Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Οπότε δεν υπάρχει κάποια καινοτομία - κάτι το καινούργιο αφού αυτό υπάρχει εδώ και 20 χρόνια περίπου από γνωστά προϊόντα.

 

9 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

το αναφέρω γιατί η συζήτηση πήγε στο sampling.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Σωστά. Μείνε στα VSTs σου και μην ασχολείσαι άλλο. 

 

Περιττά είναι για αυτούς που σκαμπάζουν τι είναι και τι μπορεί να κάνει ένα Montage Μ, όχι για σένα που έχεις άγνοια για το θέμα, αλλά και μια εκνευριστική άρνηση να μάθεις 5 ρημαδοπράγματα που σου γράφω. 

Ελπίζω όσοι ενδιαφέρονται για το Montage M να μην παίρνουν στα σοβαρά αυτά που γράφεις, γιατί γράφεις ό,τι νά'ναι, παραπληροφορώντας και μπερδεύοντας όσους μας διαβάζουν.

Αυτα που γράφω είναι τα σοβαρά. Το ξέρουν όλοι. Εσύ μπερδεύεσαι και μπερδεύεις τους άλλους. Δεν έχεις την εμπειρία μου ούτε τις γνώσεις νιυ, είναι έκδηλο, το καταλαβαίνει οποίος ξέρει αλλα και ο κ. Χναράκης. Αντίθετα μπορείς να με εκμεταλλευτεις να στα ξεδιαλύνω για να τα γράφεις σωστότερα και να μην ενθουσιαζεσαι με το δεντρο κσι χανεις το δασος. 😀

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μην μπερδεύεται τα hardware με τα software. Ειδικά τα hardware workstation.

 

Αν και τα hardware (workstation) έχουν φτάσει σε τέτοιες τιμές που αν κάποιος το αγοράσει ειδικά και μόνο για τους ήχους του, μάλλον η στροφή προς το software μοιάζει να είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως προσπαθείτε να χωρίσετε 2 γαιδουριών άχυρα σε ξένον αχυρώνα.

Πριν αρκετά χρόνια αγοράζοντας τα Προ τουλς και ένα ΝΟΡΝΤ είχα πρώτης τάξεως VST  και ημιβαρυκαντρισμένα πλήκτρα-για τον Λορδα το Μπετόβεν μας- το πιανίστα χαμούνδ

Τσακώνονται οι ηλεκτρικοί μπουθαρίστες για μια ανακάλυψη που 80 χρόνια μετά, δεν προχώρησε βήμα, μα και εσείς οι πληκτράδες φτάσατε στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Ίσως η τεχνολογία να σας δίνει ακόμα μια ψευδαίσθηση πως αποκτάται δυνατότητες που δεν υπήρχαν, μα το ΣΗΜΑΙΝΟΝ  είναι πως η σημερινή μουσική δεν ασχολείται με πρωτοπόρους τύπους   Ζαν Μισελ Ζαρ , ή κάτι παλαβούς του 60 με γεννήτριες ήχου.

Μουσική σήμερα γράφει κάποιος που έχει υπέροχους γλουτούς και φτιάχνει λούπες.

Δεν το κρίνω απαραίτητα ως κακό, ειδικά εγώ, που ακόμα ασχολούμαι με τα συρματόσχοινα της μπουθάρας, γιατί απλά άλλαξαν τα κόζια και πάντα θα αλλάζουν είτε καλώς, είτε κακώς.

Απλά το αποδέχεστε και πάτε παρακάτω και δλδ τι θα γίνει αν το Χ μηχάνημα σας φέρνει μέχρι και το καφέ έτοιμο στο κρεβάτι, μήπως αυτό σας δίνει τη ψευδαίσθηση πως θα καταπλήξετε τα πλήθη?

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Έχεις πολύ γέλιο ρε Cos ώρες ώρες. Όχι πάντα όμως.

Αυτά που έγραψα είναι σοβαρά, αληθή. Δεν είναι για γέλια. Το καταλαβαίνουν αυτοί που θα διαβάσουν και ξέρουν και θα καταλαβουν που το χάνεις και που παραοκηροφορεις εσύ και τελικά μειώνεις την πραγματική αξία του οργάνου. Δεν μέσου αξίζει το όργανο. Το όργανο πρέπει να πάει στα χέρια ενός έμπειρου που μπορεί να το εκμεταλλευτει στο έπακρο και να το αναδείξει, σς έναν σαν εμένα που ανέδειξα ακόμα και στο forum αυο εδώ και 20 χρόνια ότι έπεσε στα χέρια μου. Μην το πάρεις. 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Μην μπερδεύεται τα hardware με τα software. Ειδικά τα hardware workstation.

 

Αν και τα hardware (workstation) έχουν φτάσει σε τέτοιες τιμές που αν κάποιος το αγοράσει ειδικά και μόνο για τους ήχους του, μάλλον η στροφή προς το software μοιάζει να είναι μονόδρομος.

Το software είναι πολύ πιο ακριβό αλλά και πολύ πιο ποιοτικό, ιδιαίτερα αν μιλάμε για sample playback ήχους και ιδιαίτερα φυσικούς. Το software που έχω έχει πάνω από 150.000 ευρώ και το παραγωγικό αποτέλεσμα που μπορεί να βγάλει σε ήχους και εφφε  όλα τα workatations το κοιτάνε με το Χαμπλ. 

 Τα είπαμε αυτά σς αλλα threads και δεμ ασχολούμαι με εγωιστικες απόψεις 🤣

 Αλλα ας μεινω στο Montage. Ο waterfall πρεπει να καταλάβει τα λάθη του και πιστεύω πως μπορείς να τομ βοηθήσεις και εσύ, όντας ο MASTER. 

Να του εξηγήσεις να μη γελάει μαζί μου αλλα να λάβει πολύ σοβαρά αυτά που έγραψα σε συτο το thread που θα βοηθήσουν κι άλλους και πιστεύω πως συμφωνείς, το έγραψες κιόλας με emoticon. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Μην μπερδεύεται τα hardware με τα software. Ειδικά τα hardware workstation.

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου...

 

7 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Τσακώνονται οι ηλεκτρικοί μπουθαρίστες για μια ανακάλυψη που 80 χρόνια μετά, δεν προχώρησε βήμα, μα και εσείς οι πληκτράδες φτάσατε στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Καμία σχέση.

 

8 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Ίσως η τεχνολογία να σας δίνει ακόμα μια ψευδαίσθηση πως αποκτάται δυνατότητες που δεν υπήρχαν

Δεν είναι ψευδαίσθηση. είναι πραγματικότητα.

 

9 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Μουσική σήμερα γράφει κάποιος που έχει υπέροχους γλουτούς και φτιάχνει λούπες.

Ναι, και αυτός. Σε όποιον αρέσουν οι λούπες και οι γλουτοί, ξέρει τι να ακούσει. Το ίδιο και αυτός που δεν του αρέσουν οι λούπες και οι γλουτοί.

 

13 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

δλδ τι θα γίνει αν το Χ μηχάνημα σας φέρνει μέχρι και το καφέ έτοιμο στο κρεβάτι, μήπως αυτό σας δίνει τη ψευδαίσθηση πως θα καταπλήξετε τα πλήθη?

Δεν θέλουμε να καταπλήξουμε κανένα πλήθος, την πάρτη μας θέλουμε να ικανοποιήσουμε, και αυτό κάνουμε. 

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Το software είναι πολύ πιο ακριβό αλλά και πολύ πιο ποιοτικό, ιδιαίτερα αν μιλάμε για sample playback ήχους και ιδιαίτερα φυσικούς. Το software που έχω έχει πάνω από 150.000 ευρώ και το παραγωγικό αποτέλεσμα που μπορεί να βγάλει σε ήχους και εφφε  όλα τα workatations το κοιτάνε με το Χαμπλ. 

Σίγουρα ένα καλό software με καλούς ήχους, με ένα καλό σύστημα και μία πολύ καλή κάρτα ήχου είναι αυτό που είναι. Δεν το αμφισβητεί κανείς. Ειδικά άμα ο χειριστής - μουσικός έχει τις ανάλογες μουσικές δεξιότητες.

 

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Τα είπαμε αυτά σς αλλα threads και δεμ ασχολούμαι με εγωιστικες απόψεις 🤣

Να τα αφήσετε αυτά.

 

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Αλλα ας μεινω στο Montage. Ο waterfall πρεπει να καταλάβει τα λάθη του και πιστεύω πως μπορείς να τομ βοηθήσεις και εσύ, όντας ο MASTER. 

Δεν υπάρχει ούτε MASTER ούτε SLAVE. Όλοι μαζί συζητάμε στο ίδιο επίπεδο και αυτό πρέπει να το καταλάβουμε όλοι.

Τώρα αν κάποιος έχει κάποιες δικές του απόψεις από την δική του οπτική γωνία, αυτό θα το δείξει ο χρόνος και θα φανεί στην πράξη.

 

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Να του εξηγήσεις να μη γελάει μαζί μου αλλα να λάβει πολύ σοβαρά αυτά που έγραψα σε συτο το thread που θα βοηθήσουν κι άλλους και πιστεύω πως συμφωνείς, το έγραψες κιόλας με emoticon. 

Αυτό όντως είναι αλήθεια και πολλές φορές ενοχλητικό.

Εγώ όμως δεν είμαι ο αρμόδιος. Υπάρχουν moderators κλπ, όπου αυτοί είναι οι αρμόδιοι. Εμείς εδώ είμαστε φιλοξενούμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Νομίζω πως προσπαθείτε να χωρίσετε 2 γαιδουριών άχυρα σε ξένον αχυρώνα.

Πριν αρκετά χρόνια αγοράζοντας τα Προ τουλς και ένα ΝΟΡΝΤ είχα πρώτης τάξεως VST  και ημιβαρυκαντρισμένα πλήκτρα-για τον Λορδα το Μπετόβεν μας- το πιανίστα χαμούνδ

Τσακώνονται οι ηλεκτρικοί μπουθαρίστες για μια ανακάλυψη που 80 χρόνια μετά, δεν προχώρησε βήμα, μα και εσείς οι πληκτράδες φτάσατε στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Ίσως η τεχνολογία να σας δίνει ακόμα μια ψευδαίσθηση πως αποκτάται δυνατότητες που δεν υπήρχαν, μα το ΣΗΜΑΙΝΟΝ  είναι πως η σημερινή μουσική δεν ασχολείται με πρωτοπόρους τύπους   Ζαν Μισελ Ζαρ , ή κάτι παλαβούς του 60 με γεννήτριες ήχου.

Μουσική σήμερα γράφει κάποιος που έχει υπέροχους γλουτούς και φτιάχνει λούπες.

Δεν το κρίνω απαραίτητα ως κακό, ειδικά εγώ, που ακόμα ασχολούμαι με τα συρματόσχοινα της μπουθάρας, γιατί απλά άλλαξαν τα κόζια και πάντα θα αλλάζουν είτε καλώς, είτε κακώς.

Απλά το αποδέχεστε και πάτε παρακάτω και δλδ τι θα γίνει αν το Χ μηχάνημα σας φέρνει μέχρι και το καφέ έτοιμο στο κρεβάτι, μήπως αυτό σας δίνει τη ψευδαίσθηση πως θα καταπλήξετε τα πλήθη?

Κανένα μηχάνημα από αυτά δεν φέρνει τίποτα έτοιμο. Δίνει τις βάσεις, τη λειτουργικότητα και προάγει την έμπνευση αλλά και τη γνώση και την εμπειρία μέσω του reverse engineering καταλαβαίνεις? 

 Είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα. 

 

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου