Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
20 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Εγώ ξέρω τότε ήταν ο Τόνυ (κιθάρα), ο Άλεξ (μπάσο), ο Ηλίας (τύμπανα), αργότερα ο Μάρκ (τύμπανα).

Αυτός ο Γιώργος (πληκτράς) που λες, μετά που έπαιξε;

Τόνυ Π. Φαληριώτης, ο Αλέκος και ο Ηλίας το ίδιο ( όπως και εγώ). Ο Μαρκ κολλητός μου.

Ο πληκτράς που είχαν οι Douglas εκείνη την εποχή (και όπως σου είπα νομίζω ότι τον έλεγαν Γιώργο, αλλά όχι μετά βεβαιότητας) ήταν Άνω Καλαμακιώτης, μαλλί κατσαρό (αν σε βοηθάει) D-50, S-50 και έμενε κοντά στη Θεομήτορος. Αυτά θυμάμαι από τα τότε και αν καμιά φορά "τρακάρω" με τον Ηλία εδώ στο Φάληρο, θα τον ρωτήσω πώς τον έλεγαν τον πληκτρά, γιατί έχει εξελιχθεί σε μέγα μυστήριο...   

EDIT: Φαντάσου ότι έκαναν πρόβες (ως Douglas) σε ένα στούντιο στην Αργυρούπολη και εκεί είχαν παρκαρισμένα τα μηχανήματά τους - μεταξύ αυτών και τα δύο "επίμαχα" πλήκτρα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φίλος with all due respect, εγώ από Ι και ΙΙ δεν ξέρω. Όλα DX-7 τα βλέπω 😄

AAAΠ!✋ Δεν θέλω τέτοια.😌 Πρέπει να μάθεις να τα ξεχωρίζεις, σαν καλός...μπασίστας.😆

Η πρώτη DX γενιά φαίνεται εύκολα από το γράμμα 'D' που είναι πιο μυτερό, ενώ στη δεύτερη γενιά το 'D' είναι στρογγυλεμένο. To DX7 II έβγαινε σε τρεις version: DX7SDX7 II FD (FD = Floppy Disk) και DX7 D (χωρίς flοppy).

image.thumb.png.e90dc2a068196cfa4b5fd4dbea3eebde.png

image.thumb.png.47150bb3ce339f11413f51712ca1338e.png

image.thumb.png.b227fd5a46678ea96d4b7f1286215f4d.pngΤο DX7S ήταν ένα DX7 ΙΙ αλλά κατασκευασμένο από πλαστικό, είχε την ίδια μικρή οθόνη με το original DX7 αλλά αυτή τη φορά ήταν φωτιζόμενη, παρέμενε monotimbral (ένας ήχος τη φορά) και στοίχιζε λιγότερο από τα DX7 II FD/D μοντέλα, τα οποία ήταν bi-timbral (δύο ήχοι ταυτόχρονα), είχαν μεγαλύτερη οθόνη και ήταν φτιαγμένα από μέταλλο. Και τα τρία μοντέλα είχαν 16-bit DAC, σε αντίθεση με το original DX7 που ήταν 12μπιτο. Το DX7S είναι γενικά δυσεύρετο, σπάνια θα το πετύχει κανείς στα μεταχειρισμένα.

Στην παρακάτω φωτό η πίσω μεριά ενός original DX7 και ενός DX7 II. Η διαφορά στο λογότυπο είναι εμφανής.

 

image.thumb.png.628319ac02c02ccf0e6910e52f030013.png

image.gif.238b26aa9b933889f691363357685fb0.gif

  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΟΚ κατανοητό και μπράβο σου που με διαφώτισες-  και βέβαια η οθόνη που μεγάλωσε σε κάποια ΙΙ.

Εμένα πάντως μου αρέσει το παλιό 😎

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

ΟΚ κατανοητό και μπράβο σου που με διαφώτισες-  και βέβαια η οθόνη που μεγάλωσε στο ΙΙ

Τώρα πρέπει να ψάξεις να βρεις και ένα DX7 II...

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Τώρα πρέπει να ψάξεις να βρεις και ένα DX7 II...

Ότι θα μου φέρει ο "Σουηδός" και ο @Nestoras είναι κοντά σε ένα Ι

Ε, ας μην είμαστε πλεονέκτες 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όπως έχω ξαναπεί είχα και το πρώτο και το II FD, αλλά έφαγαν πόδι πολλά χρόνια τώρα. Ίσως θα έπρεπε να είχα κρατήσει το original.🤔 Αλλά δεν βαριέσαι...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βαρεθήκατε να μιλάτε για τα synthesizer - νεκρούς θρύλους?😀

 Που πλέον ζούν ως parts σε ένα montage με ειδικούς να σπάνε το κεφάλι τους να βγάλουν μερικά καλά preset να τα συνδυάσουν με κανα effect και την AWM2 και την άλλη, να πουλήσουν? 😀 Πάρτε Roland. 😀

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Δε βαρεθήκατε να μιλάτε για τα synthesizer - νεκρούς θρύλους?

Να μη μάθουμε και εμείς οι νεότεροι γερούνδιε φίλος; 😄

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Να μη μάθουμε και εμείς οι νεότεροι γερούνδιε φίλος; 😄

Στη σειρά οι Αυθαίρετοι είχε χρησιμοποιηθεί αν θυμάμαι καλά το D 50 και χρησιμοποιήθηκε πάρα πολύ για το soundtrack της σειράς Star Trek- The Next Generation. To Roland D 50 το έχω σε μορφή κάρτας επέκτασης, η οποία μεταμορφώνει το V-Synth σε ένα πιστό αντίγραφο του D-50 και τα control του V-Synth εξομοιώνουν παράλληλα τον PG-1000 linear controller του

s-l1600.thumb.webp.f56cb8c91d4d9ca888561aac494fe0e3.webp

image.jpeg.ccda5fa6652d4074249506a299fc9338.jpeg

Την πέτυχα τότε σε Αγγελία του Noiz στο κουτί της σφραγισμένη σε τιμή πολύ πολύ χαμηλή και την πήρα τιμής ένεκεν, δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ πολύ, αλλά χρόνια, έχουμε. Όσο η ακρίβεια και η αισχροκέρδεια και τα υπερκέρδη τους μας κλείνουν μέσα 😀 τόσο περισσότερο θα μας δίνουν την ευκαιρία να ασχολούμαστε, κλεισμένοι στις σπηλιές μας σαν τα ποντίκια. Γιατί να πληρώσεις ξαπλώστρα 30 ευρώ και δωμάτιο 200, ενώ μπορείς να πάρεις ένα καφεδάκι και να ασχοληθείς με το υπέροχο αυτό εργαλείο και να δημιουργήσεις υπέροχους ήχους και να φτιάχνεις κομματάκια. 😀

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

EDIT: Φαντάσου ότι έκαναν πρόβες (ως Douglas) σε ένα στούντιο στην Αργυρούπολη και εκεί είχαν παρκαρισμένα τα μηχανήματά τους - μεταξύ αυτών και τα δύο "επίμαχα" πλήκτρα.

Quali Sound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου