Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
10 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Και η Yamaha έχει editor νομιζω.. Αλλα δεν θα με χαλούσε όπως και δεν με χάλασε ποτέ να μπορεί να γίνει το edit μεσα απο τα όργανα και τις οθόνες τους. 

Κάποιοι προτιμούν να δουλεύουν μέσω εξωτερικού editor και κάποιοι άλλοι on board. Δεν τίθεται θέμα σωστού ή λάθους. Απλά κάθε τρόπος έχει τα δικά του - τις ευκολίες του - τα υπέρ και τα κατά. Εξαρτάται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Κάποιοι προτιμούν να δουλεύουν μέσω εξωτερικού editor και κάποιοι άλλοι on board. Δεν τίθεται θέμα σωστού ή λάθους. Απλά κάθε τρόπος έχει τα δικά του - τις ευκολίες του - τα υπέρ και τα κατά. Εξαρτάται.

Εγω δουλεύω και στα δύο κσι κυρίως τα τελευταία 20 χρόνια γενικότερα με software samplers. Αλλα θέλω να υπάρχει και στο όργανο.Γκολ!!

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cos_dr είπε

Στα παλαιότερα sample playback synths, είχαμε λιγότερη ROM και RAM περιοριζόταν σε ΜΒ

 Εδώ έχουμε 10 GIGA χιλιάδων samples γι αυτό υπάρχοιυν περισσότερα .......elements. Περισσότερα και πλουσιότερα multisamples άρα και έχει νόημα και για  για περισσότερα parts που να αποτελούνται από πολλά elements.

H ποσότητα των samples/multsamples δεν έχει καμία απολύτως σημασία, δεν αύξησαν τα elements επειδή αυξήθηκε η ROM των samples. Δηλαδή σε 5-6 χρόνια που θα διπλασιαστεί η ROM στο επόμενο Montage, τα elements θα γίνουν 256? Και στο επόμενο 512?

Είναι θέμα διαχείρισης των samples και αξιοποίησης τους, και το 1/3 των samples να είχε το Montage Μ, η δυνατότητα των 128 elements ανά part και οι επιλογές τοποθέτησης και παιξίματος τους εκτοξεύει τις δυνατότητες σύνθεσης πιο πολύπλοκων ήχων σε άλλο επίπεδο, επίπεδο που όλα τα υπόλοιπα multitimbral synths βλέπουν με τηλεσκόπιο.🔭

 

9 ώρες πριν, cos_dr είπε

Συνεπώς, σε σχέση με τις άλλες sample playback μηχανές δεν τίθεται θέμα κορυφής ιεραρχίας. Το καταλαβαίνουμε αυτό.

Όχι, μόνο εσύ το καταλαβαίνεις αυτό. Όλοι οι υπόλοιποι που έχουν ένα Montage/MODX άλλα καταλαβαίνουν.

 

9 ώρες πριν, cos_dr είπε

Στα περισσότερα workstations αν υπάρχει το σταδιο των patches και με patches φτιάχνεται ένα performance, αν πειράζεις τα patches μέσα από το performance λογικό είναι να υπάρχουν αλλαγές. Μπορείς να κάνεις ...............duplicated patches αν θες να τα πειράζεις. Συνήθως για να πειράξεις τα patches πρέπει να μπεις στο patches mode και τότε επηρεάζεται το performance.

'Όχι στα περισσότερα workstations, σε όλα τα workstations, πλην των Montage/MODX. Στην περίπτωση των Montage/MODX, όταν πειράζεις ένα part (που ουσιαστικά παίζει τον ρόλο του patch) μέσα σε ένα performance, το μόνο που επηρεάζεται είναι μόνο αυτό το performance και κανένα άλλο.

Έχουμε πχ 3 performances. Από το performance 1 αντιγράφουμε το part 1 και το επικολλούμε στο performance 2 και 3. Πάμε μετά στο performance 1 και κάνουμε edit to part 1 και το κάνουμε αγνώριστο. Τα parts 1 των performances 2 & 3 ΔΕΝ θα επηρεαστούν από το editing. Capito?

Γιατί γίνεται αυτό? Γιατί -όπως έχω γράψει 800 φορές- τα Montage/MODX δεν έχουν ξεχωριστές patch banks, δoυλεύουν μονίμως σε performance mode. 

 

9 ώρες πριν, cos_dr είπε

Και εδώ δεν υπάρχει τίποτα πρωτοποριακό κατά τη γνώμη μου

Κατά τη γνώμη σου. Όλοι οι κάτοχοι Montage/MODX έχουν άλλη γνώμη. Όταν με το καλό αποκτήσεις κι εσύ ένα θα καταλάβεις γιατί. Προς το παρόν συνέχισε να βγάζεις τα μάτια σου και να σπαταλάς την ώρα σου σε patches & performances, και προσοχή!, μην κάνεις κάνα edit σε κάποιο κοινό patch και χαλάσεις τα performances που το χρησιμοποιούν...😄

 

10 ώρες πριν, cos_dr είπε

Όσο αφορά την AWM2 σύνθεση ...........🫤 Συνθ σαν όλα τα άλλα θα έλεγα

Τι σαν όλα τα άλλα? Χειρότερο! Triton For Ever!✊

 

6 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Εάν όμως αυτά τα 128 είναι layered και παίξουν ταυτόχρονα, λέμε τώρα...128 layered, η πολυφωνία πάει κυριολεκτικά περίπατο. Οπότε, πρακτικά δεν έχει νόημα διότι δεν συμβαδίζει με την πολυφωνία. Το κάνει απλά για λόγους διαφήμισης;;;

Διάβασε ξανά το προηγούμενο μου σεντόνι για τους τρόπους που μπορούν να παιχτούν τα elements. 128 elements ανά part δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα κάτσει κάποιος και θα βάλει 128 elements το ένα πάνω απ'το άλλο, αυτό ούτε πολύ νόημα έχει ούτε είναι εφικτό λόγω πολυφωνίας. Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να αξιοποιήσει κανείς τόσα elements στο Montage M (δες ξανά το προηγούμενο μου ποστ), τρόποι που εκτοξεύουν την πολυπλοκότητα και τις δυνατότητες σύνθεσης νέων πρωτόγνωρων ήχων στο διάστημα. Η Yamaha δεν αύξησε τα elemenst από 8 σε 128 για πλάκα, ούτε για λόγους...διαφήμισης. Δεν διαφημίζεις κάτι που είναι άσκοπο ούτε ρίχνεις λεφτά για να το δημιουργήσεις.

 

4 ώρες πριν, cos_dr είπε

Βασικά το Montage από ότι ξέρω δεν έχει τις δυνατότητες ενός sampler. Μπορεί να δέχεται user samples και από εκεί και πέρα μπορεί ο χρήστης να τα αραντζάρει για να φτιάξει ένα multisample. Δεν μπορεί να τα επεξεργαστεί, όπως π..χ στο Triton μου, δεν μπορεί να τα κάνει slice, stretch , crossfade κλπ. , δεν δουλεύει σαν σάμπλερ το μηχάνημα.

Ναι, το Montage M δεν έχει sampling δυνατότητες. Μπορεί όμως να κάνει εσωτερική ηχογράφηση του ήχου του, αν θυμάμαι καλά μπορεί να ηχογραφήσει ως 74 συνεχόμενα λεπτά (το ίδιο γίνεται και στο παλιό Montage και στο MODX). Έτσι, μπορούμε για παράδειγμα να ηχογραφήσουμε ένα mega-performance και μετά να χρησιμοποιήσουμε το sample του σαν element και να το αξιοποιήσουμε όπως όλα τα υπόλοιπα elements. Περιττό να γράψω τι άπειρες δυνατότητες ανοίγονται στη δημιουργία ήχου μόνο από αυτό.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

H ποσότητα των samples/multsamples δεν έχει καμία απολύτως σημασία, δεν αύξησαν τα elements επειδή αυξήθηκε η ROM των samples. Δηλαδή σε 5-6 χρόνια που θα διπλασιαστεί η ROM στο επόμενο Montage, τα elements θα γίνουν 256? Και στο επόμενο 512?

Είναι θέμα διαχείρισης των samples και αξιοποίησης τους, και το 1/3 των samples να είχε το Montage Μ, η δυνατότητα των 128 elements ανά part και οι επιλογές τοποθέτησης και παιξίματος τους εκτοξεύει τις δυνατότητες σύνθεσης πιο πολύπλοκων ήχων σε άλλο επίπεδο, επίπεδο που όλα τα υπόλοιπα multitimbral synths βλέπουν με τηλεσκόπιο.🔭

 

Όχι, μόνο εσύ το καταλαβαίνεις αυτό. Όλοι οι υπόλοιποι που έχουν ένα Montage/MODX άλλα καταλαβαίνουν.

 

'Όχι στα περισσότερα workstations, σε όλα τα workstations, πλην των Montage/MODX. Στην περίπτωση των Montage/MODX, όταν πειράζεις ένα part (που ουσιαστικά παίζει τον ρόλο του patch) μέσα σε ένα performance, το μόνο που επηρεάζεται είναι μόνο αυτό το performance και κανένα άλλο.

Έχουμε πχ 3 performances. Από το performance 1 αντιγράφουμε το part 1 και το επικολλούμε στο performance 2 και 3. Πάμε μετά στο performance 1 και κάνουμε edit to part 1 και το κάνουμε αγνώριστο. Τα parts 1 των performances 2 & 3 ΔΕΝ θα επηρεαστούν από το editing. Capito?

Γιατί γίνεται αυτό? Γιατί -όπως έχω γράψει 800 φορές- τα Montage/MODX δεν έχουν ξεχωριστές patch banks, δoυλεύουν μονίμως σε performance mode. 

 

Κατά τη γνώμη σου. Όλοι οι κάτοχοι Montage/MODX έχουν άλλη γνώμη. Όταν με το καλό αποκτήσεις κι εσύ ένα θα καταλάβεις γιατί. Προς το παρόν συνέχισε να βγάζεις τα μάτια σου και να σπαταλάς την ώρα σου σε patches & performances, και προσοχή!, μην κάνεις κάνα edit σε κάποιο κοινό patch και χαλάσεις τα performances που το χρησιμοποιούν...😄

 

Τι σαν όλα τα άλλα? Χειρότερο! Triton For Ever!✊

 

Διάβασε ξανά το προηγούμενο μου σεντόνι για τους τρόπους που μπορούν να παιχτούν τα elements. 128 elements ανά part δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα κάτσει κάποιος και θα βάλει 128 elements το ένα πάνω απ'το άλλο, αυτό ούτε πολύ νόημα έχει ούτε είναι εφικτό λόγω πολυφωνίας. Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να αξιοποιήσει κανείς τόσα elements στο Montage M (δες ξανά το προηγούμενο μου ποστ), τρόποι που εκτοξεύουν την πολυπλοκότητα και τις δυνατότητες σύνθεσης νέων πρωτόγνωρων ήχων στο διάστημα. Η Yamaha δεν αύξησε τα elemenst από 8 σε 128 για πλάκα, ούτε για λόγους...διαφήμισης. Δεν διαφημίζεις κάτι που είναι άσκοπο ούτε ρίχνεις λεφτά για να το δημιουργήσεις.

 

Ναι, το Montage M δεν έχει sampling δυνατότητες. Μπορεί όμως να κάνει εσωτερική ηχογράφηση του ήχου του, αν θυμάμαι καλά μπορεί να ηχογραφήσει ως 74 συνεχόμενα λεπτά (το ίδιο γίνεται και στο παλιό Montage και στο MODX). Έτσι, μπορούμε για παράδειγμα να ηχογραφήσουμε ένα mega-performance και μετά να χρησιμοποιήσουμε το sample του σαν element και να το αξιοποιήσουμε όπως όλα τα υπόλοιπα elements. Περιττό να γράψω τι άπειρες δυνατότητες ανοίγονται στη δημιουργία ήχου μόνο από αυτό.

Άστα, δεν έχει τίποτα πρωτοποριακό το Montage στο Sample playback section πάρα μονο τους καλούς ήχους που πολλοί είναι από την παλιά σειρά αλλα με καλη διαχειριση.  και απόδοση των στοιχείων εκφραστικότητας και το πάντρεμα με την FMX και ΑΝΧ που είναι και μια σημαντικότερο προσθήκη. Τα workstations του 2000 υιοθέτησαν την αποκλειστική χρήση της Sample playback μεθόδου αλλά στην πιρεια και λόγω ξανάρθε στη μόδα και σαρώνει πλέον το analog, προσαρμοστηκαν. 

 

Περιττά είναι γενικώς τα περισσότερα που γράφεις, όπως για το resample, που το κάνουν τα περισσότερα και νομίζω ξεκίνησε από τη Roland με το V-synth και ακολούθησε το Τriton Studio. Το να κσνεις resample χωρίς sample edit μου ακούγεται λίγο ελλιπές αλλα φανταζομαι θα επιτρέπεται έστω ένα στοιχειωδες truncate. 

 

 Όταν το πσρω θα δεις τι θα πάθεις με αυτά που θα βγάλω 🤣 θα παίζω κσι τζαζ. Οτι έχει το έχω καλύτερο και περισσότερο στα. VST μου των εκατονταδων GB και των 40 analog synths και drum machines και των σπειρών parts και effects. 

Το Montage όμως δίνει όσο μελετάω το μενού του μια αμεσότητα στον σχεδιασμό των ήχων και των performances που μέσω του cubase και των instances του vst αγγίζουν το τέλειο μέσω του απείρου. I love it! 🤣

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Άστα, δεν έχει τίποτα πρωτοποριακό το Montage

Σωστά. Μείνε στα VSTs σου και μην ασχολείσαι άλλο. 

 

15 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Περιττά είναι γενικώς τα περισσότερα που γράφεις

Περιττά είναι για αυτούς που σκαμπάζουν τι είναι και τι μπορεί να κάνει ένα Montage Μ, όχι για σένα που έχεις άγνοια για το θέμα, αλλά και μια εκνευριστική άρνηση να μάθεις 5 ρημαδοπράγματα που σου γράφω. 

Ελπίζω όσοι ενδιαφέρονται για το Montage M να μην παίρνουν στα σοβαρά αυτά που γράφεις, γιατί γράφεις ό,τι νά'ναι, παραπληροφορώντας και μπερδεύοντας όσους μας διαβάζουν.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
41 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ναι, το Montage M δεν έχει sampling δυνατότητες. Μπορεί όμως να κάνει εσωτερική ηχογράφηση του ήχου του, αν θυμάμαι καλά μπορεί να ηχογραφήσει ως 74 συνεχόμενα λεπτά (το ίδιο γίνεται και στο παλιό Montage και στο MODX). Έτσι, μπορούμε για παράδειγμα να ηχογραφήσουμε ένα mega-performance και μετά να χρησιμοποιήσουμε το sample του σαν element και να το αξιοποιήσουμε όπως όλα τα υπόλοιπα elements. Περιττό να γράψω τι άπειρες δυνατότητες ανοίγονται στη δημιουργία ήχου μόνο από αυτό.

Κάτι που υπάρχει από παλιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Κάτι που υπάρχει από παλιά.

Χαίρω πολύ. Είπα εγώ τo αντίθετο? Απλά το αναφέρω γιατί η συζήτηση πήγε στο sampling.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Σωστά. Μείνε στα VSTs σου και μην ασχολείσαι άλλο. 

 

Περιττά είναι για αυτούς που σκαμπάζουν τι είναι και τι μπορεί να κάνει ένα Montage Μ, όχι για σένα που έχεις άγνοια για το θέμα, αλλά και μια εκνευριστική άρνηση να μάθεις 5 ρημαδοπράγματα που σου γράφω. 

Ελπίζω όσοι ενδιαφέρονται για το Montage M να μην παίρνουν στα σοβαρά αυτά που γράφεις, γιατί γράφεις ό,τι νά'ναι, παραπληροφορώντας και μπερδεύοντας όσους μας διαβάζουν.

Όλοι εσείς που πήρατε το Montage για την "πρωτοποριακη* AMW2 το πήρατε για λάθος λόγο. Οταν το πσρω εγώ θα σας δείξω στην πράξη με τα μουσικό έργα  μου και το απαράμιλλο παίξιμο μου, τους σωστούς. 

 

 Εσύ από την πολλή πώρωση ή επειδή δεν ξέρεις από αυτά το βλέπεις καλύτερο από τα δημοφιλή VST και τις Software πλατφόρμες των εκατοντάδων giga με πραγματικα πρωτοποριακες και προχωρημένες μηχανές sampling και συνθεσης που δεν μπορεί να δει κανένα workstation ούτε με το Χαμπλ. Εγω το κατάλαβα εδώ και 20 χρόνια γι αυτό και επένδυσα σε αυτά που είναι δεκάδες φορές ακριβότερα από το Montage. Αλλα εδώ είναι το θέμα του Montage που και εγώ το τιμησα με τα λογια μου, το ενδιαφέρον μου και τις επισημάνσεις μου για αυτά που προσφέρει ουσιαστικά. 

 

Ο σχεδιασμός της ΑWM2 είναι ο ίδιος αρχαίος αλλά η δομή της στη σημερινή μορφή δεν έχει χρησιμότητα για τον απλό χρήστη που πρέπει να ασχοληθεί πολύ για να βγάλει performances εφάμιλλων των factory. Ο μέσος χρήστης έχει 3500 performances για όλα τα είδη και 7α ασχοληθεί με συνδυασμούς των parts. Οι sound developers θα ασχοληθουν με το multisampling για να πουλήσουν ήχους και είναι καλό που υπάρχει υποστήριξη με ενα τίμημα η δωρεάν από τη yamaha για νεα libraries. Το όργανο είνσι πολύ καλό για έναν που δεν ξέρει ή δεν θέλει να ασχοληθεί με software. Για εμένα που ασχολούμαι από την άλλη πλευρά με σοβαρό και πανάκριβο software με επίσης δεινότητα και εμπειρία στον προγραμματισμό και με εμπειρία στην παραγωγή. 

Είναι ένα νοσταλγικό παιχνίδι που μπορώ να το φέρω στα όρια και έχω τρομερή εξοικείωση με   το να φτιάξω τρελά performances με τα elements. Μπορεί να το πάρω και να ασχοληθώ, να φτιάχνω και να πουλάω. Γιστι οχι6🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Χαίρω πολύ. Είπα εγώ τι αντίθετο? Απλά το αναφέρω γιατί η συζήτηση πήγε στο sampling.

Οπότε δεν υπάρχει κάποια καινοτομία - κάτι το καινούργιο αφού αυτό υπάρχει εδώ και 20 χρόνια περίπου από γνωστά προϊόντα.

 

Υ.Γ.

Συγγνώμη που αναφέρθηκα σε αυτό αλλά έτσι όπως το έγραψες στο τέλος του post σου εδώ, αυτή την εντύπωση έδωσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου