Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλοι δεν μπορούν να βρουν να αγοράσουν ένα και άλλοι τα παίρνουν τρία-τρία.🙄

Να γιατί υπάρχει έλλειψη κύριοι και πολύμηνη αναμονή.

 

image.png.b17aba54a2e9eb4e72e0a6585ade293b.png

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
29 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Άλλοι δεν μπορούν να βρουν να αγοράσουν ένα και άλλοι τα παίρνουν τρία-τρία.🙄

Να γιατί υπάρχει έλλειψη κύριοι και πολύμηνη αναμονή.

 

image.png.b17aba54a2e9eb4e72e0a6585ade293b.png

Έτσι είναι αφτά φίλος... Το παιδί δουλεύει σκληρά και επενδύει σε YAMAHA - και να τα λαίμαι αφτά. 

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ο φίλος μας ο Scotty εξετάζει τη νέα sound library που μόλις κυκλοφόρησε για το Montage M, και αποτελείται μόνο από AN-X ήχους, οπότε η συγκεκριμένη library δεν τρέχει στα Montage/MODX/MODX+.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Ο φίλος μας ο Scotty εξετάζει τη νέα sound library που μόλις κυκλοφόρησε για το Montage M, και αποτελείται μόνο από AN-X ήχους, οπότε η συγκεκριμένη library δεν τρέχει στα Montage/MODX/MODX+.

 

 

Σε κάποια σημεία που μιλάει μου το χαλάει, θα τους είχα κλέψει όλους και θα έφτιαχνα 50 νέα κομμάτια με αυτούς. Μη μιλάς ρε Σκότ και με κόβεις πάνω στο καλύτερο🤣. 10 τέτοια βίντεο κάνε και γλυτώνω 4000 παίρνοντας όλες τις ηχάρες 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σε κάποια σημεία που μιλάει μου το χαλάει, θα τους είχα κλέψει όλους και θα έφτιαχνα 50 νέα κομμάτια με αυτούς. Μη μιλάς ρε Σκότ και με κόβεις πάνω στο καλύτερο🤣. 10 τέτοια βίντεο κάνε και γλυτώνω 4000 παίρνοντας όλες τις ηχάρες 🤣

Πήγαινε κατευθείαν στο 30:44, έχει τα audition samples για τους νέους ήχους. Τι είναι τα audition samples? Τα Montage/Montage M/MODX/MODX+ έχουν ένα κουμπί που γράφει 'Audition'. Τι κάνει αυτό το μαγικό κουμπί? Διαλέγεις οποιοδήποτε performance, πατάς Audition και ακούς μια mini σύνθεση η οποία σού παρουσιάζει το συγκεκριμένο performance και το τι μπορεί να κάνει. Κάθε performance από τα χιλιάδες που υπάρχουν σε αυτά τα synths έχουν και ένα audition sample. Απ'ότι κατάλαβα έχουν ένα audition sample για κάθε κατηγορία ήχων, άλλο για τα pads πχ, άλλο για τα leads, άλλο για τα πιάνα και πάει λέγοντας. 

Έχει γίνει απίστευτη δουλειά για να δημιουργηθούν όλα αυτά τα audition samples. Είναι κάτι σαν τα demos που έχουν αποθηκευμένα πολλά synths για να δείχνουν τους ήχους πάνω σε διάφορα μουσικά στυλ, μόνο που στα Montage/MODX υπάρχει ένα τέτοιο demo για κάθε performance.

 

image.png.e06ebe7cb25ff7891c8028efe247284f.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Πήγαινε κατευθείαν στο 30:44, έχει τα audition samples για τους νέους ήχους. Τι είναι τα audition samples? Τα Montage/Montage M/MODX/MODX+ έχουν ένα κουμπί που γράφει 'Audition'. Τι κάνει αυτό το μαγικό κουμπί? Διαλέγεις οποιοδήποτε p0erformance, πατάς Audition και ακούς μια mini σύνθεση η οποία σού παρουσιάζει το συγκεκριμένο performance και το τι μπορεί να κάνει. Κάθε performance από τα χιλιάδες που υπάρχουν σε αυτά τα synths έχουν ένα dedicated performance. Φοβερή λειτουργία, έχει γίνει απίστευτη δουλειά για να δημιουργηθούν όλα αυτά τα χιλιάδες audition samples. Είναι κάτι σαν τα demos που έχουν αποθηκευμένα πολλά synths για να δείχνουν τους ήχους πάνω σε διάφορα μουσικά στυλ, μόνο που στα Montage/MODX υπάρχει ένα τέτοιο demo για κάθε performance.

Δεν το πρόλαβα όλο. Και το triton είχε audition με το ίδιο τρόπο.  Ακόμα καλύτερο, το κράτησα το βίντεο. Αυτά θα τα επιμεληθώ με τη βοήθεια του Variphrase😀 και τα roland έχουν αντίστοιχο preview. Όλα έχουν, όλα 😀

 

 Είναι χρήσιμο που το έβαλε έτσι το audition ο φίλος, Και μόνο που ακούς το θέμα ή το μοτιβο ξεκολλάει το μυαλό.😀

 

 Πολύ ωραίοι οι ήχοι. Μου άρεσαν πραγματικά.

 Εμ, αν έχεις τόσο performances και το Studio One π.χ δε σου φτάνει μια ζωή να συνθέτεις και να πειραματίζεσαι.

 Και την κάρτα ήχου στο ίδιο το όργανο και να γράφεις απευθείας, και control surface και να έχεις ταυτόχρονα το όργανο και σε VST να το ανοίγεις τρίδιπλο.

 

 E, εντάξει, πλέον υπερβολές. 😀

 

 Αυτό που επίσης θέλω να πω είναι πως τώρα που πήγα σε άλλο DAW κάποιες λειτουργίες του που στο παλιό ήθελα περισσότερα βήματα τώρα γίνονται όχι μονο με πιο λίγα βήματα αλλα΄και ανατριχιαστικά πιο γρήγορα αφού τα ίδια εργαλεία δουλεύουν γρηγορότερα. Τα δύο τελευταία κομμάτια τα έκανα στον μισό χρόνο λόγω αυτών των διαφορών και το παλιό DAW το ήξερα πάρα πολύ καλά. Ο δε επεξεργαστής ο "καινούργιος" σε σχετικά βαρύ project δεν ξεπέρασε σε καμία περίπτωση το 1,5 %😲 Σε σημείο που άρχισα να αμφισβητώ αν το πρόγραμμα διαχείρισης εργασιών των windows παρακολουθεί σωστά. 🤣 Και από σταθερότητα........ έκανα και ταυτόχρονα browsing και δούλευα εξωτερικά με άλλο πρόγραμμα το chopping samples από το youtube. 🤣

 

 Τι ζούμε πια.  Και ξεπηδάνε και ολοκληρωμένες online DAW πλατφορμες με χιλιάδες όργανα και effects σαν τα μανιτάρια.

 

 Εγώ είμαι πλέον σίγουρος. Σε λίγο καιρό το επόμενο MONTAGE θα τρέχει windows και θα έχει 12 πύρηνο επεξεργαστή και υδρόψυξη μέσα και θα γίνεται πανηγύρι.Ότι δεν κατάφερε το nekko θα το καταφέρει το μέσο workstation και έτσι θα κάνουν όλες οι εταιρείες για να υπάρχει και συμβατότητα με windows και mac για να τρέχουν τα plugin μέσα. Σίγουρα. Είμαι σίγουρος. Καλά να είμαστε και θα λέω τα έλεγα. Κάποιες προβλέψεις μου του 2005 έγιναν πραγματικότητα. Είναι καταγεγραμμένο. Μήπως είμαι ο Nostrasyntadamos? 🤣

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Δεν το πρόλαβα όλο. Και το triton είχε audition με το ίδιο τρόπο.  Ακόμα καλύτερο, το κράτησα το βίντεο. Αυτά θα τα επιμεληθώ με τη βοήθεια του Variphrase😀 και τα roland έχουν αντίστοιχο preview. Όλα έχουν, όλα 😀

Δεν έχουν όλα, εγώ τουλάχιστον δεν θυμάμαι άλλο synth από αυτά που είχα στην κατοχή μου που να έχει preview/audition για κάθε ήχο, πρώτη φορά το συνάντησα στο MODX. Δεν μιλάω για demo songs που πάνω-κάτω όλα έχουν πλέον για να δείχνουν τους ήχους και τις δυνατότητες του κάθε synth. Τέλος πάντων, αυτά είναι λεπτομέρειες, που βοηθάνε μεν αλλά δεν είναι το ζητούμενο στα synths. 

Για τα υπόλοιπα που γράφεις περί επεξεργαστικής ισχύς, αυτό είναι δεδομένο. Κάθε χρόνο όλα θα γίνονται και πιο ισχυρά, όπως γίνεται τόσες δεκαετίες. Σε κάποια φάση που η τεχνολογία θα έχει φτηνύνει ακόμα περισσότερο, να δεις που όλο και λιγότεροι θα ανοίγουν PC, μια και τα synths θα είναι ικανά να δουλέψουν και σαν DAW. Μια έξοδο οθόνης θα κοτσάρουν από πίσω, κάτι που έχει γίνει και στο παρελθόν, και σχεδόν όλα θα γίνονται στο Χ dedicated όργανο -που σαν dedicated θα είναι και πιο αξιόπιστο- χωρίς την ανάγκη να συνδεθεί σε PC. 

 

Τάδε έφη Άγιος Synthΐσιοςimage.gif.b826a5d1bb8bcb1c5677a698ebc1c682.gif

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δεν έχουν όλα, εγώ τουλάχιστον δεν θυμάμαι άλλο synth από αυτά που είχα στην κατοχή μου που να έχει preview/audition για κάθε ήχο, πρώτη φορά το συνάντησα στο MODX. Δεν μιλάω για demo songs που πάνω-κάτω όλα έχουν πλέον για να δείχνουν τους ήχους και τις δυνατότητες του κάθε synth. Τέλος πάντων, αυτά είναι λεπτομέρειες, που βοηθάνε μεν αλλά δεν είναι το ζητούμενο στα synths. 

Για τα υπόλοιπα που γράφεις περί επεξεργαστικής ισχύς, αυτό είναι δεδομένο. Κάθε χρόνο όλα θα γίνονται και πιο ισχυρά, όπως γίνεται τόσες δεκαετίες. Σε κάποια φάση που η τεχνολογία θα έχει φτηνύνει ακόμα περισσότερο, να δεις που όλο και λιγότεροι θα ανοίγουν PC, μια και τα synths θα είναι ικανά να δουλέψουν και σαν DAW. Μια έξοδο οθόνης θα κοτσάρουν από πίσω, κάτι που έχει γίνει και στο παρελθόν, και σχεδόν όλα θα γίνονται στο Χ dedicated όργανο -που σαν dedicated θα είναι και πιο αξιόπιστο- χωρίς την ανάγκη να συνδεθεί σε PC. 

 

Τάδε έφη Άγιος Synthΐσιοςimage.gif.b826a5d1bb8bcb1c5677a698ebc1c682.gif

 

 

Όχι όλα. Ήταν ενθουσιώδης υπερβολή ανωριμότητος. Δεν έχουν όλα. Η korg είχε σε κάποια μοντέλα από το 2002 και μετά και ακολούθησε η roland. Για kurzweil  δεν ξέρω αν είχαν. 

 

 Τα music workstations είναι πολύ πλήρη και ισχυρά και τώρα, Το touch screen κσι η δόμηση των μενού και η γραφική αναπαράσταση είναι στο απόγειο ακόμα και στους sequencers τους και σε κάθε editor τους εσωτερικά στο όργανο. Βέβαια κάποια πράγματα στο DAW ιδιαίτερα στο καινούργιο μου με αποτρέπουν πλήρως να δουλέψω με sequencer στην εγγραφή και το edit του τραγουδιού, ο χρόνος και η ταχύτητα με το ποντίκι και η απόκριση στις αλλαγές σε εγγραφή του MIDI και audio, τα undo, redo, rearrange κλπ δεν συγκρίνονται, για να μη φλυαρώ το κλείνω. Αν τους δώσουν ένα λειτουργικό περιβάλλον με επεξεργαστικη ισχύ αντίστοιχη με υπολογιστή δεκαετίας α και ένα ποντίκι και την οθόνη που λες, θα είναι πλέον το επόμενο βήμα, πόσο να τρέχουν τα VST και ΑU. Είναι εφικτό. 

 Αφού ο επεξεργαστής μου τρέχει 1,5 % το πρόγραμμα και το λειτουργικό και οι απαραίτητοι drivers είναι στο idle επίσης με τη μνημη μόνο να ανεβαίνει και τη χρήση του σκληρού, μάλλον αυτό που λέμε θα είναι και το επόμενο βήμα που θα κρατήσει το hardware στο παιχνίδι αφού οι μουσικοί θέλουν τα μηχανήματα, τους εμπνέουν περισσότερο και η στροφή προς τα πίσω είναι εμφανής και δημοφιλής. 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου