Προς το περιεχόμενο

We meet again (χάσμ!)


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα κάτι αλλαγές σε ύψος στο γραφειάκι home studio

IMG_20231020_235233.thumb.jpg.e78b0b97a9f46cd76814318960423a5b.jpg

 

και έπαιξα έναν αυτοσχεδιασμό για να ακούσω τα ηχεία που τους έφτιαξα και αυτοσχέδια βασούλα με κλίση και γενικά πως είναι το ύψος τους και το ύψος των πλήκτων  όλα οκ

 είχα πατήσει το record. Έπαιζα με πιάνο το ΝΙ Grandeur, το άκουσα να δω πως είναι και μετά λέω δεν βάζω και το Omnisphere να ακούσω και έφτιαξα ένα custom combi και το έβαλα να παίζει πάλι. Μετά τα πέρασα και στο T-Racks να κάνω mastering στη μίξη, όλα αυτά στα γρήγορα και αφού ευχαριστήθηκα τη θέση και το παίξιμο τα παραθέτω για καληνύχτα να μου πείτε και πως ακούγεται ο ήχος αν θέλετε, ο τίτλος μου βγήκε γιατί μου θυμίζει σκηνή που βρέθηκαν και καλά δύο πρώην εραστές μετά από πολλά χρόνια και τέτοια πάρτε μου το ΜΟΝΤΑGE γιατί είναι ακριβό και πεινάμε, το θέλω το θέλω καληνύχτα πάω για ύπνο

 

 Η μουσική αυτή του cos_dr παρόλο που γράφτηκε σε 3 λεπτά, είναι χαλαρωτική, το παίξιμο του cos_dr είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΣ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ😲 πως έχει θεραπευτικές, μυοχαλαρωτικές ιδιότητες, ανακουφίζει τον σωματικό και ψυχικό πόνο της ημέρας, βάλτε τα ακουστικά σας, κλείστε τα μάτια, ακούστε τα και θα με θυμηθείτε. Βοηθάει. Έχω ένα ιδιαίτερο όπως μου έχουν πει παίξιμο όπως και έχω και μια ιδιαίτερη κλίση στο ανδρικό μου μόριο που κάνει τις γυναίκες να........................χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχχα😀

 

 

  • Like 8

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
4 ώρες πριν, cos_dr είπε

που κάνει τις γυναίκες να........................χαχαχα

Να γελάνε;

 

Πάντως δε βλέπω το triton στο setup σου και το θεωρώ προδοσία, να ξες.. Απο ήχο μια χαρά είναι το προντάξιο, εννοείται οτι η δεύτερη εκδοχή είναι σαφώς καλύτερη, το πρώτο ακουγόταν λίγο κωλομελογλυφάτο με τον κλασσικό ήχο πιάνου, οπότε καλύτερα που το αντικατέστησες. Και θεματολογικά, μου το βγάζει αυτό που λες περι reunion παλιών εραστών κλπ, μιά χαρά. Δηλαδής αν νυσταγμένος κάνεις τέτοια, τότε ορεξάτος (και με το triton μαζί) τί να περιμένουμε; Να σου κλείσουμε το Ηρώδειο για "Μία βραδιά ανεμπόδιστου αυτοσχεδιασμού με τον μάγο των synthesizers Cos_dr" όπου θα επιτρέπεται η είσοδος μόνο σε γυναίκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Να γελάνε;

Από ευχαρίστηση😀

 

 

4 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

 

Πάντως δε βλέπω το triton στο setup σου και το θεωρώ προδοσία, να ξες

Άλλες φορές είναι άλλες δεν είναι. Τώρα είναι στη θήκη του😀

 

4 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

πο ήχο μια χαρά είναι το προντάξιο, εννοείται οτι η δεύτερη εκδοχή είναι σαφώς καλύτερη, το πρώτο ακουγόταν λίγο κωλομελογλυφάτο με τον κλασσικό ήχο πιάνου, οπότε καλύτερα που το αντικατέστησες. Και θεματολογικά, μου το βγάζει αυτό που λες περι reunion παλιών εραστών κλπ, μιά χαρά. Δηλαδής αν νυσταγμένος κάνεις τέτοια, τότε ορεξάτος (και με το triton μαζί) τί να περιμένουμε; Να σου κλείσουμε το Ηρώδειο για "Μία βραδιά ανεμπόδιστου αυτοσχεδιασμού με τον μάγο των synthesizers Cos_dr" όπου θα επιτρέπεται η είσοδος μόνο σε γυναίκες;

Εμένα και το σκέτο πιάνο μου αρέσει, το άλλο στην αρχή με χαλάει με τους ήχους που δεν του πάει να ξεκινάει σε ψηλές νότες με αυτόν τον ήχο. Ο συνδυασμός του pad που έφτιαξα με 3 patches καλός είναι, μου αρέσει.

 

 Αν είμαι ορεξάτος και φορμαρισμένος δεν υπάρχει όμοιός μου🤣

 

 Να κλείσουμε αλλά θα βγάλουμε το μόνο σε γυναίκες γιατι θα μας πάνε με τον αντιρατσιστικό νόμο.

 Άσε που έχω πέραση σε όλα τα φύλα, ψηλος είμαι, όταν αδυνατίζω πολύ τους τρελαίνω όλους, εμένα θα θέλει ο κασελάκης, θα τον παρατήσει τον Ταϊλερ γιατί θα του παίζω και πιάνο που ο Tαϊλερ δεν μπορεί, είναι ΑΤΑΛΑΝΤΟΣ.🤣 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Το πρώτο σκοτω 

Νομίζω λογικό είναι να του ταιριάζει καλύτερα γιατί πιάνο έπαιζα όταν το έγραφα οπότε το feeling μου έβγαινε για πιάνο.

 Αν έγραφα με το δεύτερο θα μου έβγαινε διαφορετικός ο αυτοσχεδιασμός και θα του ταίριαζε περισσότερο.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Βάλε ένα σκουποτούμπανο κι ένα πάσο μεγάλε ηγέτη και ντύσε το πρώτο. Είναι πολύ όμορφο.

Θα το σβήσω, είναι πολύ απλοϊκό😀

 Delete και άδειασμα του κάδου ανακύκλωσης.

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άψογα αμφότερα και τα δυο.

Σηκώνουν ντύσιμο άπειρο.

Το δεύτερο ανεβάζει κάτι συχνότητες ακατάλληλες για τα αυτιά μου ιδίως αριστερά....

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Το δεύτερο ανεβάζει κάτι συχνότητες ακατάλληλες για τα αυτιά μου ιδίως αριστερά....

είναι γιατί έπαιξα το πιάνο τότε και το velocity μου ήταν γι αυτό.

 το ίδιο midi αρχείο είναι λογικό να δημιουργεί πρόβλημα και να θέλει κάποια επεξεργασία το velocity για τα νέα όργανα τα οποία παίζουν και tutti, δηλαδή παίζουν τρία όργανα το ίδιο κανάλι τις ίδιες νότες με το ίδιο velocity.

 

 Αν το έπαιζα με το omnisphere θα το άκουγα παίζοντας και θα έπαιζα με άλλη ευαισθησία.

 

Τώρα μιλάμε πως έπαιξα ένα take το κομμάτι, έκανα export το πιάνο, έβαλα το midi  output στο omnisphere, έφτιαξα ένα multi στο πόδι με λίγο μικρορύθμιση στις εντάσεις και στο panning σε λιγότερο από τρια λεπτα και χωρίς να ακούσω καν έκανα export το αποτέλεσμα. Και τα έβαλα πάνω.

 

 Άμα καθόμουν με την ησυχία μου ναι , θα έβγαζα πραγματικό θεματικό και ηχητικό ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ αλλά έπεσα ξερός για ύπνο. Και άντε να τρέχεις τον μικρό στις προπονήσεις, άντε να κάνεις καμια δουλειά του Σαββάτου, να κάνεις και λίγο βάρη που αδυνατίζεις, πως να έχεις το κουράγιο να δουλέψεις για χόμπι με τόσες δουλειές, μας έφαγαν, τρέχουμε και πεινάμε και ξοδεύουμε τα διπλάσια και ακόμα και αυτοί που αισχροκερδούν σου λέει τι να κάμω , είμαι πνιγμένος στα χρέη στις τράπεζες, τις εφορίες και τα ταμεία και σπουδάζω και δύο παιδιά που σπουδάζουν και δουλεύουν και αυτά σαν τα σκυλιά.

 

 Τουλάχιστο μας αναβάθμισαν οικονομικά, έρχονται καλύτερες μέρες, υπομονή. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου