Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
22 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

"Τα blues είναι αδέρφια μας " ήταν η απάντηση του.

Εγώ πάλι δεν βλέπω καμιά σχέση ρεμπέτικο με Blues.

Εκτός αν μιλάμε η κιθάρα έχει χορδές και το μπουζούκι έχει χορδές φάση 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, LK είπε

Εγώ πάλι δεν βλέπω καμιά σχέση ρεμπέτικο με Blues.

Εσύ φίλος είσαι bon viveur... 😎 Αν έβλεπες θα ανησυχούσα 😄

Η προσέγγιση του- μέσες άκρες- του ήταν κοινωνική. Μουσικές που δημιουργήθηκαν από ομάδες που ήταν στο "κοινωνικό περιθώριο" και "μίλησαν" στον απλό κόσμο του μόχθου κλπ.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

Η προσέγγιση του- μέσες άκρες- του ήταν κοινωνική. Μουσικές που δημιουργήθηκαν από ομάδες που ήταν στο "κοινωνικό περιθώριο" και "μίλησαν" στον απλό κόσμο του μόχθου κλπ.

Άρα οι ρεμπέτες είναι και punk 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, LK είπε

Άρα οι ρεμπέτες είναι και punk 😁

Δεν έχω πάρει ποτέ συνέντευξη από punk, οπότε δεν έχω απάντηση (από punk) 😂. Βέβαια βάλε στην "εξίσωση" ότι ο αείμνηστος συνέκρινε με βάση τα κριτήρια του δύο μουσικές σχολές, που ναι μεν τις χώριζε ένας ωκεανός, αλλά χρονολογικά οι αφετηρίες τους ήταν σχεδόν κοινές.

Λογικά εκεί ένοιωθε μια ταύτιση- αδύνατο να το ένοιωθε αυτό για τους.... πανξ 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, LK είπε

Άρα οι ρεμπέτες είναι και punk

 ΠΟΛΥ πΓιο πανΞ απο τους περισσοτερους  πανΞ που εχω γνωρισει, να τα λαιμε κι αφτα 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι τελικά το αρχικό ποστ έχει να κάνει με τα στερεότυπα και αν ισχύουν. Πέρα από το χιούμορ, που μπορεί πραγματικά να ανθίσει πάνω στα στερεότυπα όταν δεν τα παίρνουμε πολύ σοβαρά, υπάρχει κι αυτό που έθιξαν οι περισσότεροι: Χτίζουμε μια μάντρα, και κηρύττουμε τον τόπο έξω από τη μάντρα άγονο. Είναι μια πρώτης τάξεως μέθοδος για να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας όσοι το χρειαζόμαστε. "Ροκ και μαλακίες!" μπορεί να αναθεματίσει κάποιος, και να βρει επιχειρήματα για να υποστηρίξει το ανάθεμα. Άλλος μπορεί απλά να αρκεστεί στον αφορισμό, χωρίς επιχειρήματα. Σε κάθε περίπτωση, ο στόχος, που είναι να ξεγράψουμε μια εκρεμμότητα από το μυαλό μας επιτυγχάνεται.

 

Άλλες προκαταλήψεις/στερεότυπα:

 

- Ο επεξεργαστής που χρησιμοποιούμε.

- Η αγαπημένη μας μάρκα μπύρας/τσιγάρων/παπουτσιών/αυτοκινήτου.

- Γεμιστά με κιμά ή χωρίς.

- Και άλλα πολλά!

 

Δεν ξέρω τι παρέες έχετε οι υπόλοιποι, αλλά εγώ έχω παρέες που έχουν πολύ διαφορετικές αφετηρίες. Κι έχω πολλούς κοινούς τόπους με τον καθένα φίλο ξεχωριστά, αλλά ξέρω π.χ. ότι αυτό αν το πω ο Χ θα παρεξηγηθεί, ο Υ θα γελάσει. Οπότε, είναι και θέμα σεβασμού της διαφορετικότητας του κάθε ατόμου και των ευαισθησιών του. Ή όχι, αν δεν την βρίσκει κανείς έτσι. Σου τη σπάει ο Χ γιατί είναι πολύ παρεξηγιάρης για τα γούστα σου; Τον κόβεις και ησυχάζετε κι οι δύο.

 

Πάντως στη μουσική είναι λίγο και η εικόνα του εγώ και της ταύτισης. Όταν βλέπουμε ένα μουσικό είδος πολύ σοβαρά, χρειάζονται κατα τη γνώμη μου παρωπίδες ώστε η σύνταξη στο είδος, η υπηρεσία του, να επιτυγχάνεται στο μέγιστο. Αλίμονο αν είναι ο άλλος τζαζ κοντραμπασίστας και γοητεύεται από τα οχτακοσάηχα που έκανε ο καρναβάς με τη φωνή του. Όχι. Αυτά είναι ξεγραμμένα, υπάρχουν τόσα ακούσματα μεγαλύτερης προτεραιότητας.

 

Τέλος, μιας και το έθιξε ο @Άγιος, περί του ρήματος "ακούω". Υπάρχουν άνθρωποι που όταν λένε "ακούω" εννοούν ότι ΑΝ τύχει και παιχτεί η μουσική, μπορούν να την ακούσουν και δεν προσβάλονται. Κι αντίστοιχα όταν λέει κάποιος "δεν ακούω" συνήθως εννοεί "αυτά είναι σαβούρα του χειρίστου είδους". Εγώ δεν έχω ούτε ένα cd τερλέγκα, αλλά αν παίξει ένα κομμάτι τερλέγκα κάπου και είμαι παρών, σίγουρα δε θα προσβληθώ, και - ανάλογα με την διάθεση της στιγμής - μπορεί μέχρι και να το απολαύσω.

 

Αν δηλαδή μου έλεγε κάποιος "πάρε αυτό το κουμπί, πάτα το, και θα εξαφανιστεί δια παντός το είδος μουσικής που θεωρείς σαβούρα", δε θα το πάταγα για κανένα είδος, και κανένα λόγο.

 

Οπότε, για μενα όχι. Δεν βγαίνει "ασφαλές συμπέρασμα". Σίγουρα υπάρχουν ενδείξεις όπως υποστηρίζει ο @LK που που προκύπτουν από το σύνολο της αισθητικής κάποιου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αξιολογηθούν οι άνθρωποι αξιολογώντας τις προτιμήσεις τους αποσπασματικά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

Δεν ξέρω τι παρέες έχετε οι υπόλοιποι, αλλά εγώ έχω παρέες που έχουν πολύ διαφορετικές αφετηρίες. Κι έχω πολλούς κοινούς τόπους με τον καθένα φίλο ξεχωριστά,

Προσωπικά οι μόνες παρέες που έχω στα 50 μου είναι συμμαθητές βαριά μέχρι το γυμνάσιο και κυρίως από το δημοτικό.

Κοινές εμπειρίες και το βασικότερο κοινές μνήμες.

Κανείς άλλος πλέον δεν έχει χώρο στη ζωή μου, ό,τι μουσική και να ακούει ή όσο αξιόλογος και αν είναι. Δεν με αφορά.

Μιλάμε για παρέα έτσι.

Που θα βάλω στο σπίτι μου ή θα πούμε και μια κουβέντα παραπάνω.

Δεν μιλάω για γνωριμίες και κοινωνική ζωή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Εγώ πάλι δεν βλέπω καμιά σχέση ρεμπέτικο με Blues.

Εκτός αν μιλάμε η κιθάρα έχει χορδές και το μπουζούκι έχει χορδές φάση 😁

Η συγγένεια είναι κοινωνιολογική και όχι μουσική.

Μουσική συγγένεια με τα μπλουζ έχουν  τα ηπειρωτικά (από τα ελληνικά είδη μουσικής), όπως και κοινωνιολογική.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Η συγγένεια είναι κοινωνιολογική

Και εδώ έχω ενστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου