Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά στον πλανήτη στοκ από original Montage, ούτε ο Νάκας λογικά εχει, κι αν έχει θα του εχουν μεινει 2-3. Ολα αυτα εχουν πουληθεί εδώ κι ένα χρόνο, μονο μεταχειρισμένα βρίσκεις. Και γιατί να πας να σκάσεις €2850 για ένα καινούργιο Montage 6? Το MODX+ (αρχίζει από €1,400) είναι ακριβώς το ίδιο synth.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το είδα. Προσπαθεί να φτιάξει έναν ήχο με τον τρόπο που το D50 θα τον έφτιαχνε. Που είναι το λάθος? Δούλευε αλλιώς το D50? Δεν ξέρω, δεν ειχα ποτέ ενα και δεν έχω διαβάσει λεπτομέρειες για την engine του.

Ακριβώς. Προσπαθεί να φτιάξει έναν ήχο organ του D-50 όπου το αποτέλεσμα δεν έχει σχέση με τα organ του D-50. Ειδικά εάν μιλάμε για τα famous sounds. Μα καλά τόσο .... είναι ο τύπος ή μας δουλεύει;

Αν θέλεις σε κάποιο όργανο Β να κατασκευάσεις κάποιον ήχο από ένα όργανο Α, επιλέγεις να κατασκευάσεις έναν γνωστό (famous) ήχο του οργάνου Α και όχι ότι σου κατέβει ή ότι σε βολεύει ή ότι εσύ και καλά νομίζεις.

Ας μας πει τουλάχιστον ποιός famous ήχος του D-50 είναι αυτός που κατασκεύασε μήπως και τον θυμηθούμε κι εμείς που είμαστε τόσο άσχετοι με D-50.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ακριβώς. Προσπαθεί να φτιάξει έναν ήχο organ του D-50 όπου το αποτέλεσμα δεν έχει σχέση με τα organ του D-50. Ειδικά εάν μιλάμε για τα famous sounds. Μα καλά τόσο .... είναι ο τύπος ή μας δουλεύει;

Αν θέλεις σε κάποιο όργανο Β να κατασκευάσεις κάποιον ήχο από ένα όργανο Α, επιλέγεις να κατασκευάσεις έναν γνωστό (famous) ήχο του οργάνου Α και όχι ότι σου κατέβει ή ότι σε βολεύει ή ότι εσύ και καλά νομίζεις.

Δεν νομίζω να θέλησε να φτιάξει μια κόπια κάποιου ήχου του D50, απλά μας έδειξε τον τρόπο που λειτουργούσε το D50, και προσπάθησε να αναπαράγει αυτόν τον τρόπο στο Montage M. Τον τρόπο, όχι τον ήχο.

Εγώ αυτό κατάλαβα.😎

 

"we're going to design a sound the way it was done on the Roland D50"

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά στον πλανήτη στοκ από original Montage, ούτε ο Νάκας λογικά εχει, κι αν έχει θα του εχουν μεινει 2-3. Ολα αυτα εχουν πουληθεί εδώ κι ένα χρόνο, μονο μεταχειρισμένα βρίσκεις.

Ο Νάκας τουλάχιστον λέει πως έχει. Εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος, οπότε συγγνώμη.

 

MONTAGE-6 στα 2850 διαθέσιμο

https://www.nakas.gr/el/proionta/hot-deals/mousika-organa/pliktra/pliktra-synths-midi/yamaha-yamaha-montage-6-synthesizer_548493/

 

MONTAGE-7 στα 3399 διαθέσιμο

https://www.nakas.gr/el/proionta/hot-deals/mousika-organa/pliktra/pliktra-synths-midi/yamaha-yamaha-montage-7-synthesizer_548504/

 

MONTAGE-M6 / M7 / M8x στα 3850 / 4340 / 4840 αντίστοιχα και κατόπιν παραγγελίας.

https://www.nakas.gr/el/proionta/mousika-organa/pliktra-synths/synthesizers/yamaha-yamaha-montage-6-synthesizer_846836/

https://www.nakas.gr/el/proionta/mousika-organa/pliktra-synths/synthesizers/yamaha-yamaha-montage-6-synthesizer_846837/

https://www.nakas.gr/el/proionta/mousika-organa/pliktra-synths/synthesizers/yamaha-yamaha-montage-m8x-synthesizer_846838/

 

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το MODX+ (αρχίζει από €1,400) είναι ακριβώς το ίδιο synth.

Πλαστικό με κλαβιέ πες μου εσύ τι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ας μας πει τουλάχιστον ποιός famous ήχος του D-50 είναι αυτός που κατασκεύασε μήπως και τον θυμηθούμε κι εμείς που είμαστε τόσο άσχετοι με D-50.

Βρε Μανώλη μιας και το έθιξες... Για πες κάνα κομμάτι (λογικά '80s και αν σου έρχεται) που να βασίζεται σε κάποιον "εμφατικό" ήχο του D-50...

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Για πες κάνα κομμάτι (λογικά '80s και αν σου έρχεται) που να βασίζεται σε κάποιον "εμφατικό" ήχο του D-50...

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

Ο Νάκας τουλάχιστον λέει πως έχει

Αν έχει ακόμα, αυτό θα είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Λογικά έχουν να ανανεώσουν το site τους από το 1821. Και δεν είναι οι μόνοι, θυμάμαι Ελληνικά sites που είχαν in stock το Hammond XK3, 850 χρόνια αφότου είχε σταματήσει η παραγωγή του, και όταν ρώτησα μου είπαν το αναμενόμενο: "sorry, λάθος, το site μας θέλει ανανέωση..."

 

5 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Πλαστικό με κλαβιέ πες μου εσύ τι είναι.

Τι να σου πω? Ειχα το MODX7, και γ#%$%ε κι έδερνε. Ποιος χέστηκε για το πλαστικό σώμα? Εγώ όχι, ούτε οι ΤΟΤΟ που το έχουν στα lives τους πάνω απ'το Montage M8x.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Βρε Μανώλη μιας και το έθιξες... Για πες κάνα κομμάτι (λογικά '80s και αν σου έρχεται) που να βασίζεται σε κάποιον "εμφατικό" ήχο του D-50...

Παράδειγμα από τους καθαρούς ήχους.

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω... αν ήξερα ότι είναι και η Σαμπρίνα δε θα είχα βάλει το Ορινόκο Μπλόου.

Τους Ταντζεριν Ντρήμ έπρεπε να τους θυμηθώ.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Παράδειγμα από τους καθαρούς ήχους.

Έλα ρε συ, το Skyscraper D-50;

Αλλά και ο τύπος στους Go West κύριος... D-50 πάνω, DX-7 κάτω - όλα τα πληκτροeighties σε μια εικόνα 😎

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου