Προς το περιεχόμενο

Neural DSP - Mateus Asato suite


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε Νεκκονα μου οοολα οσα λες μπορει κ να ισχυουν, μπορει κ οχι.

Τα μονο σιγουρο ειναι το εξης:

Δε μπορεις να βγαζεις συμπερασματα τετοιου τυπου, για τοσα πανακριβα κ "επαγγελματικα" προιοντα απο το γιουτιουμπ κ το ιντερνετ. Δε γινεται αυτο ουτε για λαμπατους ετσι? Δε το λεω για τα σιμς. Δεν εχεις ιδεα για το πως συμπεριφερονται, ποια ειναι η αισθηση του να εισαι καρφωμενος στο μηχανημα κ να παιζεις.

 

Επισης απο το ιντερνετ δεν εχεις ιδεα ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ Σ'ΑΡΕΣΕΙ (οταν δε σου αρεσει κατι). Ειναι το μηχανημα? Ειναι η συνδεσμολογια? Ειναι οι ρυθμισεις? Ειναι το πως γραφτηκε ο ηχος?

 

Το ο,τι τα συμπερασματα συγκρισης σιμ-ενισχυτη θα πρεπει να γινονται υπο σωστες συνθηκες το εχουμε πει ενα εκατομυριο φορες. Ή κοτσαρε το σιμ σε τελικο κ καμπινα (με τα καμπ σιμ οφ), ή παρε FRFR μονιτορ. Ή κατι πιο ευκολο που εκει θα καταλαβεις πολλα... Παρε τον ενισχυτη, πηγαινε τον καπου μακρυα που δε θα ακουγεται καθολου (σε αλλο δωματιο) , βαλ'του μικροφωνο/α, κ ενεργοποιησε το μονιτορ ον σε ενα καναλι στο daw σου, ν'ακους αποκλειστικα απο εκει  οταν παιζεις, να δουμε αν σου αρεσει το ιδιο.

 

Επειδη τα εχουμε πει αυτα πολλες φορες κ τα αγνοεις συνεχεια,  επειδη δεν εχεις παιξει με κανενα καλο μοντελερ (εστω κ λαην καρφι)  κ επειδη βγαζεις μια αντιπάθεια για τα μοντελερς 🤣 χωρις οχι μονο να τα εχεις κανει αυτα, αλλα χωρις καν να τα υπολογιζεις..... ε ΓΙ'ΑΦΤΟ σε πειραζουμε😚

 

Φανατικος της λαμπας ειμαι, τη γουσταρω μεχρι εκει που δεν παιρνει. Αλλα τα καλα σιμ ειναι σουπερ

 

Ειναι το ιδιο για εμενα? Τι να σου πω? Μεχρι να τα παιξω με τελικο κ καμπινα, δε λεω ουτε ναι, ουτε οχι 

Αλλα να σου πω κατι? Δεν καιγομαι κιολας να τα παιξω με τελικο κ καμπινα 😉

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
51 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ξεκίνα με 2 chorus και gate, 2 reverb, και 2 delay (όχι σε αυτή την σειρά).

Τα ψάχνω κι αυτά, απλά με κάποια λίγο asymmetric βρωμιά μπροστά παίρνεις κάτι πιο απροσδόκητο.

 

Τι περίπου θέλω να κάνω:

 

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Τι περίπου θέλω να κάνω:

 

Με το κατάλληλο πετάλι (πχ ctc starlight), και ρύθμιση σε eq, είναι σχετικά εύκολο να φτασεις εκεί κοντά.

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Με το κατάλληλο πετάλι (πχ ctc starlight), και ρύθμιση σε eq, είναι σχετικά εύκολο να φτασεις εκεί κοντά.

Ναι αλλά εδώ μιλάμε περί digital, άρα in the box 😎

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

Βρε Νεκκονα μου οοολα οσα λες μπορει κ να ισχυουν, μπορει κ οχι.

Τα μονο σιγουρο ειναι το εξης:

Δε μπορεις να βγαζεις συμπερασματα τετοιου τυπου, για τοσα πανακριβα κ "επαγγελματικα" προιοντα απο το γιουτιουμπ κ το ιντερνετ. Δε γινεται αυτο ουτε για λαμπατους ετσι? Δε το λεω για τα σιμς. Δεν εχεις ιδεα για το πως συμπεριφερονται, ποια ειναι η αισθηση του να εισαι καρφωμενος στο μηχανημα κ να παιζεις.

 

Επισης απο το ιντερνετ δεν εχεις ιδεα ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ Σ'ΑΡΕΣΕΙ (οταν δε σου αρεσει κατι). Ειναι το μηχανημα? Ειναι η συνδεσμολογια? Ειναι οι ρυθμισεις? Ειναι το πως γραφτηκε ο ηχος?

 

Το ο,τι τα συμπερασματα συγκρισης σιμ-ενισχυτη θα πρεπει να γινονται υπο σωστες συνθηκες το εχουμε πει ενα εκατομυριο φορες. Ή κοτσαρε το σιμ σε τελικο κ καμπινα (με τα καμπ σιμ οφ), ή παρε FRFR μονιτορ. Ή κατι πιο ευκολο που εκει θα καταλαβεις πολλα... Παρε τον ενισχυτη, πηγαινε τον καπου μακρυα που δε θα ακουγεται καθολου (σε αλλο δωματιο) , βαλ'του μικροφωνο/α, κ ενεργοποιησε το μονιτορ ον σε ενα καναλι στο daw σου, ν'ακους αποκλειστικα απο εκει  οταν παιζεις, να δουμε αν σου αρεσει το ιδιο.

 

Επειδη τα εχουμε πει αυτα πολλες φορες κ τα αγνοεις συνεχεια,  επειδη δεν εχεις παιξει με κανενα καλο μοντελερ (εστω κ λαην καρφι)  κ επειδη βγαζεις μια αντιπάθεια για τα μοντελερς 🤣 χωρις οχι μονο να τα εχεις κανει αυτα, αλλα χωρις καν να τα υπολογιζεις..... ε ΓΙ'ΑΦΤΟ σε πειραζουμε😚

 

Φανατικος της λαμπας ειμαι, τη γουσταρω μεχρι εκει που δεν παιρνει. Αλλα τα καλα σιμ ειναι σουπερ

 

Ειναι το ιδιο για εμενα? Τι να σου πω? Μεχρι να τα παιξω με τελικο κ καμπινα, δε λεω ουτε ναι, ουτε οχι 

Αλλα να σου πω κατι? Δεν καιγομαι κιολας να τα παιξω με τελικο κ καμπινα 😉

Έχεις δίκιο Μπίλη, δεν έχω καν εμπειρία για να μιλήσω για μένα. Έχω όμως φάει άπειρες ώρες στο YouTube να ακούω tones ηχογραφημένα από ίδιους παίκτες και αυτό σου δίνει μία Α εμπειρία.

Οπότε ναι okay προφανώς και δεν τα απαξιώνω, ίσα-ίσα χρησιμοποιώ ψηφιακές λύσεις (neural dsp plugins) για την ευκολία, αλλά και τους ήχους που προσφέρουν. Απλά είμαι λίγο πιο vocal από ότι χρειάζεται όταν εκφράζω την άποψή μου για τον ήχο ίσως. Αλλά ρε φίλε είναι εκεί. Πάρε για παράδειγμα john nathan cordy. Ένας από τους κορυφαίους χρήστες modeller στο YouTube. Και ξέρει να πετυχαίνει καταπληκτικούς ήχους. Όμως ακόμα και έτσι κάθε φορά που τον ακούω να παίζει με ηχογραφημένο λαμπάτο, ο ήχος του είναι απλά ανώτερος. Εννοείται πάντα κατά την προσωπική μου άποψη και πάντα αναγνωρίζοντας ότι μου αρέσει και ο ήχος από τα modellers. 

 

ΥΓ1: και μια που δικαίως με κατηγόρησες προχθές ότι ενίοτε συμπεριφέρομαι σαν τον SF, μάθε ότι ο ήχος από τα modellers, ειδικά στα καθαρά, είναι μία ΚΟΥΡΑΔΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ 😄😄😄

 

ΥΓ2: πιστεύω ότι αν έπαιζα μουσική που χρειάζεται πολλά εφέ η πετάλια, η όλη αντιμετώπιση μου θα ήταν πολύ διαφορετική

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

ΥΓ1: και μια που δικαίως με κατηγόρησες προχθές ότι ενίοτε συμπεριφέρομαι σαν τον SF, μάθε ότι ο ήχος από τα modellers, ειδικά στα καθαρά, είναι μία ΚΟΥΡΑΔΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ 😄😄😄

 

Αυτο ειναι ψεμμα! Εγω ειπα πως γινεσαι ο νεος ΣουπερΦΝεκκον απο θεμα ιφλουεσιγκ κ γκηταρ τεηστ. Δεν κατηγορηξα ουδενα κ επουδενιαντις.

 

Τωρα για εμενα μου στις δυο κ0υρ@δΕ$ εχω προβλημα με την ενταση, φυσικα κ θα προτιμησω για το σπιτι την μιαμιση 😛 (στην οποια αυτο που με χαλαει ειναι το λεητενση μιας κ ειναι βιεστι)

 

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

ΥΓ2: πιστεύω ότι αν έπαιζα μουσική που χρειάζεται πολλά εφέ η πετάλια, η όλη αντιμετώπιση μου θα ήταν πολύ διαφορετική

Ενω τωρα χρειαζεσαι λαμπα, γκρετς κ τελε ξερω...😛

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ενω τωρα χρειαζεσαι λαμπα,

 

Όχι απλή λάμπα.

Χειροκαλωδιωμένη.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όχι απλή λάμπα.

Χειροκαλωδιωμένη.

Στρατο συγκεντρώσου! 

Είπα Γκρετς κ τελε! Μην εστιάζεις στη λάμπα 😆

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Στρατο συγκεντρώσου! 

Είπα Γκρετς κ τελε! Μην εστιάζεις στη λάμπα 😆

 

Άστα Βρασίλη μου ...

 

Το ινφλουένσιν τον έχει δαγκώσει άγρια.

Και Γκρετς και τέλε, και χειροκαλωδιωμένη λάμπα ...

Για 10-38 δεν ξέρω ακόμα ...

 

Αλλά κάτσε να πάρει και ο JJ telecaster τώρα, και θα ενταθεί πάλι το ινφλουένσιν κύμα.

Βλέπω να αδειάζουνε τα ράφια στην Γερμανία από τελεκάστερ.

  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Άστα Βρασίλη μου ...

 

Το ινφλουένσιν τον έχει δαγκώσει άγρια.

Και Γκρετς και τέλε, και χειροκαλωδιωμένη λάμπα ...

Για 10-38 δεν ξέρω ακόμα ...

 

Αλλά κάτσε να πάρει και ο JJ telecaster τώρα, και θα ενταθεί πάλι το ινφλουένσιν κύμα.

Βλέπω να αδειάζουνε τα ράφια στην Γερμανία από τελεκάστερ.

Πάλι καλά που το πες...

Είχα βάλει 10-38 στη στρατ κ ήταν 🤢

Τώρα έχω ένα balanced set Ernie Ball NYXL που ξεκιναγα να περνάω το μεσημέρι κ το άφησα στη μέση.

Πάω να το τελειώσω🤪

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου