Προς το περιεχόμενο

Δάσκαλος, ταλέντο μαθητή, ειλικρίνεια


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Τι να σου πω, πραγματικα δεν το εχω δει.

 

 Δηλαδη δεν εχω δει ατομο να εχει κατσει και να εχει στρωσει κωλο, και να μην καταφερει να φτασει σε ενα x επιπεδο.

 

 Ουτε επισης εχω δει ατομο να ξεκιναει πρωτη φορα και να μενεις μαλακας.

 

 Εχω δει βεβαια περιπτωσεις νοοτροπιας πανκ, που φυσικα δεν εκαναν τιποτα.

 

 Εχω δει περιπτωσεις ψωνιου, που νομιζαν οτι ΗΔΗ εχουν κανει, και φυσικα δεν εκαναν τιποτα.

 

 Και δυστυχως εχω δει και περιπτωσεις με εμφανη σωματικη δυσπλασια, οπου ηταν λυπηρο εμποδιο. Και παλι, απο τα ψωνια πιο καλα επαιζαν.

 

 Και φυσικα, ο πλανητης ειναι γεματος απο ανθρωπους που ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ να κανουν τιποτα, γιατι πολυ απλα η μουσικη ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ, η τουλαχιστον δεν τους νοιαζει αρκετα.

 

 Αλλα ανθρωπο να στρωσει κωλο και να μη φτασει σε ενα επιπεδο αξιοπρεπες, να μπορει ρε παιδακι μου να παιξει τα κομματακια που του αρεσουν, οχι κονσερτα και τετοια, δεν εχω δει.

 

 Δεν το αποκλειω να υπαρχει βεβαια, αλλα νομιζω οτι καποιας μορφης δυσπλασιας θα ειναι και αυτο.

 

 Η τεμπελια.

 

 Η ψωνιο.

 

 Η καταστροφη απο ασχετο δασκαλο.

 

 Η ελλειψη συγκεντρωσης, ADHD, πως τα λενε.

 

 Αν τα αποκλεισουμε ολα αυτα, θα μεινει αυτο που λεμε "ελλειψη ταλεντου".

 

 Ας κανουν οι ψυχολογοι ερευνα, εγω ακρη δε βγαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, manosx είπε

 δεν εχω δει ατομο να εχει κατσει και να εχει στρωσει κωλο, και να μην καταφερει να φτασει σε ενα x επιπεδο.

ανθρωπο να στρωσει κωλο και να μη φτασει σε ενα επιπεδο αξιοπρεπες, να μπορει ρε παιδακι μου να παιξει τα κομματακια που του αρεσουν, οχι κονσερτα και τετοια, δεν εχω δει.

Αυτά ρε Μάνο τα κάνουν και οι γάτες μου, αν "στρώσουν κώλο" και "δουλέψουν" αρκετά.😁 Δεν μιλάμε γι αυτό όμως όταν αναφερόμαστε στην λέξη "ταλέντο". 

Άντε να ανοίξουμε κάνα λεξικό μπας και βρούμε καμιά άκρη και συνεννοηθούμε τελικά. 

 

image.png.f1ec5f26cd3b41ad43f5a75c8b2c8185.png

 

Για αυτο μιλάμε λοιπόν όταν αναφερόμαστε στην λέξη "ταλέντο", στην πέραν του συνηθισμένου ικανότητα σε έναν τομέα". Αυτό δεν προϋποθέτει καμία απολύτως "σκληρή δουλειά" και κανένα "στρώσιμο κώλου" κάτω, γεννιέται κανείς με αυτό, ή το έχει και το αξιοποιεί, ή δεν το έχει και πάει παρακάτω.

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι ρε παιδακι μου, υπαρχει αυτο, δε λεμε οτι δεν υπαρχει.

 

 Αυτο που λεμε ειναι το αν ειναι αναγκαια και ικανη προυποθεση για να φτασει κανεις σε ενα Χ επιπεδο.

 

 ΙΜΗΟ για ενα επιπεδο οπως αυτο που ειρωνευεσαι, και που μακαρι να το ειχαν ολοι οι ανθρωποι γιατι θα ηταν αλλος πλανητης, δεν ειναι ουτε ικανη ουτε αναγκαια.

 

 Για το επιπεδο αστροναυτης παλι, δεχομαι οτι ειναι αναγκαια, αλλα σιγουρα δεν ειναι ικανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, manosx είπε

πραγματικα δεν το εχω δει.

 

 Δηλαδη δεν εχω δει ατομο να εχει κατσει και να εχει στρωσει κωλο, και να μην καταφερει να φτασει σε ενα x επιπεδο.

Δίδαξα δύο χρόνια την A Junior ιδιαίτερα σε μια μαθήτρια και μετά από υπεράνθρωπες προσπάθειες την παράτησα. Πραγματικό ΤΟΥΒΛΟ. Δε θα μάθει Αγγλικά ποτέ. Εννοείται δεν της το είπα, το είπα με καλό τρόπο στους γονείς της, και είναι η το 0.05% από τους χιλιάδες μαθητές που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Αλλά υπάρχει και η παντελής έλλειψη ταλέντου. 

  • Like 1
  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, manosx είπε

Αυτο που λεμε ειναι το αν ειναι αναγκαια και ικανη προυποθεση για να φτασει κανεις σε ενα Χ επιπεδο.

ΙΜΗΟ για ενα επιπεδο οπως αυτο που ειρωνευεσαι, και που μακαρι να το ειχαν ολοι οι ανθρωποι γιατι θα ηταν αλλος πλανητης, δεν ειναι ουτε ικανη ουτε αναγκαια.

Το Χ επίπεδο δεν είναι κάτι standard για όλους. Αλλά τέλος πάντων, κάπου στο τέλος φαντάζομαι θα συμφωνήσουμε πάνω κάτω για αυτό. btw, δεν ειρωνεύομαι κανένα επίπεδο. Ακόμα και αυτό όμως το "Χ επίπεδο" που συζητάμε τώρα και που οι περισσότεροι μπορούν να φτάσουν μετά από σκληρή δουλειά, ακόμα και αυτό προϋποθέτει μια minimum κλήση προς το αντικείμενο, και πάρα πολλοί δεν διαθέτουν ούτε κι αυτή, οπότε όσο σκληρά και να δουλέψουν το αποτέλεσμα θα είναι κάτω του μετρίου. Δεν είναι κακό, δεν μπορούμε να είμαστε όλοι καλοί σε όλα, απλά ας σταματήσουμε να πιστεύουμε σε μύθους τύπου "η σκληρή δουλειά είναι η συνταγή για την επιτυχία στα πάντα". Όχι, δυστυχώς δεν... 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τι να πω, ειναι μαλλον θεμα ορισμων.

 

 Δηλαδη, αν ως ταλεντο πουμε οτι ειναι η επιμονη, η σωματικη επαρκεια, η ικανοτητα συγκεντρωσης, η ικανοτητα δομημενης σκεψης, η ανεμποδιστη ακοη κλπ τοτε σιγουρα παιζει ρολο.

 

 Αλλα το καθαρα μουσικο ταλεντο, ας πουμε το να πιανεις ευκολα το ρυθμο ή μια μελωδια, σε ποιο βαθμο ελλειψης θα πρεπει να φτασει για να σε εμποδισει να παιξεις, μετα απο επιμονη εξασκηση βεβαια, ενα οργανο;

 

 Θυμηθηκα ενα γνωμικο ενος μεγαλου στρατηγου, ελεγε " Η μουσικη ειναι ενας θορυβος που δεν μπορω να τον καταλαβω" 😆

 

  Υποθετω λοιπον πως αν η ελλειψη αυτη φτανει στι σημειο του να μην σε αγγιζει η μουσικη ως ακροατη, σιγουρα ουτε διαθεση θα εχεις να ασχοληθεις με τη μουσικη, αλλα ουτε και ταλεντο, οπως και να το ορισουμε αυτο.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manosx είπε

Θυμηθηκα ενα γνωμικο ενος μεγαλου στρατηγου, ελεγε " Η μουσικη ειναι ενας θορυβος που δεν μπορω να τον καταλαβω" 😆

Nα, ας αρχίσουμε ανάποδα απόα αυτόν, ο στρατηγός ήταν ένα θαυμάσιο παράδειγμα μουσικά ατάλαντου ανθρώπου.😊 Δεν το'χε ρε φίλος με τη μουσική, τι να κάνουμε τώρα? Μπορεί να είχε ταλέντο όμως στο να ανεβάζει χούντες, πχ λέω, δεν ξέρω, κι αυτό ένα ταλέντο είναι...😁

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aμουσια, μουσικη αγνωσια, αναγνωρισμενες παθησεις

 

 

 https://en.m.wikipedia.org/wiki/Music-specific_disorders

 

 

Παράθεση

inability to recognize music in the absence of sensory, intellectual, verbal, and mnesic impairment

 

 

 Αυτο πρεπει να ειχε ο Στρατηγος.

 

 Δηλαδη και ειτε παιζεις πιανο, ειτε πλενεις τα πιατα, το ιδιο πραγμα ειναι  Θορυβο κανει το ενα, θορυβο και το αλλο.

 

 Αμα σπασεις και κανα πιατο, πιο εντυπωσιακο ειναι, πολυ ανωτερο.

 

 Πορσελανινη πιατελα, καλη για μεταλ;

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου