Προς το περιεχόμενο

Σπάνια, vintage, περίεργα/custom πληκτροφόρα όργανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Κάποια στιγμή σκέφτηκα να πάρω κάτι σαν το παρακάτω που έχει και ήχους.

 

https://www.thomann.de/gr/roland_ax_edge_black.htm

Κουκλί είναι, αλλά δεν είναι για σένα. Για κάτι κάγκουρες τύπου Rudess και Emerson είναι αυτό, άντε και για τον Jarre.

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Άγιος είπε

έχω αλλάξει τελείως άποψη για τις λυχνίες, άλλο πράγμα, ζεστασιά...

Φτιάξ'τον για τον χειμώνα, εκεί που έχει πάει το πετρέλαιο μπορεί να σου φανεί χρήσιμο...image.png.5d6c1131c27efe95152b3c8970bfcaa9.png

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

@Waterfall-K και μην τυχόν τα βάψεις (τα κανονικά), θα γίνουν mat και θα χάσεις το glossy.

Όχι ρε συ, δεν κάνω τέτοια λάθη.😆 Σκοπός είναι να μπουν κανονικά inverted πλήκτρα, τα βαψίματα είναι ημίμετρα, άσε που σίγουρα κάποια στιγμή θα ξεβάψουν και θα φαίνονται χάλια. Συν η μη-glossy αίσθηση βέβαια που λες.

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κουκλί είναι, αλλά δεν είναι για σένα. Για κάτι κάγκουρες τύπου Rudess και Emerson είναι αυτό, άντε και για τον Jarre.

Δεν κατάλαβες, θα το έκανα δύο κομμάτια. Ένα κομμάτι κουτί sound module και το keybed σε άλλο όργανο. Αλλά μετά το μετάνιωσα. Θα έβαζα πρώτη οκτάβα κανονικά άσπρα και οι υπόλοιπες οκτάβες μαύρα, επειδή το φορητό είναι 49άρι. Μετά είδα και το Juno-DS με όλα μαύρα πλήκτρα και οπτικά δεν μου άρεσε. Ευτυχώς, είναι η συνήθεια βλέπεις. Σε κάποιους όμως αρέσει.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Δεν κατάλαβες, θα το έκανα δύο κομμάτια. Ένα κομμάτι κουτί sound module και το keybed σε άλλο όργανο. Αλλά μετά το μετάνιωσα. 

Και καλά έκανες, κρίμα είναι να το χάλαγες.

 

2 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Μετά βγήκε και το Juno-DS με όλα μαύρα πλήκτρα και όταν το είδα δεν μου άρεσε.

Είχε βγει αυτό με μαύρα πλήκτρα? Δεν το είχα πετύχει. Φαντάζομαι ήταν limited edition. 

Κυκλοφορούσε για πολύ καιρό και το StudioLogic Sledge 2 με μαύρο keybed. Όλο μαύρο το είχαν κάνει, όχι μόνο το keybed. Σε ένα νορμάλ χρώμα δεν λένε να το βγάλουν τελικά, ή εντελώς κίτρινο/καναρινί ή μαύρο.😛

image.png.9016f3e9b6ce93a39ccf541c4599fa72.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

τα βαψίματα είναι ημίμετρα, άσε που σίγουρα κάποια στιγμή θα ξεβάψουν και θα φαίνονται χάλια. Συν η μη-glossy αίσθηση βέβαια που λες.

Ακριβώς.

Υπάρχουν κάποιοι που όπως λένε βάφουν με συγκεκριμένα υλικά - χρώματα και με συγκεκριμένο τρόπο, με αερογράφο ?, αλλά δεν ξέρω ακριβώς, δεν έχω ασχοληθεί.

 

Μιά φορά είδα για αρκετή ώρα στο εργοστάσιο τις βαφές σε κάποια όργανα με τα robot arms και αφού ρώτησα  τον ειδικό κατάλαβα πως είναι άλλη επιστήμη, διότι άλλο να βάψεις μία επιφάνεια που μετά θα είναι ελεύθερη και άλλο να βάψεις μία επιφάνεια που συνεχώς θα τρίβεται από τα δάχτυλα και όχι πάντα στο ίδια σημεία.

Συν το glossy,,, ιστορίες για αγρίους, άλλες ειδικότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Και καλά έκανες, κρίμα είναι να το χάλαγες.

Εντάξει, πες το και έτσι.

 

18 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Είχε βγει αυτό με μαύρα πλήκτρα? Δεν το είχα πετύχει. Φαντάζομαι ήταν limited edition. 

Ναι, όπως το ax-edge έτσι και το juno-ds υπήρχαν σε limited edition black.

 

18 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κυκλοφορούσε για πολύ καιρό και το StudioLogic Sledge 2 με μαύρο keybed. Όλο μαύρο το είχαν κάνει, όχι

μόνο το keybed. Σε ένα νορμάλ χρώμα δεν λένε να το βγάλουν τελικά,

Όχι, άμα προσέξεις αυτό δεν είναι το ίδιο. Αυτό (studiologic) έχει μαύρα πλήκτρα με  τις διέσεις σε κάποια απόχρωση του γκρί. Τα άλλα (Roland) είναι black to black, μαύρη μαυρίλα.

 

18 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

ή εντελώς κίτρινο/καναρινί ή μαύρο.😛

Αυτά είναι χρώματα.

Λαχανί με ροζ διέσεις, κίτρινα με κόκκινες διέσεις, καφέ με μουσταρδί ή κετσαπί διέσεις 🤣

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Ποτέ μην κακολογείς το όργανο σου δημοσίως ιδιαίτερα αν θες να το πουλήσεις... ''Ο ήχος του είναι ιδιαίτερος, με άποψη, γεμάτος χρώμα και texture, μόνο για γνώστες'' Είναι το σωστό.

Δεν πουλάω ΠΟΤΕ, ΚΑΝΕΝΑ όργανο από αυτά που έχω...όλα μου λένε μια ιστορία...φαντάσου έχω ακόμα μια μαθητική κλασική Ibanez του 72, που πήγαινα ωδείο!!!!! αλλά η αλήθεια να λέγεται, από τότε που άκουσα το Lounge Lizard της Applied Acoustics, όλα τα άλλα πλήκτα, τελείωσαν για μένα!

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Που έχεις παίξει με τέτοια πλήκτρα?

Δεν κακολογησαμε τα hammond. Για τα μαυρα λέω.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου