Προς το περιεχόμενο

Σπάνια, vintage, περίεργα/custom πληκτροφόρα όργανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

άμα προσέξεις αυτό δεν είναι το ίδιο. Αυτό είναι μαύρα με διέσεις σε απόχρωση του γκρί. Το άλλο (Roland) είναι black to black, μαύρη μαυρίλα.

Ναι το είδα.

 

15 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Λαχανί με ροζ διέσεις, κίτρινα με κόκκινες διέσεις, καφέ με μουσταρδί ή κετσαπί διέσεις 🤣

Είμαι οπαδός του μαύρου, γενικά. Έχω να φορέσω μη-μαύρο ρούχο καμιά 30ρια χρόνια. Τα synths φυσικά τα προτιμάω μαύρα, τα γκρι synths/πληκτροφόρα τα μισώ 🤢 (μισώ οτιδήποτε γκρι) αλλά έχω και κάποια "κολλήματα" με χρώματα ή συνδυασμούς χρωμάτων. Πχ μ'αρέσει πολύ ο συνδυασμός κίτρινου με μαύρο, παλιά είχα ένα κίτρινο Nokia 5130 με μαύρα πλήκτρα και ήταν κουκλάκι. Γι αυτό και όταν βγήκε το Sledge που ήταν κίτρινο μού άρεσε από την πρώτη στιγμή που το είδα, ακόμα μ'αρέσει, και παρά το κράξιμο που τρώει για το χρώμα του.

Γούστα...😎

 

image.thumb.jpeg.6e2fc1633e97ca9e54aff3a94b75db62.jpeg

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Shelter είπε

Δεν κακολογησαμε τα hammond. Για τα μαυρα λέω.

Δεν σου είπα ότι κακολόγησες τα Hammond, αν έχεις παίξει ρωτάω σε καποιο πληκτροφόρο με μαύρα πλήκτρα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Γι αυτό και όταν βγήκε το Sledge που ήταν κίτρινο

Κοίτα, όπως το βλέπω είναι κατάλληλο - τι κατάλληλο, επιβεβλημένο είναι το ορθό- για οπαδούς του Άρη, της ΑΕΚ ή της Ντόρτμουντ 😄

Πάντως είναι όμορφο και διαφορετικό από τα συνηθισμένα μαύρα πλήκτρα. 

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Είμαι οπαδός του μαύρου, γενικά. Έχω να φορέσω μη-μαύρο ρούχο καμιά 30ρια χρόνια.

Μήπως να αρχίσεις να γράφεις και μουσική για μαύρα; 🤣

Συγγνώμη πλάκα κάνω.

 

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Γούστα...😎

Συμφωνώ.

 

Αυτό πάντως με τα χρώματα, δηλαδή τρόπος βαφής κλπ, ίσως να ξέρει ο @marathon, σαν να θυμάμαι πως είχε κάνει κάποια παρόμοια συζήτηση στο παλιό φόρουμ αλλά για βάψιμο σε κιθάρες, αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δεν σου είπα ότι κακολόγησες τα Hammond, αν έχεις παίξει ρωτάω σε καποιο πληκτροφόρο με μαύρα πλήκτρα.

Μια φορά σε ενα Korg microkey 37αρι. Αν θυμαμαι καλά κάπως έτσι το έλεγαν. Είχε και μια έκδοση που ήταν όλο μαύρο. Βέβαια παίζει κάποιο ρόλο ότι δεν ειναι και το βασικο μου οργανο 😛

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αυτό πάντως με τα χρώματα, δηλαδή τρόπος βαφής κλπ, ίσως να ξέρει ο @marathon, σαν να θυμάμαι πως είχε κάνει κάποια παρόμοια συζήτηση στο παλιό φόρουμ αλλά για βάψιμο σε κιθάρες, αν δεν κάνω λάθος.

Tις κιθάρες δεν τις έβαφα εγώ αλλά ο Κακανιάρης (γι αυτό και ήταν επιπέδου customshop). Eγώ ως γνήσιος τεμπέλης...τις τύπωνα!!!!!...και έφτιαχνα τις μάσκες όταν χρειαζότανε!

image.jpeg

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 2

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες θα έπρεπε να βγάζουν τα synths τους σε διάφορα χρώματα, ή έστω να βγάζουν κάποιες limited εκδόσεις και σε άλλα χρώματα. Η Korg πχ το κάνει συνεχώς με τα synths της και εύγε της. Η Yamaha σπανίως, το τελευταίο που θυμάμαι ήταν το Motif XF σε λευκό. 

 

image.thumb.png.9de2a9f878ccb6ee310591e57721dc16.png

 

Πριν κάποια χρόνια είχα το Korg M50 σε σκουροπράσινη edition και ήταν πανέμορφο. Την κίτρινη edition ήθελα να αγοράσω αλλά ήταν sold out.😛

 

image.thumb.png.8b7fc951088c80f543daf09e69e0205e.png

 

 

19 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πάντως φίλοι πληκτράδες, ελέω Nord, red is the new black 😎

Στην Clavia θα έπρεπε να της απαγορευτεί με νόμο να ξαναβγάλει synths σε κόκκινο,😒 το έχει ξεφτιλίσει τόσα χρόνια με αυτό το χρώμα.🤢

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

το έχει ξεφτιλίσει τόσα χρόνια με αυτό το χρώμα.

Ναι, αλλά κοίτα τι σου έχω... 😄 Τώρα και σεμπλεδάκι 😎

 

Yamaha.jpg

  • Like 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά θα πώ ότι είδα τις προάλλες αυτό το κακόμοιρο spinet πιανάκι και πέραν του ότι το κυπαρισσί του πάει απίστευτα, τα πλήκτρα που είναι όχι μόνο inverted αλλά με rosewood veneer απλά με πεθαίνουν. Οκ σε synth θα ήταν ξεκάρφωτα αλλά σε πιάνο...it is giving που λένε και τα πιτσιρίκια.

1100335938.JPG

 

1100335939.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου