Προς το περιεχόμενο

Σπάνια, vintage, περίεργα/custom πληκτροφόρα όργανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πάντως βλέπω ότι πουλιούνται από 600 ως 900 ευρώ, οπότε δεν θα τα κονομήσεις - τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον.

Σωστά, επειδή είναι vintage (βάση ηλικίας) δεν σημαίνει πως μπορεί να πουληθεί ακριβά. Βέβαια αυτά παίζουν βάση προσφοράς και ζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

Άλλοι θέλουν μαύρα πλήκτρα.

Τα μαύρα πλήκτρα τα γουστάρω κι εγώ αλλά στα Hammond, και φυσικά όχι σε όλο το μήκος του keybed αλλά στην αριστερή οκτάβα, όπως έχουν τα B3/C3/A100 και το ΧΚ5. Βέβαια οι περισσότεροι μη-Hammond players δεν ξέρουν ότι αυτά τα πλήκτρα είναι στην πραγματικότητα διακόπτες για preset ήχους, αλλά όπως και να'χει δείχνουν ωραία.

Πριν κάποια χρόνια μού είχε γίνει έμμονη ιδέα να αγοράσω τέτοια πλήκτρα για τα Hammond μου (XK1 & XK1c) από την Doepfer στη Γερμανία, ήταν η μόνη εταιρεία που πουλούσε στο site της ανταλλακτικά waterfall πλήκτρα της Fatar, τα ίδια με αυτά που φορούσαν τα Hammond μου, αλλά είχαν και τα special edition πλήκτρα με αντεστραμμένα χρώματα (inverted key colors). Σκέφτηκα να αγοράσω λοιπόν 24 από αυτά και να τα περάσω μόνος μου στα Hammond. Οι τιμές όμως ήταν...Moogικες.😆 €12 με €15 το ένα πλήκτρο,🤢 σύνολο δηλαδή €288 με €360 για δύο οκτάβες, κι αυτό για να κάνω την πλάκα μου. Τελικά δεν τους(μου) έκανα τη χάρη και έμεινα με τα σχέδια που είχα φτιάξει στο Photoshop.🙄

Το όργανα πάντως θα φαίνονταν φοβερά με τα συγκεκριμένα πλήκτρα, άσε που θα ήταν και τα μοναδικά XK1 & XK1c στον κόσμο με inverted color keys. 

 

image.thumb.png.5a0a55ee7be601b28f2d6c256caea52a.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Τα μαύρα πλήκτρα τα γουστάρω κι εγώ

 

image.thumb.png.5a0a55ee7be601b28f2d6c256caea52a.png

Και εγώ αλλά να τα βλέπω σε άλλους γιατι στην πράξη παθαινω εγκεφαλικό όταν πάω να παίξω 😂

  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, marathon είπε

...κατάλαβα....οι επόμενοι θα το στείλουν ανακύκλωση στο Κοτσόβωλο!!!!!

Όχι, αν το πάρει κάποιος που γνωρίζει μπορεί να το χρησιμοποιήσει, ελάχιστα ίσως αλλά θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, marathon είπε

είχε έρθει μια φορά ο συγχωρεμένος ο Καλατζάκος στο σπίτι και το έκανε να πετάει....

Καλός μουσικός και πολύ καλό παιδί, κρίμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Υ.Γ.

Μπορεί να είναι και πιό πριν από 1977.

1973 απ'ότι διαβαζω στο site της Roland.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Shelter είπε

Και εγώ αλλά να τα βλέπω σε άλλους γιατι στην πράξη παθαινω εγκεφαλικό όταν πάω να παίξω 😂

Που έχεις παίξει με τέτοια πλήκτρα?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Τα μαύρα πλήκτρα τα γουστάρω κι εγώ αλλά στα Hammond, και φυσικά όχι σε όλο το μήκος του keybed αλλά στην αριστερή οκτάβα, όπως έχουν τα B3/C3/A100 και το ΧΚ5. Βέβαια οι περισσότεροι μη-Hammond players δεν ξέρουν ότι αυτά τα πλήκτρα είναι στην πραγματικότητα διακόπτες για preset ήχους, αλλά όπως και να'χει δείχνουν ωραία.

Το έχω καταλάβει. Πρέπει να έχει παίξει σε πραγματικό Hammond ή να το έχει δει τουλάχιστον από κοντά για να καταλάβει τι κάνουν.

 

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πριν κάποια χρόνια μού είχε γίνει έμμονη ιδέα να αγοράσω τέτοια πλήκτρα για τα Hammond μου (XK1 & XK1c) από την Doepfer στη Γερμανία, ήταν η μόνη εταιρεία που πουλούσε στο site της ανταλλακτικά waterfall πλήκτρα της Fatar, τα ίδια με αυτά που φορούσαν τα Hammond μου, αλλά είχαν και τα special edition πλήκτρα με αντεστραμμένα χρώματα (inverted key colors).

Ναι, μοιάζουν άλλα είναι αυτά (inverted key colors).

 

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Σκέφτηκα να αγοράσω λοιπόν 24 από αυτά και να τα περάσω μόνος μου στα Hammond. Οι τιμές όμως ήταν...Moogικες.😆 €12 με €15 το ένα πλήκτρο,🤢 σύνολο δηλαδή €288 με €360 για δύο οκτάβες, κι αυτό για να κάνω την πλάκα μου. Τελικά δεν τους(μου) έκανα τη χάρη και έμεινα με τα σχέδια που είχα φτιάξει στο Photoshop.🙄

Το όργανα πάντως θα φαίνονταν φοβερά με τα συγκεκριμένα πλήκτρα, άσε που θα ήταν και τα μοναδικά XK1 & XK1c στον κόσμο με inverted color keys. 

Κάποια στιγμή σκέφτηκα να πάρω κάτι σαν το παρακάτω που έχει και ήχους.

 

https://www.thomann.de/gr/roland_ax_edge_black.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

1973 απ'ότι διαβαζω στο site της Roland.

Κάπου εκεί πρέπει να είναι +/-1 η πρώτη έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, marathon είπε

Έτσι, από περιέργεια, έχω ένα Roland EP-30 από τo 1977...θεωρείται vintage? o  ήχος του βέβαια μου φαίνεται "αισχρός" δίπλα στους ψηφιακούς γίγαντες που έχω πια...Έχει να δουλέψει τουλάχιστον 15 χρόνια!!!

IMG_0405.jpeg

Ποτέ μην κακολογείς το όργανο σου δημοσίως ιδιαίτερα αν θες να το πουλήσεις... ''Ο ήχος του είναι ιδιαίτερος, με άποψη, γεμάτος χρώμα και texture, μόνο για γνώστες'' Είναι το σωστό.

 

Τελευταία σκέφτομαι αν ξεθάψω έναν λαμπατο ενισχυτή που έχω για να τον πουλήσω και έχω αλλάξει τελείως άποψη για τις λυχνίες, άλλο πράγμα, ζεστασιά εκφραστικότητα... Δεν δουλεύει βέβαια αλλά λέμε τώρα

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου