Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες των πλήκτρων μας, Volume 2


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο dim πάντως δεν γράφει.

Έχει πάει επάνω και μετράει τον χώρο, μπήκε και στην τράπεζα να δει πόσα έχει στον λογαριασμό του και κάνει ήδη υπολογισμούς.

"Θα του κάνω κι ένα παζάρι" σου λέει, "να το πάρω φθηνότερα".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Βάσει δυνατοτήτων και παλαιότητας, μιά χαρά είναι η τιμή.

Αν πούλαγαν τα vintage όργανα βάσει δυνατοτήτων, τα Minimoog θα τα αγοράζαμε στα €250 max ($250 τα πούλαγαν στα τέλη των '80s, πριν αρχίσει αυτή η ηλίθια μόδα της υπερκοστολόγησης κάθε αρχαίας πατάτας).  

Απ'τη στιγμή που οι τιμές στα vintage όργανα καλώς ή κακώς είναι εκεί που είναι, είναι καθαρή βλακεία να πουλάς τα δικά σου vintage όργανα σε χαμηλές τιμές. Δηλαδή αν εσύ είχες ένα Yamaha YC-45D θα το πούλαγες €800, όχι €3,5Κ?😌

 

 

11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Έχει πάει επάνω και μετράει τον χώρο, μπήκε και στην τράπεζα να δει πόσα έχει στον λογαριασμό του και κάνει ήδη υπολογισμούς.

"Θα του κάνω κι ένα παζάρι" σου λέει, "να το πάρω φθηνότερα".

Βρήκε και πήρε το Hammond SK2 στα €1,000, αν τώρα πάρει και το YC-45D στα €800, εγώ δεν του ξαναμιλάω.🙄

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Βρήκε και πήρε το Hammond SK2 στα €1,000, αν τώρα πάρει και το YC-45D στα €800, εγώ δεν του ξαναμιλάω.🙄

 

Γιατί ρε γμτ αυτά να γίνονται μόνο στα πλήκτρα?

Γιατί δεν πουλάει κανένας καμιά Les Paul του 68 για 800 ευρώ?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Οπότε δεν πουλάς τέτοια όργανα στην Ελλάδα. Επειδή οι Έλληνες δεν έχουν λεφτά πρέπει κάποιος να δώσει τζάμπα τα όργανα του? Αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη, τα πουλάει εκτός Ελλάδας, ebay. 

Και πως θα το ηχογραφεί φίλος? Με το κινητό?😌 

Εχεις πολυ παραξενες ιδέες σχετικα με πωλησεις. Τα τελευταία 2 χρόνια εχω πουλησει πανω απο 40 αντικείμενα και φυσικα κανενα ebay και μαλιστα εξωτερικο. Αφ ενος οι κρατησεις του είναι τεραστιες ενω τα ταχυδρομεία μας μπορουν ανετα να σε καψουν. Γι αυτο και η χώρα μας δεν ειναι στις αξιοπιστες του ebay.

Απο την αλλη τετοια οργανα και παλια και βιντατζ ηχητικα δεν εχουν αγοραστικό κοινο. Αν ηταν κανα νορντ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

θα το πούλαγες €800, όχι €3,5Κ?

YES θα το πούλαγα 800, γιαυτό έγραψα πιό πριν οτι θα'θελα να τον γνωρίσω. Θέλω τα μεταχειρισμένα όργανα να πωλούνται με βάση αυτό που είναι και οχι με βάση αυτό που ήταν. Το χτενάκι που είχε μια κοπελίτσα απο τους Γαργαλιάνους το 1500 π.χ. οφείλει (κατ'εμέ πάντα) να έχει την ίδια μεταπωλητική αξία με το χτενάκι της Κλεοπάτρας. Διότι η Κλεοπάτρα είναι αυτή που έχει ιστορική αξία, όχι το χτενάκι της. Είναι τεράστια κοροϊδία να θέλει ο άλλος να μου πουλήσει ένα συνθ αντικειμενικής αξίας 200€ (Juno 6) στα 3200€ επειδή μ'αυτό έγραψε ο Μίκαελ Τζάκσον. Ο Jackson έχει την αξία φίλεε, όχι το Juno.. To Juno ήταν το φτηνιάρικο συνθ που έπαιρναν όσοι δεν είχαν λεφτά για Jupter-8. Και επειδή ξέρω οτι αυτού του είδους το hype είναι ξενόφερτο, γιαυτό λέω ΜΠΡΑΒΟ στον φίλο απο την Καβάλα κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Ή μάλλον, για να απαντήσω καλύτερα: Σε έναν ξένο θα το πούλαγα 4 χιλιάρικα, σε εσένα 800 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εχεις πολυ παραξενες ιδέες σχετικα με πωλησεις.

Εγώ μωρέ? Τα όργανα Dim τα πουλάς σύμφωνα με τις διεθνείς τιμές πώλησης μεταχειρισμένων. Είδες την τιμή του YC-45D στο ebay? Πως μπήκε αυτή η τιμή, ξέρεις? Προφανώς ο τύπος έκανε μια έρευνα και είδε ότι τόσο πάνω-κάτω πωλείται αυτό το όργανο. Τι ήθελες να κάνει? Να το πουλήσει στα...€800?😄 Εσύ θα το έκανες? Μην μας πεις "Ναι" γιατί δεν θα σε πιστέψουμε.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ο dim πάντως δεν γράφει.

Έχει πάει επάνω και μετράει τον χώρο, μπήκε και στην τράπεζα να δει πόσα έχει στον λογαριασμό του και κάνει ήδη υπολογισμούς.

"Θα του κάνω κι ένα παζάρι" σου λέει, "να το πάρω φθηνότερα".

τι να γράψει ρε σεις....

κουλάρετε.

Αφ ενός σπουδάζω παιδί στο εξωτερικό και φεύγουν 2-3 μτχ πλήκτρα το μήνα, χώρια τα άλλα έκτακτα και μη που μου έχουν τύχει.

Το ότι πήρα κάτι που δεν ξέρω αν ποτέ το εκμεταλλευτώ όσο ονειρευόμουνα, δεν σημαίνει ότι μπορώ να το κάνω σε πρώτη ευκαιρία.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Σε έναν ξένο θα το πούλαγα 4 χιλιάρικα, σε εσένα 800 ευρώ.

Οπότε το ίδιο ακριβώς πράγμα θα έκανες κι εσύ. Το να το πουλήσεις σε νορμάλ τιμή σε μένα ή σε κάποιον άλλον γνωστό/φίλο/συγγενή δεν λέει κάτι. Αν είχες την ευκαιρία θα το χρυσοπούλαγες, και πολύ καλά θα έκανες αν με ρωτάς, όταν κάποιος είναι πρόθυμος να σου δώσει για κάτι 1000, Δεν του το πουλάς 10. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Εγώ μωρέ? Τα όργανα Dim τα πουλάς σύμφωνα με τις διεθνείς τιμές πώλησης μεταχειρισμένων. Είδες την τιμή του YC-45D στο ebay? Πως μπήκε αυτή η τιμή, ξέρεις? Προφανώς ο τύπος έκανε μια έρευνα και είδε ότι τόσο πάνω-κάτω πωλείται αυτό το όργανο. Τι ήθελες να κάνει? Να το πουλήσει στα...€800?😄 Εσύ θα το έκανες? Μην μας πεις "Ναι" γιατί δεν θα σε πιστέψουμε.

 

 

ζεις σε έναν άλλο κόσμο.

Τα ίδια λέγαμε πάλι προχτές.

Ποιός θα αγοράσει βρε το yc45 στην Ελλάδα?

Επειδή κάποιοι αμερικάνοι με μισθό 3 και 4Κ βασικό μπορεί να γουστάρουν?

Σου λέω έχω πουλήσει τα τελευταία χρόνια μέσω fb και Noiz πάνω από 40 αντικείμενα. Αν δεν τα σκότωνα δεν θα έφευγαν. Και μιλάμε τα είχα τσίλικα και γύρω στο 60%. Στο 40% φύγανε και αν.

Το μόνο που έφυγε αμέσως ήταν το cc121.

Δεν ξέρεις τι ανάγκη έχει ο άλλος...

Και ποιός θα βάλει στην Ελλάδα κάτι 2000? Μπορεί για τον αμερικάνο να είναι ψίχουλα, αλλά για τον Ελληνα είναι πανάκριβο. Χώρια που θα του πάρει το ebay 300

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

σε κάποιον άλλον γνωστό/φίλο/συγγενή

Όχι, δε με κατάλαβες.. 3000 το πουλάω σε κάποιον που καλλιεργεί/υπακούει στο hype και 800 σε όποιον δεν υπακούει στο hype. Δεν έχει να κάνει με γνωστούς κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου