Προς το περιεχόμενο

Τρόποι συντήρησης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Nα σου πω την αληθεια απλα σκούρυνε λίγο το χρωμα.Ευτηχως τα πειράματα έγιναν σε μια παλια κλασσική κιθαρα που ειχα. Και σε μια ηλεκτρικη που εφτιαξα μονος μου. Ευτηχως που απεκτησα στα γεραματα Stratocaster!!!

 

Περίεργο...κάτι τέτοια γυαλιστικά συνήθως αφήνουν κάποιο στερεό υπόλοιπο ("κερί") για να γυαλίζει η επιφάνεια αλλά δεν έχουν διαλύτες κλπ. Όχι ότι είναι σωστό δηλαδή να καθαρίζεις με overlay, αλλά δεν περίμένα να κάνει και ζημιά.

Τι κιθάρα έφτιαξες μόνος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλα εγω δεν τρελαίνομαι κιολας. Πάντα στην βάση της.Αλλαγη χορδών τακτικά και κανενα καθαρισμα που και που. Δεν είχε και ποτε καμια κιθάρα μου προβλημα. Μην υπερβάλουμε κιολας. (σαν τον άλλο που δεν βγάζει την μηχανή του εξω όταν βρεχει για να μην λερωθεί) :?

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδια, εσεις εχετε διαδικασιες ολοκληρες!!!! Εγω, σκουπιζω χορδες αααντε και την γεφυρα για να μην σκουριασει απο τον ιδρωτα...

Και αυτα οταν εχω ορεξη, οταν βαριεμαι, παιζω με μια παλια που τις εχω βαλει elixir και δεν σκουπιζω τιποτα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το σκουριασμα στην γεφυρα δεν το χω αποφυγει στην κιθαρα που χρησιμοποιω τωρα. Επειδη οταν θα τσιμπησω την καινουργια,δεν θελω να εχω τα ιδια, σκουπισμα με ενα πανακι φτανει? Γιατι, δεν μου φαινεται ας πουμε να μπορει να μπει μεσα στο "παξιμαδι"(αυτα που εχουν υποδοχη για αλεν εννοω).

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια, και να μην φτανει, δεν μπορω να κανω κατι περισσοτερο. Παντως, μεχρι στιγμης, η δικια μου γεφυρα μια χαρα ειναι :D

 

Ειναι και αναλογα στον ανθρωπο βεβαια... Αν εισαι Αlien και με αντισκουριακο να περνας την γεφυρα θα σκουριασει αργα ή γρηγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει πλακα πλακα,κατι τετοιο, οχι ωστε να μονωνει(οχι οτι με χαλαει), αλλα να εμποδιζει τον ιδρωτα? Δεν ειμαι αλιεν, αλλα οτι ιδρωνω πολυ, ειναι γεγονος:P :lol:

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι λίγο alien και σκουριάζω τα πάντα. Εχω παρατηρήσει πάντως ότι οι κιθάρες που έχουν μαύρη γέφυρα (και μεταλλικά μέρη γενικότερα) αντέχουν στα τοξικά χημικά που βγάζω, για περισσότερο καιρό. Προφανώς η βαφή τους τα προστατεύει.

 

Κατα τ'άλλα χρησιμοποιώ μια οδοντόβουρτσα για να καθαρίζω το τρέμολο και μπορώ να πω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά. Οδοντόκρεμα, νερό, listerine και floss δεν χρειαζεται.. :D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το να μην εχει πολλες γρατζουνιες δεν σημαινει οτι την προσεχει πολυ ο αλλος. τα καλα λουστρα που ειναι απο πολυουρεθανη ή νιτρο απο τη φυση τους ειναι πιο ευαισθητα, ενω τα φτηνα οργανα που εχουν πολυεστερικο λουστο δεν παθαινουν ευκολα γρατζουνιες,ομως δεν ειναι τοσο καταλληλα για τα οργανα οσο τα πολυουριθενικα λουστρα.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εγω δεν τρελαίνομαι κιολας. Πάντα στην βάση της.Αλλαγη χορδών τακτικά και κανενα καθαρισμα που και που. Δεν είχε και ποτε καμια κιθάρα μου προβλημα. Μην υπερβάλουμε κιολας. (σαν τον άλλο που δεν βγάζει την μηχανή του εξω όταν βρεχει για να μην λερωθεί) :?

 

Kαλα και αν ζήσουν για πολυ οι κιθάρες σου σφήρα μου κλέφτηκα :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδια' date=' εσεις εχετε διαδικασιες ολοκληρες!!!! Εγω, σκουπιζω χορδες αααντε και την γεφυρα για να μην σκουριασει απο τον ιδρωτα...

Και αυτα οταν εχω ορεξη, οταν βαριεμαι, παιζω με μια παλια που τις εχω βαλει elixir και δεν σκουπιζω τιποτα :lol:[/quote']

 

Ωραίος ο νέος

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου