Προς το περιεχόμενο

Αδελφοί Παναγή. Οι θρυλικοί και πρωτοπόροι οργανοποιοί της Αθήνας "Εκ Μάκρης της Μικράς Ασίας"


Shelter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ευχαριστούμε @Shelter για την πολύ ενδιαφέρουσα αφήγηση.

Μου είχε ξεφύγει το θέμα τον Σεπτέμβριο αλλά είναι διαχρονικά χρήσιμο.

Παραθέτω δύο μπουζούκια της οικογένειας μου που φωτογράφησα χθες.

Το αριστερό γράφει Δ. Μουρτζινος με αρκετό μυστήριο στην προέλευση του (το έχουμε ψάξει και με τον Π. Καγιάφα) όπως έχω πει σε άλλο θέμα

 

20240310_100636.jpg

 

και το δεξί, Αφοί Παναγή.

 

20240310_101003.jpg

 

Δυστυχώς έχει σκευρώσει το μπράτσο (κάτι που διορθώνεται) αλλά κατα τ' άλλα είναι σε καλή κατάσταση για την ηλικία του.

Είχαν γούστο οι παπούδες μου.

  • Like 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Έξοχα και τα δύο Γιάννη! πάντα όταν βρίσκομαι απέναντι απο ένα παλιό  μουσικο όργανο με πιάνει δέος. Οι ιστορίες που έχει ζήσει έχουν αποτυπωθεί πάνω του και η φωνή του έχει βαθυνει με το χρόνο. Αλλά αντίθετα με την ανθρώπινη φωνή που με το χρόνο βαθαίνει και βραχνιάζει, στα όργανα βαθαίνει και γλυκαίνει.

 

Τις ιστορίες αυτές όπως λέει και ο @ez αν είσαι λίγο ευαίσθητος, το όργανο θα σου τις πει. Αρκεί να το ψάξεις λίγο.

 

Τα όργανα των παναγήδων έχουν ένα συγκεκριμένο χαρακτήρα στον ήχο. Σε άλλους αρέσει και άλλους όχι. Αλλά εγώ έχω σχέση μαζί τους απο πολύ παλιά όπως και εσύ και για τον ίδιο λόγο.

 

Απο ότι βλέπω το τριχορδο Παναγάκι είναι απο την πρώτη περίοδο του εργαστηρίου των αδελφών στην Χαβρίου.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Μόλις έμαθα ότι το βιβλίο του Παναγιώτη Καγιάφα για τους αδελφούς Παναγή είναι σε φάση τυπώματος και προς το τέλος του μήνα θα κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Έμβρυο (https://www.embryopub.gr/)

 

image.thumb.jpeg.00681cba40292f8b39da24550e3dd3bf.jpeg

  • Like 4

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

Ο Τώνης Μαρούδας με ηλεκτρική  archtop κατασκευή των Παναγήδων στις αρχές της δεκαετίας του 60.

 

Προσωπικά δεν γνωρίζω για άλλη ηλεκτρική κατασκευή (στον Ελλαδικό χώρο) νωριτερα.

  • Like 3

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα!

Το βιβλίο έχει κυκλοφορήσει από τις 27/7/2024 από τις εκδόσεις ΕΜΒΡΥΟ.

https://www.embryopub.gr/index.php?target=products&product_id=4396

Νομίζω ότι μπορεί κανείς να το βρει και σε άλλα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία.

 

Τα περιεχόμενα του βιβλίου:

- Μάκρη και Λιβίσι - Μερικά ιστορικά στοιχεία. Ως γνωστό η οικογένεια Παναγή είχε καταγωγή από την Μάκρη της Μικράς Ασίας.
- Εισαγωγή - Ανάλυση του ρόλου της οργανοποιίας και των οργανοποιών στον πολιτισμό μας, με ιδιαίτερη αναφορά στους πρόσφυγες οργανοποιούς
- Πανηγύρης Παναγής. Η πορεία του από τη Μάκρη στη Ρόδο και από εκεί στη Δραπετσώνα. Τη δουλειά έκανε στη Μάκρη. Πως έγινε οργανοποιός.
- Οι αδελφοί Παναγή (πότε άνοιξαν το πρώτο εργαστήριο στην Αθήνα, που ήταν τα επόμενα κτλ)
- Τα όργανα που κατασκεύαζαν (λαούτα, μαντολίνα, κιθάρες, μπουζούκια κτλ) με εκτενείς αναφορές στις τέσσερις πρωτιές τους:
-- Η πρώτη κλασική κιθάρα στην Ελλάδα (1946)
-- Το τετράχορδο με το Χιώτη (1955)
-- Η πρώτη ανακατασκευή αρχαίου οργάνου (1962)
-- Η πρώτη ηλεκτρική κιθάρα (τέλος '50 αρχές '60).
- Οι καλλιτέχνες που έπαιξαν και παίζουν με όργανά τους

- Τα "μυστήρια" με τα ονόματα των Παναγήδων (Π. Παναγής ή Π. Πανηγύρης;). Γιατί ο Γιώργος λεγόταν Παναγής ενώ ο Βασίλης λεγόταν Τερσανέλης.
- Οι ετικέτες στα όργανα, εκτεταμένη αναφορά με πολλές φωτογραφίες, σε μια προσπάθεια χρονολόγησης των οργάνων τους
- Λάζαρος Καβάσης. Ο ανιψιός που δούλευε από μικρός μαζί τους και συνέχισε το εργαστήριο Παναγή

Όλα τα παραπάνω με πολλά τεκμήρια και αναφορές στις πηγές, εφημερίδες, φωτογραφίες, παλιές συνεντεύξεις, απομνημονεύματα κτλ.

 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους που έχουν εκφραστεί πολύ θετικά για το βιβλίο.

Καλό καλοκαίρι!

Παναγιώτης Καγιάφας

 

Στις 4/7/2024 στις 2:15 ΜΜ, Shelter είπε

 

Ο Τώνης Μαρούδας με ηλεκτρική  archtop κατασκευή των Παναγήδων στις αρχές της δεκαετίας του 60.

 

Προσωπικά δεν γνωρίζω για άλλη ηλεκτρική κατασκευή (στον Ελλαδικό χώρο) νωριτερα.

Πράγματι στην ταινία "Ο ταυρομάχος προχωρεί", του 1963 ο Μαρούδας εμφανίζεται με ηλεκτρική κιθάρα Παναγή. Γενικότερα έπαιζε με κιθάρες Παναγή. Στο βιβλίο υπάρχει φωτογραφία του Τώνυ Μαρούδα με τον Γιώργο Παναγή!

 

Επεξεργασμένο από KaPa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εδώ Παναγιώτη!

 

Το βιβλίο έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον και εμπεριέχει πολλές πληροφορίες που δεν υπήρχε άλλη περίπτωση να βρούμε συγκεντρωμένες. 

 

Αργύρης 

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Shelter είπε

Καλησπέρα και από εδώ Παναγιώτη!

 

Το βιβλίο έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον και εμπεριέχει πολλές πληροφορίες που δεν υπήρχε άλλη περίπτωση να βρούμε συγκεντρωμένες. 

 

Αργύρης 

Ευχαριστώ πολύ Αργύρη, τόσο για τα καλά σου λόγια όσο και για τις πληροφορίες που μου έδωσες για τον Γ. Μηλιαρέση και το βιβλίο του!

Χωρίς τέτοιες βοήθειες το βιβλίο δεν θα ήταν ολοκληρωμένο.  

Επεξεργασμένο από KaPa
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου