Προς το περιεχόμενο

Neural Amp Modeller - Sounds και captures


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σοβαρεύετε το πράγμα και πολύ μου αρέσει.

Μπράβο παιδιά.

2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Το ινπουτ είναι το βόλιουμ και το αουτπουτ είναι το μάστερ βόλιουμ;

 

 

Λογικά το input είναι η ένταση του σήματος της κιθάρας που μπαίνει, και το output η ένταση του σήματος που βγαίνει από τον ενισχυτή.

Όπως στις κάρτες ήχου.

  • Συμφωνώ 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 Λογικά το input είναι η ένταση του σήματος της κιθάρας που μπαίνει, και το output η ένταση του σήματος που βγαίνει από τον ενισχυτή.

Όπως στις κάρτες ήχου.

 Αυτό ξέρω κι εγώ γι αυτό και δεν τα πείραξα αυτά αγάπη μου....

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Αυτό ξέρω κι εγώ γι αυτό και δεν τα πείραξα αυτά αγάπη μου....

 

Κακώς.

Δεν ξέρεις αν κλιπάρει το σήμα στον ενισχυτή ή αν ζωντανεύει.

Αυτό δεν λειτουργεί όπως στις κάρτες, ενισχυτής είναι.

 

EDIT: Σαν να έχεις ένα booster μπροστά σκέψου το.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Κακώς.

Δεν ξέρεις αν κλιπάρει το σήμα στον ενισχυτή ή αν ζωντανεύει.

Αυτό δεν λειτουργεί όπως στις κάρτες, ενισχυτής είναι.

Πάω να βγάλω κιθάρα απ'την θήκη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αν κ ειπα πως θα κρατησω το φορματ του Μπιλ το αλλαζω λιγο για να βγαλουμε συμπερασματα του πως λειτουργουν τα input κ output

 

Στο κλιπ που εβαλα παιζω ενα δωδεκαμετρο 4 φορες καθε φορα με αλλα settings σε αυτα τα δυο (in, out)

 

Ο ενισχυτης ειναι ενας dumble στη πιο καθαρη "φωτογραφια" που ειχε ο φακελος.

(+IR: York Audio Vlux Reverb, +spring  σε πεταλι vst πριν τον ενισχυτη)

 

1ο clip:      In:    0      Out:  0

2ο clip:      In:    0     Out:  -5

3ο clip:      In:-12      Out:   0

4ο clip:      In:-12      Out:  7.5

 

Αφου ειχα τα audio αρχεια εφτιαξα το gain του "τυπωμενου" audio, να ερθουν οι εντασεις περιπου στο ιδιο επιπεδο κ στα 4 να ξερουμε τι συγκρινουμε (δεν επηρεαζει το ποσο καθαρος ή βρωμικος ειναι ο ηχος αυτο)

 

 

 

 

 

 

 

 

Συμπερασματα: 

-Παροτι το capture αρχειο που χρησιμοποιησα εχει ονομα clean, ο ηχος με το ιν κ αουτ στο 0 σπαει κ δεν ειναι καθαρος.

- Στο δευτερο (ιν 0 αουτ -5) παλι σπαει

- Στο τριτο με το ιν στο -12 καθαριζει αλλα νομιζω πως..

- Στο τεταρτο με ιν -12  αλλα out στο 7.5 αποκταει αλλον αερα κ γινεται πιο ρεαλιστικος

 

Οποτε ναι με με το input καθαριζει. Δεν ειναι σαν το gain ενος ενισχυτη ομως προς την αλλη μερια. Βρωμιζει με οχι ευχαριστο τροπο γι'αυτο κ δεν  ανεβασα αρχειο με το ιν ανεβασμενο

 

Αφου τελειωσετε με το input τσεκαρετε που θα ανεβασετε το out να παρει χαρακτηρα. Σκεφτειτε εδω το ανεβασα στο 7.5db κ επαιρνε κ αλλο πριν αρχιζει να παραμορφωνει. Απλα στα 7.5 μου αρεσε η ολη συμπεριφορα κ το αφησα εκει

 

Dumble.zip

 

(χρησιμοποιησα το clean capture)

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 4

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρασίλη μου, να σου ζητήσω να γράψεις single lines με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις?

Ο Dumble overdrive μήπως (αν λέει clean το αρχείο) δεν είναι εντελώς clean στην φωτογραφία του, αλλά Dumble overdriven?

Αυτό θέλω να δω.

Αν δηλαδή με το input στο 0, βγάζει αυτό το overdrive για το οποίο έγινε γνωστός.

Αν είναι εύκολο, γράψε και 4 single lines με τις ίδιες ρυθμίσεις όπως πριν.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους Βασίληδες!

 

@BillTrantos πολύ ωραίοι οι ήχοι που πέτυχες και ωραία τα παιξίματα.

 

Όλη αυτή την φάση με τα IRs δεν την έχω παρακολουθήσει.

Όταν μπαίνουν συνεχώς νέοι παράμετροι/μεταβλητές πελαγώνω.

Δε λέω καλή η ευελιξία, αλλά έλεος!

 

Και θα μου πεις: "Μα καλά τι πήγες κι έμπλεξες με το  Kemper κι έχεις μαζέψει κι ένα σκασμό profiles."

Που να έβαζα λοιπον στην εξίσωση και τα IRs που δεν έχω ιδέα από καμπίνα και μικρόφωνα.

Θα άρχιζα τις δοκιμές και θα έτρωγα όλο το χρόνο μου εκεί.

Άσε που στο τέλος θα απογοητευόμουν.

Βρίσκω λοιπόν ένα ν ήχο που να μου ψιλοκάνει και κολλάω εκεί.

 

 

 

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

 

 

 

Αφου ειχα τα audio αρχεια εφτιαξα το gain του "τυπωμενου" audio, να ερθουν οι εντΣυμπερασματα: 

-Παροτι το capture αρχειο που χρησιμοποιησα εχει ονομα clean, ο ηχος με το ιν κ αουτ στο 0 σπαει κ δεν ειναι καθαρος.

- Στο δευτερο (ιν 0 αουτ -5) παλι σπαει

- Στο τριτο με το ιν στο -12 καθαριζει αλλα νομιζω πως..

- Στο τεταρτο με ιν -12  αλλα out στο 7.5 αποκταει αλλον αερα κ γινεται πιο ρεαλιστικος

 

 

Από αυτά που γράφεις, το In είναι απλά Input Trim, δεν εχει σχέση με το gain του ενισχυτή, εχει σχέση με το πως loadάρει η κιθάρα (μαγνητες) τον ενισχυτή. Αυτό συνηθως το χρησιμοποιούμε όταν εχουμε πολυ low output ή πολύ high output (passive ή active) μαγνητες για να το φέρουμε στα ίσια...ναι, φυσικά μπορεις να το χρησιμοποιήσεις για να overdrivάρεις ή καθαρίσεις έναν ενισχυτή.

 

Το Out είναι απλά το συνολικό Volume του preset, profile ή όπως λέγεται.

 

Υποθέτω οτι οι μονες ρυθμίσεις που έχει είναι αυτές?

 

image.png.fd65330c68ab4dfe96cf5c59e85675ba.png

 

Σορυ, δεν ακουσα τα κλιπς και δεν το εχω χρησιμοποιήσει, αναγκάστηκα να δώ ενα βιντεο για να δω το interface του.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Από αυτά που γράφεις, το In είναι απλά Input Trim, δεν εχει σχέση με το gain του ενισχυτή, εχει σχέση με το πως loadάρει η κιθάρα (μαγνητες) τον ενισχυτή. Αυτό συνηθως το χρησιμοποιούμε όταν εχουμε πολυ low output ή πολύ high output (passive ή active) μαγνητες για να το φέρουμε στα ίσια...ναι, φυσικά μπορεις να το χρησιμοποιήσεις για να overdrivάρεις ή καθαρίσεις έναν ενισχυτή.

 

Το Out είναι απλά το συνολικό Volume του preset, profile ή όπως λέγεται.

 

Υποθέτω οτι οι μονες ρυθμίσεις που έχει είναι αυτές?

 

image.png.fd65330c68ab4dfe96cf5c59e85675ba.png

 

Σορυ, δεν ακουσα τα κλιπς και δεν το εχω χρησιμοποιήσει, αναγκάστηκα να δώ ενα βιντεο για να δω το interface του.

Ναι αυτες ειναι οι ρυθμισεις μονο. (κ το eq σκεψου το σαν 3 band eq μετα τη "φωτογραφια" κ πριν το αουτπουτ. καμμια σχεση με tonestack ενισχυτη

 

Σκεψου το σαν πολυ πρωιμη φρη σοφτγουερ εκδοση του... Κεμπερ με μονες επιλογες αυτες που βλεπεις

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ναι αυτες ειναι οι ρυθμισεις μονο. (κ το eq σκεψου το σαν 3 band eq μετα τη "φωτογραφια" κ πριν το αουτπουτ. καμμια σχεση με tonestack ενισχυτη

 

Μπιλ, αυτό το καταλαβα με την μια, απο την στιγμή που δεν υπάρχει Amp Gain και Amp Volume δεν ειχα καμιά αμφιβολία οτι τα TMB δεν εχουν καμια σχέση με τον όποιον ενισχυτή.

 

Μια απορία...το "modeler" που ακριβώς κολλάει στο όνομα του, profiler είναι (στατικό).

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου