Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Freedom είπε

βάρα ένα Crystal Mark στο άλλο θρεντ με το hardware ετσι να γουστάρουμε...

 

Κάποιος δεν διαβάζει...

 

Κάποιος έφαγε κανα γουρουνόπουλο με μήλο στο στόμα και έχει γλαρώσει...

 

Κάποιος ειναι ο πιο αδυναμος κρίκος, assούμε...

 

39 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Υπάρχουν τέτοιες που είναι ψόφιες και άλλες που πετάνε και πάλι την ταχύτητα του διαύλου δεν την εξαντλούν ούτε στο μισό.

 

USB 3, 5Gbps, 500MB/s

USB 3.1 Gen 2, 10Gbps, 1200MB/s

 

Αν εσύ ποτέ δείς απο τα στικάκια των 4ων ευρώ που πλασάρονται ως USB 3.x μαξιμουμ ταχυτητες έστω και στο 1/10 των πιο πάνω nominal τιμών, σφύρα μου κλέφτικα και θα συνεχίσουμε και με τα USB 3.2 πρωτοκολλα...

 

Αν θέλεις να το συνεχίσουμε, πολύ έυχαριστως ΣΤΟ ΑΛΛΟ θρεντ,  ήδη το πηδήξαμε και πέθανε εδώ...να αναλύσουμε για άλλη μια φορά γιατί όσον αφορά τα στικάκια, τις εξωτερικές θήκες κοκ παίζει τρελλή κοροιδία εκτός και αν τα σκάσεις ή/και το ψάξεις πολύ καλα...

 

ΥΓ: έφαγες μωλέ μωλέ? 🤩

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Κάποιος δεν διαβάζει...

 

 

Εσύ!

 Σου έγραψα  το παράδειγμα με τις GPU και μου παραθέτεις τις  θεωρητικές ανώτατες ταχύτητες του διάυλου.

 Ακριβώς η ταχύτητα του διάυλου δεν λέει τίποτα.

 Γι αυτό είναι και φθηνότερο το συγκεκριμένο στικάκι μου που όμως δεν κάνει δυο μέρες για να μεταφέρει αρχεία και στην τελική ποιος μεταφέρει 64 γιγα με τη μια σε casual χρήση?

 

 Γι αυτό και έχει φθηνότερες υλοποιήσεις που εξαρτώνται από την ταχύτητα της μνήμης και αναφέρονται σε εμένα διότι δεν θέλω να έχω στο στικάκι μου τόση μεγάλη ταχύτητα, δεν θέλω να δώσω 33 ευρώ, πεινάω και δεν το έχω άμεση ανάγκη σε τόσο μεγάλη ταχύτητα.

 

 3,2 λοιπόν είναι η σύνδεσή τους, αποδίδουν από ότι θυμάμαι πιο γρήγορα και ας μην την χρειάζονται σε σχέση με τα παλαιότερα όπως είπες και εσύ νομίζω και δεν υπάρχει ακριβώς κανένας λόγος γιατί λέμε τα ίδια και συμφωνούμε γιατί δεν υπάρχει βάση για διαφωνία και φεύγουμε από το αρχικό μου point που δεν ήταν αυτό που συζητάμε. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτο μάλιστα και ειναι και φθηνο γιατι μιλάμε και για 256Gb, wow, παραέχουν πεσει οι τιμές τελικά...

 

Και αν βλέπω καλά, για αυτο το μοντέλο δεν υπάρχει μικροτερη χωρητικότητα, 256, 512 και 1Τb και δεν ειναι τυχαίο.

 

Σωστή υλοποιηση του USB3 Gen2, σωστές μνήμες, σωστός controller κοκ.

  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

 3,2 λοιπόν είναι η σύνδεσή τους, αποδίδουν από ότι θυμάμαι πιο γρήγορα και ας μην την χρειάζονται σε σχέση με τα παλαιότερα όπως είπες και εσύ νομίζω και δεν υπάρχει ακριβώς κανένας λόγος γιατί λέμε τα ίδια και συμφωνούμε γιατί δεν υπάρχει βάση για διαφωνία και φεύγουμε από το αρχικό μου point που δεν ήταν αυτό που συζητάμε. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

Παιρνεις 2 μνημακια σαπια, εναν κοντρολερ σαπιο, υλοποιείς το USB 3 πρωτοκολλο.

 

Τι σχέση θα έχει αυτο το στικάκι με το USB 3 realm πλην του γεγονότος οτι καθαρά σαν interface είναι συνεπες?

 

Τελευταία φορά που τσέκαρα, καμια GPU PCI4 δεν κατάφερνε καν να κανει στοιχειωδώς saturate το πρωτοκολλο, και αυτό ειναι καθαρά λόγω τεχνολογικου limitation - προς το παρόν - ενώ φυσικά και ένα στικάκι ή μια εξωτερική θήκη, ΑΝ έχει controller της προκοπης (που υπάρχουν εδω και χρόνια) και μνήμες της προκοπης (που υπάρχουν εδω και χρόνια, για τα στικακια μιλαω) μπορουν κάλλιστα να κανουν saturate και το USB 3 και το USB 3.2. Που το ξέρω? Εμ εδω και χρόνια έχουμε SSDs που καρφώνουν 5000, 6000 και 7000ΜΒ/s σε sequential read/write οπότε από την μεριά των NAND και controllers, ξέρουμε οτι ήδη γινεται.

 

Οπότε που κολλάνε οι GPU με τα σάπια στικάκια των 4ων ευρώ που έχουν την σφραγιδα USB3 και στην πραγματικότητα δεν είναι ουτε USB 2 (50-60MB/s αν θυμαμαι καλα?), ειλικρινα δεν ξέρω...

 

Πήγαινε φάε και μια σοκολατίνα τώρα και φορ φακς σεηκ, αν θέλεις να το συνεχισεις, ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΦΑΚΙΝ ΘΡΕΝΤ. 🤩

 

Αντε μην αμολύσω τον Βρά και σου φάει τα σκώτια...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Freedom είπε

Σωστή υλοποιηση του USB3 Gen2, σωστές μνήμες, σωστός controller κοκ.

και 8,25 φορές ακριβότερο.

Το ίδιο συμβαίνει και τους επεξεργαστές και τις GPU

 ακριβότερες σημαίνει ταχύτερες και εκμεταλλεύονται καλύτερα την ταχύτητα των διαύλων και αντίστοιχα π.χ χρειάζονται και περισσότερη ενέργεια. Τι να κάνουμε τώρα. Να σιχτιρίσουμε το καημένο το kingston των 4 ευρώ που παίρνεις 3 τέτοια αντί για ένα χάμπουργκερ των 12,50 στο Συνταγμα, και ας μην εκμεταλλεύονται το εύρος των δεδομένων που περνάνε από το δίαυλο σε μικρότερη ταχύτητα? χαχαχαχαχαχχαχαχα🤣

 

 

2 λεπτά πριν, Freedom είπε

Οπότε που κολλάνε οι GPU με τα σάπια στικάκια των 4ων ευρώ που έχουν την σφραγιδα USB3 και στην πραγματικότητα δεν είναι ουτε USB 2 (50-60MB/s αν θυμαμαι καλα?), ειλικρινα δεν ξέρω...

κολλάνε,  τα είπα πιο πριν.

 Δεν θα τα ξαναλέμε.🤣

 Πάμε για το MONTAGE τώρα.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

και 8,25 φορές ακριβότερο.

Το ίδιο συμβαίνει και τους επεξεργαστές και τις GPU

 ακριβότερες σημαίνει ταχύτερες και εκμεταλλεύονται καλύτερα την ταχύτητα των διαύλων και αντίστοιχα π.χ χρειάζονται και περισσότερη ενέργεια. Τι να κάνουμε τώρα. Να σιχτιρίσουμε το καημένο το kingston των 4 ευρώ που παίρνεις 3 τέτοια αντί για ένα χάμπουργκερ των 12,50 στο Συνταγμα, και ας μην εκμεταλλεύονται το εύρος των δεδομένων που περνάνε από το δίαυλο σε μικρότερη ταχύτητα? χαχαχαχαχαχχαχαχα🤣

 

 

 

Συγκρινεις τι?

 

256Gb 1000MB/s capability 30 ευρω

64Gb ??MB/s capability 4 ευρω

 

Να κανουμε και μια αναγωγη γιατι το να συγκρινεις στικάκια οπου το ένα εχει την 4πλασια χωρητικότητα, δεν στέκει.

 

64Gb 1000MB/s capability , 30/4 = 7.5 ευρώ

64Gb ??MB/s capability 4 ευρω

 

Το 8.25 φορες από που προκύπτει πουλί μου?

 

 

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Δεν θα τα ξαναλέμε.🤣

 Πάμε για το MONTAGE τώρα.

 

 

Μπα, σε βλέπω να πηγαίνεις για νάνι Κωστή, σου έπεσε βαρύ το γουρουνόπουλο assούμε... 🤩

16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μόνο που θέλει usb 3.2 gen 2x2.

 

Για 1000Μb/s max sequential?

 

Γιατί?

 

Αυτές ειναι ταχύτητες για USB 3.1 Gen2.

 

Ποιος ξέρει...

 

Moooooving on...

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

 

 

Γιατί?

 

Αυτές ειναι ταχύτητες για USB 3.1 Gen2.

 

 

Ώπα συγγνώμη, λάθος.

usb 3.2 gen2.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Συγκρινεις τι?

 

256Gb 1000MB/s capability 30 ευρω

64Gb ??MB/s capability 4 ευρω

 

Να κανουμε και μια αναγωγη γιατι το να συγκρινεις στικάκια οπου το ένα εχει την 4πλασια χωρητικότητα, δεν στέκει.

 

64Gb 1000MB/s capability , 30/4 = 7.5 ευρώ

64Gb ??MB/s capability 4 ευρω

 

Το 8.25 φορες από που προκύπτει πουλί μου?

 

 

 

Μπα, σε βλέπω να πηγαίνεις για νάνι Κωστή, σου έπεσε βαρύ το γουρουνόπουλο assούμε... 🤩

 

Για 1000Μb/s max sequential?

 

Γιατί?

 

Αυτές ειναι ταχύτητες για USB 3.1 Gen2.

 

Ποιος ξέρει...

 

Moooooving on...

4 ευρώ ένα στικάκι .

 ΤΣΑΜΠΑ για 64 γίγα.

 Μια χαρά ταχύτητα έχει , δεν κάνουμε benchmark για 4 ευρώ και ας έχει δίαυλο που λόγω των άλλων στοιχείων δεν τον εκμεταλλεύεται.

 Συμβαίνει σε όλα τα components.

 Από εκεί και πέρα το καλύτερο και το ταχύτερο είναι και το ακριβότερο.

 Πεινάμε. ακρίβεια, αισχροκέδρεια, ενοικια υψηλά.

 MONTAGE M

 MODX+

 C++

 AMIGA

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

 Πεινάμε.

 

Πάλι ρε γμτ πεινάς?

Κόψε την ρουφιάνα την δίαιτα επιτέλους.

Τα 8 κιλά τα χάνεις και αργότερα.

Φάε κάτι τώρα, γιατί όταν μεγαλώσεις, δεν θα το επιτρέπει ο γιατρός.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου