Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση neck μαγνητη που χάλασε σε mexican Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, 13-13 είπε

Κανενας δε σε εμποδιζει να αγορασεις 5-6 κιθαρες

Τα οικονομικά μου πιθανόν, αλλά το μεγαλυτερο πρόβλημα ειναι ότι στα live βολευει να κουβαλάς μονο μια κιθαρα, εκτός και αν είσαι εντελώς πωρωμένος και κουβαλάς και 2η 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λαηβ δεν πας με μια κιθαρα οσο ερασιτεχνης και να εισαι, θες τουλαχιστον και μια 2η.

Στο λαηβ δε θα νοιαξει τον κοσμο αν παιζεις μπλουζ, ρεγγε, φανκ με μονους η διπλους. Τον νοιαζει να εχει κεφι και να περασει καλα.

Τις 5-6 κιθαρες (τροπος του λεγειν) τις θες για σενα για να γουσταρεις οταν παιζεις η για οταν ηχογραφεις.

 

Αν θες μονο μια κιθαρα για ολες τις δουλειες τοτε χρειαζεσαι μια HSH με push pull για σπλιτάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 13-13 είπε

Στο λαηβ δεν πας με μια κιθαρα οσο ερασιτεχνης και να εισαι, θες τουλαχιστον και μια 2η.

Στο λαηβ δε θα νοιαξει τον κοσμο αν παιζεις μπλουζ, ρεγγε, φανκ με μονους η διπλους. Τον νοιαζει να εχει κεφι και να περασει καλα.

Τις 5-6 κιθαρες (τροπος του λεγειν) τις θες για σενα για να γουσταρεις οταν παιζεις η για οταν ηχογραφεις.

 

Αν θες μονο μια κιθαρα για ολες τις δουλειες τοτε χρειαζεσαι μια HSH με push pull για σπλιτάρισμα

Οι περισσότεροι παντως με μια κιθαρα νομιζω πάνε, εγω καποια εποχη επαιρνα την μια στρατ και την jackson αλλα μετα απο καποιο σημειο επαιρνα μονο την στρατ. Η αληθεια ειναι οτι μια ΗSH θα μου ηταν πολυ χρήσιμη, ισως στο μελλον να αγορασω. 
Για το θεμα του post, τελικα παραγγειλα τους hot ultra noiseless.. οταν ερθουν και τους βάλλω θα γράψω εντυπώσεις.  
Απλά σκέφτομαι να κανω και στις 2 στρατ μια μικρη αλλαγη στην καλωδίωση και να κανω το 2 tone να πιάνει τον middle και τον bridge μαζί. Γνωρίζει κανεις μήπως αν έτσι o bridge θα χάσει καθόλου πρίμα (γενικα χανονται πριμα όταν συνδεεις ενα μαγνητη με το ποτ του tone, ακομα και αν το έχεις στο 10?). Βέβαια και να χαθούνε λιγα πρίμα μικρό το κακό.
Πάντως απορία το είχα γιατι στις strat δεν υπαρχει tone στο bridge, ή γιατί δεν μοιράζεται το tone με κάποιον άλλο μαγνήτη..εγω θα το έβρισκα αρκετά χρήσιμο να μπορώ να κόψω λιγο τις ψηλές που ξυριζουνε, ειδικα για καποιο σολάκι.

Επεξεργασμένο από johnwow13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, ειναι συνηθισμένη κοντά να συνδέουμε τον bridge στο κάτω tone, είτε μόνο του, είτε μαζί με τον μεσαίο. Είναι πανεύκολη μοντα, και δεν νομίζω να επηρεαζει τον ήχο αρνητικά. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στις κιθάρες μου.

 

Όσους ξέρω και εγώ πάνε όντως με μια κιθάρα. 
 

Μεγειες!

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Γιάννη, ειναι συνηθισμένη κοντά να συνδέουμε τον bridge στο κάτω tone, είτε μόνο του, είτε μαζί με τον μεσαίο. Είναι πανεύκολη μοντα, και δεν νομίζω να επηρεαζει τον ήχο αρνητικά. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στις κιθάρες μου.

 

Όσους ξέρω και εγώ πάνε όντως με μια κιθάρα. 
 

Μεγειες!

 

Ναι , και εγω δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, απλά ρωτάω μήπως,  και μαλιστα αναρωτιώμουν μηπως και αυτός ήταν ο  λόγος οτι ο bridge δεν έιχε tone (και καλά για να μηχ ΄χασει πρίμα..)

Εγώ μια εποχη στα νιάτα μου κουβαλούσα 2 κιθαρες, τον jvm410h και μια 4Χ12 :D

Να σαι καλά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johnwow13 είπε

Πάντως απορία το είχα γιατι στις strat δεν υπαρχει tone στο bridge

 

Δεν υπάρχει στις vintage & στις vintage style (και σε καποιες μεξικανικες) σε ΟΛΕΣ τις μοντερνες αμερικανικες ομως υπαρχει κανονικα.

 

Στην original σχεδιαση δεν υπαρχει γιατι το 1954 που φτιαχτηκε η strat δεν υπηρχε ΡΟΟΥΚ και η πελατεια του Fender ηταν κυρίως western swing bands , ο πρωτος απο ολους ηταν ο  Eldon Shamblin αυτης της μπαντας

 

 

 

οι κιθαριστες επαιζαν καθαρα και η strat ειχε μονο 3 θεσεις (ο καθε ενας μαγνητης μονος του), επισης οι ενισχυτες της εποχης ηταν κυριως Fender Tweeds που δεν ειχαν πολλα πριμα ενω οι κιθαρες φορουσαν απο το εργοστασιο 13ΑΡΕΣ FLAT χορδες....

οποτε δεν υπηρχε θεμα υπερβολικων πριμων ......

 

9 ώρες πριν, johnwow13 είπε

Γνωρίζει κανεις μήπως αν έτσι o bridge θα χάσει καθόλου πρίμα

 

καθε μαγνητης χανει πριμα οταν τον συνδεσεις με μια αντισταση....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ομως να ενοχληθεις απο την διαφορα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, johnwow13 είπε

Οι περισσότεροι παντως με μια κιθαρα νομιζω πάνε

 

9 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Όσους ξέρω και εγώ πάνε όντως με μια κιθάρα. 

2024 και υπαρχουν ακομα "μουσικοι" που δεν σεβονται τον κοσμο που παει να τους δει. Τρομερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, 13-13 είπε

 

2024 και υπαρχουν ακομα "μουσικοι" που δεν σεβονται τον κοσμο που παει να τους δει. Τρομερο


Εκφραζεσαι με έναν τρόπο πολύ ανώριμο, αγενή και μειωτικό προς ανθρώπους που δεν γνωρίζεις. 
Κρίμα 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Εκφραζεσαι με έναν τρόπο πολύ ανώριμο, αγενή και μειωτικό προς ανθρώπους που δεν γνωρίζεις. 
Κρίμα 

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις 🙄

Αν δεν σου αρεσουν οι αληθειες και προτιμας μονο καλα λογακια και γλειψιματα οπως ισως εχεις συνηθισει τοσο καιρο απο αλλους συμφορουμιτες δεν φταιω εγω.

 

Λεω παντα οτι πιστευω και δε με νοιαζει αν σπαω αυγα.

 

Και επαναλαμβανω οτι οσοι πανε μονο με μια κιθαρα για να βγαλουν λαηβ δεν σεβονται τον κοσμο που παει να τους δει. Αν σου σπασει χορδη, δε λειτουργει το jack η οτιδηποτε αλλο τι θα κανεις? θα ακυρωσεις το αηβ η θα σε περιμενει ο κοσμος να φτιαξεις την κιθαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 13-13 είπε

Λεω παντα οτι πιστευω και δε με νοιαζει αν σπαω αυγα.

Αυγά να σπας. Μέζεα να μην σπας...

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου