Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενυσχητής

GAIN στο 2

VOLUME στο 3

Voice στο tweed  

Treble στο 1

Bass στο 1

Fx level 0

fx level off

Πι ρυθμίσεις στον ενισχυτη

pedal στο metal dist

amp στοuk 90

modulation off

delay off

reverb arena

αυτές τις ρυθμίσεις έχω. Κάποια γνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήδη έχουν γραφτεί κ προταθεί διαφορα στο θρεντ αυτό να σου πω κ εγώ τη γνώμη μου.

 

Ο ενισχυτής που έχεις δεν είναι ο,τι καλύτερο κ στο έχουνε πει. Θέλει αναβάθμιση σε κάτι με 12αρι.

 

Η πεταλιερα που εχεις, ακόμα κ τώρα, τόσα χρόνια μετά την κυκλοφορία της στέκεται καλά για τα εφέ της. Οι ήχοι που θες να βγάλεις όμως δεν στηρίζονται σε εφέ. Τα ντραιβ της (στο πεντάλ σεκτιον) είναι καλά όχι όμως για την κατεύθυνση που θες. Τα hi gain amp sim της κ δεν είναι καλά κ για να δουλέψουν σωστά πρέπει να τα συνδυάσεις στην λούπα ενισχυτή.

 

Κοινώς...ναι δουλεύει καλά μπροστά από λαμπατο ενισχυτή, αλλά όχι για αυτό που το θέλεις εσύ . 

 

 

Δε θα προτείνω κάτι συγκεκριμένο, αλλά έχει υπόψιν σου πως αν πουλήσεις την tonelab κοντά στα 120, το μπάτζετ σου ανεβαίνει στα 600-720. Με αυτά τα λεφτά βρίσκεις λύσεις να παίξεις ο,τι θες 

 

Αν κ νομίζω πως με την απειρία που έχεις στο να φτιάξεις ήχο, θα ήταν πολύ ρίσκο να τα δώσεις όλα αυτά τα χρήματα πριν μάθεις κάποια πράγματα. Γι αυτό αν κ εγώ θα πήγαινα σε εντελώς άλλη λύση, πιστεύω πως η καλύτερη επιλογή, που να παίζει κ χαμηλά καλά, να παίζει τα πάντα κ να εξοικειωθείς στο να φτιάχνεις ήχο, είναι ο Κατανα που σου προτάθηκε πιο πανω

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2023 στις 1:48 ΜΜ, Dimitris Blioumis είπε

Παίζω ηλεκτρική κιθάρα περίπου 4 χρόνια κάτοχος πλέον grade5

 

 

Να ρωτήσω τι είναι αυτό το grade5?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Να ρωτήσω τι είναι αυτό το grade5?

Η πεμπτη απο τις 8 ζωνες κιθαρας, ετσι οπως τις φανταζεται το dojo του RGT.

 

 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

dojo του RGT.

 

Εκεί το πήγαινα, γι' αυτό ρώτησα.

Γιατί λοιπόν δεν ρωτάει ο φίλος μας έναν tutor στο RGT, ο οποίος να ξέρει τι παίζει ή θέλει να παίξει ο φίλος μας, σχετικά με τις ρυθμίσεις, και τις πιθανές προτάσεις?

Θεωρώ ότι ο δάσκαλός μου, είναι ο πρώτος που θα ρωτούσα σε μια τέτοια περίπτωση.

Ειδικά στο θέμα των ρυθμίσεων και του ήχου.

 

Οι επιλογές είναι αρκετές για αγορά νέου ενισχυτή.

Θεωρώ επίσης ότι το 12άρι μεγάφωνο δεν είναι μονόδρομος, εκτός αν θέλει κάποιος big sound.

Και το 10άρι είναι μια χαρά.

Εδώ άλλοι παίζουν με κάτι modelling ενισχυτές με 8άρια μεγάφωνα, και είναι ικανοποιημένοι.

 

Το θέμα είναι η ένταση που μπορεί να παίξει στο σαλόνι, αν είναι μόνος του, αν υπάρχουν κι άλλοι που μένουν στο σπίτι και δεν αντέχουν την ένταση, κλπ.

Το πρόβλημα νομίζω βρίσκεται στο ότι δεν μπορεί να ρυθμίσει "σωστά" τον εξοπλισμό του.

Οπότε δεν ξέρουμε αν όντως δεν τον καλύπτει ο συγκεκριμένος συνδυασμός ενισχυτή-πεταλιέρας που έχει.

Επίσης, αυτό θα είναι πρόβλημα στην αξιολόγηση που θα κάνει για νέο εξοπλισμό.

Δεν έχει τα κατάλληλα κριτήρια.

 

Και τελευταίο, άφησα το ότι ακόμα και πολύ καλλίτερο εξοπλισμό να πάρει, πιθανότατα δεν θα μπορέσει να τον αξιολογήσει σωστά και σίγουρα να τον εκμεταλλευτεί όπως πρέπει.

 

Προτείνω να περιμένει κάποια grade ακόμα, ή μέχρι να μπορέσει να χρησιμοποιήσει/αξιολογήσει "σωστά" τον υπάρχοντα εξοπλισμό του.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ σε όσους ασχολήθηκαν και έγραψαν

την γνώμη τούς.

Σίγουρα δεν έχω την εμπειρία και ούτε δουλεύω επαγγελματικά.

Όσο περνάει ο καιρός όμως καταλαβαίνω πώς πρέπει να βελτιώσω

όσο μπορώ την ποιότητα του ήχου είτε με τον υπάρχοντα εξοπλισμό 

ή με κάποιο καινούριο. Έχω και την άποψη του δασκάλου και σε καταστήματα έχω ρωτήσει αλλά είμαι σίγουρος πως και μια τρίτη 

γνώμη θα με βοηθούσε στην απόφασή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας μικρος λαμπατος high gain ενισχυτης ειναι οτι πρεπει για να παρεις την παραμορφωση απο το "βρωμικο" καναλι, οπως πχ ο Marshall DSL5cr (o 20ρης ειναι πολυ δυνατος για σπιτι... ) και επειτα παιρνεις τα time-based εφε απο την πεταλιερα που ηδη εχεις, συνδεδεμενη στο effects loop.

 

Προτεινω να δοκιμασεις τους παρακατω (ο Joyo ειναι hybrid):

 

Joyo Zombie II – Thomann Elláda

 

 

 

Marshall DSL5CR – Thomann Elláda

 

my 2 cents...

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου