Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες των πλήκτρων μας, Volume 2


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα το "Christmas tree" 2600 και το πούλησα πέρσι. Αλλά το κενό που άφησε ήταν μεγάλο. Τελικά αυτό το Βlue Marvin πήρε τη θέση του KARP Odyssey (του οποίου τα envelopes και ο ήχος γενικά νομίζω δε καθόντουσαν στο στυλ μου οπότε και έμενε αχρησιμοποίητο). Μεγάλη συγκίνηση που επέστρεψε και πάλι στο setup λοιπόν 🙂 

IMG_4931.thumb.jpg.e926b31c73d53920def21512f2ed5ee1.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ, γιατί αγόρασες Behringer?😧 Δεν είπαμε ότι τα Behringer είναι φτηνές ρέπλικες των vintage μοντέλων? Άντε πούλα το και πάρε ένα vintage ARP 2600, κάπου πήρε το μάτι μου ένα στα €11,000.👌

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Ioan Eko είπε

Είχα το "Christmas tree" 2600 και το πούλησα πέρσι. Αλλά το κενό που άφησε ήταν μεγάλο. Τελικά αυτό το Βlue Marvin πήρε τη θέση του KARP Odyssey (του οποίου τα envelopes και ο ήχος γενικά νομίζω δε καθόντουσαν στο στυλ μου οπότε και έμενε αχρησιμοποίητο). Μεγάλη συγκίνηση που επέστρεψε και πάλι στο setup λοιπόν 🙂 

IMG_4931.thumb.jpg.e926b31c73d53920def21512f2ed5ee1.jpg

Δεν έχω ιδέα τι κοιτάω... Απλά μου φαίνεται ιδιαίτερα πολύπλοκο - συμπαθές πάντως 😄

ΥΓ: Εσείς οι πλήκτροι είστε... παράλληλο σύμπαν

  • Like 2
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Δεν έχω ιδέα τι κοιτάω... Απλά μου φαίνεται ιδιαίτερα πολύπλοκο - συμπαθές πάντως 😄

ΥΓ: Εσείς οι πλήκτροι είστε... παράλληλο σύμπαν

Ποτενσιομετράκηδες

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Δεν έχω ιδέα τι κοιτάω... Απλά μου φαίνεται ιδιαίτερα πολύπλοκο - συμπαθές πάντως 😄

ΥΓ: Εσείς οι πλήκτροι είστε... παράλληλο σύμπαν

Βλέπεις ένα μπλε ημιαρθρωτό συνθεσάιζερ

 

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, cos_dr είπε

ημιαρθρωτό συνθεσάιζερ

Όσο πάει γίνεται και καλύτερο... 😄 Υπάρχουν και πλήρως αρθρωτά synths δηλαδή; 🙄

Τhanx πάντως, αλλά ας μείνουμε στο

15 λεπτά πριν, cos_dr είπε

μπλε

Συνεχίστε...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Όσο πάει γίνεται και καλύτερο... 😄 Υπάρχουν πλήρως αρθρωτά synths δηλαδή; 🙄

 

Ναι, υπάρχουν.

image.thumb.jpeg.da779f0d33615e325d6348197efc0ab9.jpeg

 

Σε αυτά, κάθε εξάρτημα που διαμορφώνει τον ήχο θα πρέπει να συνδεθεί από το χρήστη. Στα ήμι τα περισσότερα στοιχεία είναι προ-καλωδιωμένα μεταξύ τους, αλλά κάποια είναι ελεύθερα και επιτρέπουν να συνδυαστούν από τον χρήστη.

  • Ευχαριστώ 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σε αυτά, κάθε εξάρτημα που διαμορφώνει τον ήχο θα πρέπει να συνδεθεί από το χρήστη

Είσαι γίγας... Άρα λοιπόν αυτό που έβλεπα τόσα χρόνια και αναρωτιόμουν τι είναι αυτό το πολύ... κακό, είναι ένα αρθρωτό synth.

Κάτι μάθαμε σήμερα 😄

 

steve-porcaro-toto-with-his-polyfusion-modular-synth-damius.jpg

  • Like 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ναι, υπάρχουν.

image.thumb.jpeg.da779f0d33615e325d6348197efc0ab9.jpeg

 

Σε αυτά, κάθε εξάρτημα που διαμορφώνει τον ήχο θα πρέπει να συνδεθεί από το χρήστη. Στα ήμι τα περισσότερα στοιχεία είναι προ-καλωδιωμένα μεταξύ τους, αλλά κάποια είναι ελεύθερα και επιτρέπουν να συνδυαστούν από τον χρήστη.

Δεν τον βοηθάς Cos, ίσα ίσα που τον μπερδεύεις με το να μεταφράζεις στα Ελληνικά τεχνικούς όρους. Τι "ημιαρθρωτό" και  "αρθρωτό συνθεσάιζερ" του γράφεις του ανθρώπου?😳 Μου θυμίζεις ένα ανεκδιήγητο λεξικό πληροφορικής που κάποιοι απίθανοι είχαν εκδώσει πριν χρόνια και μετέφραζαν στα Ελληνικά όλους τους τεχνικούς όρους πληροφορικής, και η σύγχυση πήγαινε σύννεφο.😁 

Πες του εκεί Modular και Semi-Modular synth να καταλάβει για τι μιλάμε...😌

Τέσπα, το μπλεδάκι παραπάνω είναι μια Behringer ρέπλικα του ARP 2600 (1971-1981).

 

image.png.f18fd2000782508a5ebdaa5f7c48c7c6.png

 

Βγαίνει σε 3-4 χρώματα αν θυμάμαι καλά, έχει μικρότερο μέγεθος από το original και πωλείται σε αστεία τιμή (σε σχέση με τα vintage που πωλούνται από δω κι από κει), στα μόλις €585. Ένα Εύγε ξανα στην Behringer που κατασκευάζει αναλογικά synths και τα πουλάει σε απόλυτα λογικές τιμές, τιμές που αντικατοπτρίζουν πλήρως τα specs και τις δυνατότητες των συγκεκριμένων synths. 
Αν το έβγαζε αυτό η M🐮🐮g θα κόστιζε €5-6Κ (γι αυτό η Behringer έγινε κολοσσός και η Moog φαλίρισε για...835η φορά🤣).

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου