Προς το περιεχόμενο

Behringer UB-Xa (update)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ioan Eko είπε


Ε ναι αλλά όχι, πρέπει να βάλω ένα φρένο και για φέτος στα συνθς! Άσε μπας και κάτσω να τελειώσω καμιά ηχογράφηση για αρχή. Να είμαστε καλά του χρόνου βλέπουμε 😄

Εγώ πρέπει να βάλω δισκόπλακες και φρένα στο αυτοκίνητο και έχουν ακριβύνει τα ανταλλακτικά 30%

 Οπότε βάζω αναγκαστικό φρένο στα μουσικά 🤣

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τις θες ρε συ τις δισκόπλακες και τα φρένα? Αυτά είναι πολυτέλειες! ΚΑΙ μηχανή ΚΑΙ αμάξι, και μετά μου κλαίγεσαι ότι δεν έχεις λεφτά να πάρεις ένα ρημαδο-Montage M.🙄 

Κάνε λίγο οικονομία, κόψε τα περιττά (βενζίνες/αμάξια/μηχανές/τακάκια/δισκόπλακες/πλάκες γραμμοφώνου/φρένα/λάδια κλπ) και άρχισε να μαζεύεις λεφτά. Κρίμα είναι τόσα χιλιάρικα που τσεπώνεις το μήνα να πηγαίνουν στο βρόντο...image.gif.d43c5ee0540b2d611bd5495f38e357da.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Τι τις θες ρε συ τις δισκόπλακες και τα φρένα? Αυτά είναι πολυτέλειες! ΚΑΙ μηχανή ΚΑΙ αμάξι, και μετά μου κλαίγεσαι ότι δεν έχεις λεφτά να πάρεις ένα ρημαδο-Montage M.🙄 

Κάνε λίγο οικονομία, κόψε τα περιττά (βενζίνες/αμάξια/μηχανές/τακάκια/δισκόπλακες/πλάκες γραμμοφώνου/φρένα/λάδια κλπ) και άρχισε να μαζεύεις λεφτά. Κρίμα είναι τόσα χιλιάρικα που τσεπώνεις το μήνα να πηγαίνουν στο βρόντο...image.gif.d43c5ee0540b2d611bd5495f38e357da.gif

Θα πω του μικρού, δε σε πάω προπονήσεις και διακοπές, θέλω να πάρω το MONTAGE🤣

 Και θα το καβαλάμε με τη γυναίκα να πάμε καμιά βόλτα το βράδυ🤣

 Θα το πάρω το MONTAGE Μ σε λίγα χρόνια μεταχειρισμένο κανα χιλιάρικο και ως τότε δυστυχώς δε θα χαρώ τα 11,3 GB ROM της ΑWM2 και τις άλλες δύο μηχανές.

 

 Αναγκαστικά θα βολευτώ με τα 500GB ROM των libraries του  KONTAKT, καμια δεκαριά VA, FM, Physical Modelling κλπ. μηχανές και τα έντεκα χιλιάδες οκτακόσια τριάντα τρία😲🫢 preset του KOMPLETE🤣

 

 

 

presets.thumb.JPG.793b53a233814a1d16c056700a7016ab.JPG

 

για να ξεγελάσω τη φτώχεια μου🤣

 Μπορώ πάντως μόνο με ότι έχω στο KOMPLETE να γράφω   μουσική σε όλα τα στυλ για τα επόμενα πέντε εκατομμύρια χρόνια, μέχρι η Γη να καταστραφεί από τον ήλιο. 🤣

 Και δυστυχώς θα το πω και ας με παρεξηγήσεις, αλλά είναι γεγονός, κάποιους ήχους και συνδυασμούς ήχων και effects δεν μπορεί να τα παίξει το MONTAGE, δεν έχει τις δυνατότητες προγραμματισμου που έχουν αυτά.  Είναι ΑΡΜΟΝΙΟ μπροστά τους. 🤣

 Υπάρχει patch μέσα που είναι σχεδόν όσα γιγα είναι όλη η MEMORY του ΜΟΝΤΑGE. 🤣

 

 Το MONTAGE βέβαια, είναι MONTAGE, έχει και αυτό τις χάρες του. Θα ήθελα να το έχω. Και αν το θέλει ο θεός θα το έχω. 🤣

Άντε καληνύχτα και μη θυμώσεις. Εγώ το MONTAGE το αγαπάω αλλά τα VST τα λατρεύω. ARTURIA V COLLECTION. Εκεί είναι τα λεφτά. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Την ξέρεις τη φράση "το τυρί κουμπάρε"? Για σένα φτιάχτηκε.😁

 

image.png.d4bf53d95b6c65f9e471affbd8a746b2.png

 

Αν πσρω MONTAGE και ασχοληθώ με αυτό για να γράφω μουσική και να πειράζω ήχους και εφέ για αυτά που έχω θα είναι πολλά βήματα πίσω. 😀

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Εγώ, δεν την ξέρω.

Τι σημαίνει;

Μα και γι αυτόν πάει. Ότι και να του λέμε, έχει σκαλώσει με την "ανωτερότητα" του MONTAGE

 Είπαμε, τελείωσε ο πόλεμος. Το MONTAGE είναι καλό, ιδιαίτερα για να παίξει κάποιος στα live του στις πίστες τις ταβέρνες και τα μεζεδοπωλεία (για να βγάλει και τα λεφτά του μιας και μιλάμε για Ελλάδα), καλό που έχει τις τρεις αιώνιες μηχανές και τη "σταθερότητα" και την εργονομία του hardware και το integration με το software κλπ. αλλά τα μεγάλα παιδιά σαν εμένα παίζουν με VST πλέον για να φτιάχνουν τις δικές τους παραγωγές, τα δικά τους performances, το MONTAGE θα με περιορίσει, θα περιορίσει τις προγραμματιστικές μου δυνατότητες, τις δυνατότητες διαμόρφωσης και επεξεργασίας, τα ELEMENTS που φτιάχνω. Εγώ είμαι άλλο πράγμα, δεν κάμει το MONTAGE για εμένα. Είναι ΚΣΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ για εμένα και φυσικά για τους ΟΜΟΙΟΥΣ ΜΟΥ. 

 

Στην εποχή του Halion 7 και του KOMPLETE θα ασχοληθεί ένας πληκτροσυνθέτης της κλάσης μου 🤣 με το MONTAGE στο στούντιό του? I don't think so.......................

 

Αυτός με πειράζει και μου λέει πάρε ένα MONTAGE, να μην τον πειράξω κι εγώ? 

Όταν μπορώ να φτιάξω εγώ πετώντας πάνω στο interface των δικών μου VST δικά μου MULTIS  στο φτερό και να φτιάξω performances που το MONTAGE δεν μπορεί να βγάλει γιατί δεν έχει την TEXNΟΛΟΓΙΑ να το κάμει. Και να τα κάνω EDIT με τόσο DEEP εργαλεία που διαθέτουν? Ερωτώ. 

 

ΠΕΣΤΑ ΡΕ ΣΙΓΑΛΑ, ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ!🤣

 

 

 

VST POWA!!!!

 

First Order - Star Wars Guide - IGN

🤣

Επεξεργασμένο από cos_dr

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

 

Εγώ, δεν την ξέρω.

Τι σημαίνει;

Eίναι από λαϊκό ανέκδοτο και σημαίνει "εσύ το χαβά σου" 

  • Ευχαριστώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καταρράκτης δεν ασχολείται με computers σε αυτό το επίπεδο. Αυτό είναι το ίδιο σα να λέμε ότι το 2024 ψάχνουμε να βρούμε την καλύτερη γραφομηχανή για να γράψουμε μία επιστολή, αντί να την στείλουμε με email.

 

Καταλαβαίνω πλήρως την προσέγγισή του και την συμμερίζομαι - και εγώ προτιμώ μηχανήματα που κάνουν μόνο ΜΙΑ δουλειά, και είχα συχαθεί την ιδέα του υπολογιστή-που-κάνει-τα-πάντα-όλα. Παρ' όλα αυτά, η αλήθεια είναι ότι το Montage (που είναι το καλύτερο στον τομέα του, δηλαδή το καλύτερο μάλλον hardware synth), είναι toy μπροστά σε ένα σύστημα που να περιλαμβάνει ένα σκασμό από software synths, με το οποίο κάνει ένας τα πάντα.

 

Έχοντας πει αυτό, διάγω περίοδο που θεωρώ άκυρη την όλη προσέγγιση των 25.000 ήχων και πως θα τους έχετε, διότι θεωρώ ότι είναι εντελώς αποπροσανατολιστική από την πραγματική επιδίωξη, που δεν είναι άλλη από την δημιουργία καλής μουσικής.

 

Είναι - κατά τη γνώμη μου - σαν τα ειδικά εφέ στον κινηματογράφο. Καθώς καθίσταται σαφές ότι μπορούν με τα κομπιούτερ να δείξουν οτιδήποτε στην οθόνη, οι ταινίες στις οποίες πρωταγωνιστούν τα εφέ μου προκαλούν πλέον αφόρητη πλήξη. Οι εποχές που κάποιος θα θαυμάσει ένα συνθέτη επειδή κάνει φοβερή και τρομερή δουλειά στο να φτιάχνει και να παρουσιάζει νέους ήχους είναι οριστικό παρελθόν.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου