ήθελαν να γράψουν πήγαιναν σε ένα στούντιο και έγραφαν με μικρόφωνα,ενισχυτές σε κονσόλα και μετά μπομπίνα.

 

Προς τα τέλη 70,αρχές 80 εμφανίστηκε ένα είδος ονόματι Punk και κάτι τύποι με μοικάνες,κονκάρδες και σχισμένα ρουχα με τυράντες και γραβάτες άρχισαν να σκάνε στα στούντιος.

 

Το τί μπύρα έπεσε πάνω σε κονσόλες,τι ξερ@ατά πάνω σε ενισχυτές,σάλια στα μικρόφωνα,αυτοκόλλητα στις πόρτες και το τί γραβάτα είχε μαζέψει το μπομπινόφωνο με τις χοντρές ταινίες,με την επέμβαση απο κλιμάκιο της πυροσβεστικής για να τους απεγκλωβίσει,δέν περιγράφεται.

 

Κάπως έτσι(πιστεύω),εμφανιστηκαν τα πρώτα DAWs με σκοπό να τους περιορίσουν στα γκαράζ/αποθήκες και να στέλνουν τα lines μόνο,για mix & mastering στα στούντιος.

 

Σάμη,αν κάπου κάνω λάθος,διόρθωσε με.

 

 

Είχα ψιλοδουλέψει 5-6 χρόνια το Προ τουλς, ολίγον Κιου μπασέ και τελευταία Κέικγουοκ.

Δεν είμαι κατάλληλος να κατατοπίσω κανέναν περί προγραμμάτων, επαέ μέσα, υπάρχουν άνθρωπες που τα παίζουν στα δάχτυλα.

Γιατί βγήκαν τα DAW? Υποθέτω για να εξυπηρετήσουν την ανάγκη μου στις 1 τη νύχτα να γράψω όμορφα και συμμαζεμένα μια ιδέα που μου ήρθε χωρίς τη δυνατότητα εκείνη τη στιγμή να είμαι σε στούντιο, συντροφιά με άλλους.

Αυτά τα περί χυμένων ποτών και ναρκωτικών πάνω σε κονσόλες, γίνονταν πολύ πριν το πανκ και εξακολουθούν να συμβαίνουν ακόμα και σήμερα κι από σκυλάδες, απλά οι ηχολήπτες στόμα έχουν και μιλιά δεν έχουν, ειδικά κιόλας αν πληρώνεις τις ζημιές σου.

Περί στούντιο, μπαίνεις και παίζεις, άλλος νοιάζεται αν έβαλες στη σωστή θύρα το σωστό τρακ, άλλος πατάει τα κουμπιά, εσύ απλά παίζεις.

Υπάρχουν βέβαια άνθρωπες που προτιμούν να δουλεύουν σπίτι τους, εγώ δεν μπορώ, γιατί δεν έχω το χρόνο να τσακώνομαι με κουμπιά, να μαθαίνω προγράμματα και να τα βάζω με τις αναποδιές των κομπιούτερ.

Δεν υπάρχει καλύτερο-χειρότερο, είναι τι γουστέρν ο πάσα εις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιοριστούν τα off topic και οι προσωπικές αντιλήψεις και κοσμογονικες τοποθετήσεις παρακαλώ και να μείνουμε στο θέμα. Ο OP ρωτάει ποιο από τα δύο για καλύτερα VSΤ. Πείτε του και τεκμηρίωσης άποψης γι αυτό γιστι θα αρχίσω να μπανάρω από 30 μέρες και πάνω 🤣

 

  • Συμφωνώ 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για το χρονο που διαθεσατε να απαντησετε στο ερωτημα μου.

Μαλλον κλεινω περισσοτερο προς το Studio One με βαση τα λεγομενα σας

Ωστοσο δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι  θα απορριψω το Cubase.

Το συμπερασμα ειναι οτι το Studio One εχει πολυ  καλυτερο work flow.

Οσον αφορα στο ποιο DAW εχει καλυτερα Vsti δεν κατελειξα σε συμπερασμα

Ευχαριστω και παλι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί να κάνεις ένα σοβαρό demo μέσω των trials που παρέχονται? Να δεις βιντεάκια για το πώς είναι το interface, ο μείκτης, και ιδιαίτερα το piano roll (για μένα εξαιρετικά σημαντικό), και ότι άλλο σε απασχολεί. Με αυτό τον τρόπο θα δεις/ακούσεις και τα vst, και τα plugins, και όλα. Είναι ξεκάθαρα προσωπικό το θέμα, μιας και έχει να κάνει με το πώς θέλεις να δουλεύεις ΕΣΥ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Είναι ξεκάθαρα προσωπικό το θέμα, μιας και έχει να κάνει με το πώς θέλεις να δουλεύεις ΕΣΥ.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου