Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες των πλήκτρων μας, Volume 2


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τον μοχλό μπορεί να μην έχεις σταθερή διαμόρφωση αλλά μπορεί να έχεις παράλληλα κάμψη χροιάς και διαμόρφωση με μεικτή αναλογία εύρους με αποτέλεσμα εκφραστικότητας που είναι αντίστοιχα δύσκολο να επιτευχθεί σε ταυτόχρονη κίνηση με τους τροχούς κύλισης. Εξ άλλου όπου δεν υπάρχουν τροχοί, υπάρχουν τουλάχιστο αναθέσιμα ποτενσιόμετρα, ταινίες και μπλόκ αφής κ.α.

  • Λυπάμαι 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

btw η Roland είχε από το 89 βάλει και τα δύο αλλά όχι σε όλα τα μονδέλα.

Εγώ το παρατήρησα τα τελευταία χρόνια, στα νέα Fantom πχ, στο Jupiter-X και σε κάποιo JD μοντέλo. Για τόσο παλιά που λες δεν το θυμάμαι. Η Roland απ'ότι βλέπω έχει μοντέλα και με σκέτο bender, σκέτα wheels και μοντέλα και με τα δύο. Αναποφάσιστη...🤔

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Για τόσο παλιά που λες δεν το θυμάμαι.

Για παράδειγμα A-80 & A50 (1989), A-90 & A-70 (1996), αυτά από παλιά.

 

3 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Αναποφάσιστη...🤔

Απ'όλα έχει κι ανάλογα βάζει. Μέχρι και ribbon έχει βάλει κατά καιρούς σε ορισμένα, βλέπε για παράδειγμα JP-8000, HPD-15, VG-99, VA-7.

 

 

3 ώρες πριν, cos_dr είπε

Με τον μοχλό μπορεί να μην έχεις σταθερή διαμόρφωση αλλά μπορεί να έχεις παράλληλα κάμψη χροιάς και διαμόρφωση με μεικτή αναλογία εύρους με αποτέλεσμα εκφραστικότητας που είναι αντίστοιχα δύσκολο να επιτευχθεί σε ταυτόχρονη κίνηση με τους τροχούς κύλισης.

Ανάλογα το παίξιμο, πως βολεύει τον καθένα και πως έχει συνηθίσει.

Από καθαρά φυσικής αλλά και τεχνικής άποψης, οι τροχοί έχουν μεγαλύτερο σχετικά εύρος τιμών από τους μοχλούς. Αυτή είναι προσωπική άποψη.

 

3 ώρες πριν, cos_dr είπε

Εξ άλλου όπου δεν υπάρχουν τροχοί, υπάρχουν τουλάχιστο αναθέσιμα ποτενσιόμετρα, ταινίες και μπλόκ αφής κ.α.

+1000

Αυτό είναι το καλύτερο απ'όλα, αρκεί να σου παρέχει κατάλογο με μεγάλη γκάμα παραμέτρων ώστε να μπορείς να επιλέξεις ακριβώς αυτό που θέλεις. Επίσης προσωπική άποψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλοι πλήκτροι... χαλαρά. Απλά, αν θέλετε, μπορείτε να τα γράφετε λίγο πιο κατανοητά και για εμάς τους αδαείς - αν αυτό είναι φυσικά εφικτό 😄 Αν δεν είναι δυνατόν, πείτε τα όπως νομίζετε.

ΥΓ: Πάντως το "επίμαχο" το κατάλαβα...

  • Like 1
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

@Terry RoscoeBeck5 Είχε βάλει τέτοιο (ribbon) και για τους μπασίστες, βλέπε VB-99😆

Πώς μου ξέφυγε βρε Μανώλη... 😄

 

Λοιπόν πείτε τα εσείς και αν έχω απορίες θα σας στέλνω PM 🙄  😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ανάλογα το παίξιμο, πως βολεύει τον καθένα και πως έχει συνηθίσει.

Ιδιαίτερα το δεύτερο, πως έχει συνηθίσει. Οι περισσότεροι κακά τα ψέματα τα wheels έχουμε συνηθίσει, μια και ήταν/ακόμα είναι η standard επιλογή στα περισσότερα synths. Τώρα αν ο άλλος έχει γεννηθεί μέσα στα Korg PAs και παίζει όλη του τη ζωή σε πανηγύρια και ταβέρνες, τα wheels δεν είναι γι αυτόν. Αν και με αυτά μπορεί να βγάλει κανείς κλαψομ@#%^&κους ήχους, το bender υπερέχει.😌 

Για μένα wheels και πάλι wheels, αυτά έμαθα, αυτά εμπιστεύομαι.😘 Όταν είχε βγει μάλιστα το SY77 που είχε τρία wheels, κάναμε πάρτυ.🥳

 

image.thumb.png.a11b2c692d1977ef7e2d38d06e66af2d.png

 

Εγώ μάλιστα, και νομίζω το έχω ξαναγράψει, είχα ένα κόλλημα για πολλά χρόνια να αλλάζω τη θέση των wheels , άνοιγα δηλαδή τα synths και στη θέση του pitch wheel έβαζα το mod. wheel και τούμπαλιν, κι αυτό το έκανα σε όλα μου τα synths. Έπιανα synths φίλων και μπερδευόμουν όταν έπιανα τα wheels στα χέρια μου, το ίδιο και όσοι έπαιζαν με τα synths μου.😛 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παλιά δεν είχαμε τέτοια "κολλήματα". Controller είναι το ένα - controller είναι και το άλλο. Όπως τον βολεύει και όπως έχει συνηθίσει ο καθένας.

Ούτε υπάρχει standard. Βλέπε για παράδειγμα η ίδια η Yamaha χρησιμοποιεί μοχλό στα PSR αλλά και στα Genos.

Από την άλλη στα montage χρησιμοποιεί τροχούς συν ribbon.

 

Υ.Γ.

Τα "νέα" joystick bender (μοχλοί) που χρησιμοποιεί η Korg και η Yamaha προσφέρουν μία παραπάνω παράμετρο ελέγχου; αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Controller είναι το ένα - controller είναι και το άλλο.

Από controller σε controller υπάρχει διαφορά. Άλλο wheel, άλλο pot, άλλο ribbon, άλλο slider, άλλο breath control κλπ. Δεν είναι ίδια και δεν κάνουν την ίδια δουλειά, αλλά ακόμα και όταν την κάνουν, την κάνουν διαφορετικά. Άλλο πχ να προσθέτεις (το ίδιο) modulation μέσω aftertouch και άλλο μέσω wheel.

 

41 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ούτε υπάρχει standard. Βλέπε για παράδειγμα η ίδια η Yamaha χρησιμοποιεί μοχλό στα PSR αλλά και στα Genos.

Πως δεν υπάρχει standard? 950 στα 1000 synths είχαν/έχουν wheels. Άσε τα home keyboards/arrangers απ'έξω, αυτά είναι άλλη κατηγορία. Τα PSR είχαν ανέκαθεν wheels, όταν είχαν. Τώρα τελευταία η Yamaha βάζει σε κάποια και μοχλό, προφανώς αυτά τα πληκτροφόρα απευθύνονται κυρίως σε άλλες...oriental αγορές. Το ότι έβαλε μόνο μοχλό στα Genos είναι περίεργο, τα προηγούμενα Tyros μοντέλα είχαν wheels.

Συνήθως οι Korg & Roland ξέφευγαν από το pitch/mod. wheel standard, οι υπόλοιπες το ακολουθούσαν και συνεχίζουν να το ακολουθούν.

 

41 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Από την άλλη στα montage χρησιμοποιεί τροχούς συν ribbon.

H Yamaha από το 1981 ως και σήμερα χρησιμοποιεί wheels σε όλα της τα synths, και ribbon σε μερικά από αυτά ήδη από τo 1976-7 (CS-60 & CS-80 στα τέλη των '70s, AN1x & EX5 στα τέλη των '90s κ.α.)

 

41 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Τα "νέα" joystick bender (μοχλοί) που χρησιμοποιεί η Korg και η Yamaha προσφέρουν μία παραπάνω παράμετρο ελέγχου; αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Αγνοώ.😎

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου