Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κοίτα, να κάνεις μια βόλτα με τη μηχανή και να χωνέψεις δεν παίζει, εκτός κι αν την μηχανή την έχεις στην πλάτη.😆

Άσε τη μηχανή εκεί, κλείδωσε την και πάρ'το με τα πόδια ως το σπίτι να δεις πως χωνεύεις. Κι αύριο παίρνεις ένα ταξάκι όταν ξυπνήσεις και πας και παίρνεις τη μηχανή. 

Απλά είναι τα πράγματα Cos.image.gif.5ab26041d4e8264e0ef97f2412d6e473.gif

Χωνεύεις επειδη χοροπηδάς στις λακκούβες και λόγω των ορμονών που εκκρίνονται από την ένταση από την ταχύτητα στις στροφές. Τα ΚΣΕΡΩ εγω.😢 Αμα περπατάς για να χωνέψεις δεν είναι και πολύ καλό για την καρδιά γιατί με την προσπάθεια την επιβάρυνεις, της ασκείς πίεση διότι το κυκλοφορικο σύστημα το επιβαρύνει ήδη η διαδικασία της πέψης. 

 Montage να πάρουμε γιατί δεν πάει άλλο. Μας έγινε ψύχωση. 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Μην μπλέκεσαι με τα elements, τους cariers, τους modulators και τους algorithms, θα μπλέξεις άσχημα! 

Με τέτοια μπλέκομαι και δεν είμαι καθόλου χαζός, τα καταλαβαίνω 😡😄  Έχω κάνει στη ζωή μου χημεία, φυσική, βιοχημεία, ανατομία, φυσιολογία, λες να μην καταλάβω τη δομή του ήχου του Montage άμα τη διαβάσω σε ένα - δυό λεπτά? Με έχετε για πολύ ΗΛΙΘΙΟ😄 εδώ μέσα τελικά και μου αρέσει να με υποτιμούν.  🤣

 Ουσιαστικά λοιπόν ένα element είναι ένα layer που έχει έχει κυματομορφές (που αυτό δεν έχω διευκρινίσει, πόσες μπορεί να δεχτεί ένα element και άν είναι μια κυματομορφή σε κάθε πλήκτρο γιατί δεν το έχω και μπροστά μου να το ανοίξω στα menu γιατί είναι ακριβό τώρα να δώσω 3850 ευρώ για να το μελετήσω και στην πράξη, είναι ΠΟΛΛΑ και θα κάνω καμιά τρέλα πια🤪 γιατί μας τρέλανε το όργανο, είναι καλό)  και το δικό του eq και φιλτρο και μοντέλο ΑMP. Αυτό λοιπόν είναι χρήσιμο για το layering ενός element αλλά όλα αυτά δεν θα τρέξουν ταυτόχρονα , 1024 elements και 8 parts, δεν υπάρχει η πολυφωνία αλλά και νόημα για να τρέξουν.

 

Δεν είναι λίγο σίγουρα και είναι δομή πολύ καλή για sampler αλλά έτσι όπως φαίνεται και με 16 elements π.χ. σε ένα part μπορείς να φτιάξεις έναν καλό sampled ήχο.

 Προφανώς ενδιαφέρον είναι το routing στο modulation και στο sequencing, όλος ο σχεδιασμός της διαχείρισης και ο συνδυασμός με την FM και την ΑΝΧ.

 

 Το ενδιαφέρον είναι να υπάρχει και το κατάλληλο stepping που σίγουρα θα υπάρχει και το θέλω, δώστε το μου! 🤣

 

 Και το ενδιαφέρον επειδή και εγώ ασχολούμαι και είμαι καλός, τέλειος στην ενορχήστρωση και φτιάχνοντας δικά μου layering ήχων και γι αυτό έχω προτίμηση στα VST 20 χρόνια τώρα γιατί ήταν πολύ πιο ευέλικτα και περισσότερο συνδυαστικά στους ήχους και τα effects από ένα compact workstation, ουσιαστικά είμαι sound designer, τα κομμάτια μου με αυτή τη λογική τα φτιάχνω στα απειρα parts του περιβάλλοντος DAW, δεν θ  με αφήνει ασυγκίνητο η τόσο βαθειά δομή και  τόσα στάδια φιλτραρίσματος, ενίσχυσης και ισοστάθμισης στην αλυσίδα διότι στη μίξη για πολύπλοκα performances, ακόμα και μισό DB και λίγα hz λιγότερο ή περισσότερο κομμένα μπορούν να καταστρέψουν το άκουσμα και εδώ φαίνεται το μεγαλείο αυτών που παρέχουν τα presets και η μελέτη αυτών των δομών σε ότι είχα με έκανε τον μεγάλο μουσικοπαραγωγό που είμαι σήμερα. 🤣

 

 Είναι δυνατό εργαλείο, θα το πάρω και θα φτιάχνω δικά μου presets να τα πουλάω να κονομήσω μου φαίνεται. Θα γίνω επίσημα sound designer για yamaha montage. Γιατί, οι άλλοι καλύτεροι είναι δηλαδής μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας μου😄 Απλά έχω άλλες δουλειές. 🤪

 

 Μπράβο MONTAGE M.

 Να και ένα που άκουγα τώρα που έγραφα αυτές τις λίγες γραμμές.

 

 

Το πιο πολύ μου μου αρέσει στο Montage και το έχω ξαναπεί είναι αυτή η πιο flat προσέγγιση στα presets στο τελικό αποτέλεσμα, που θεωρώ πως είναι στοχευμένη για να βολεύουν να  δουλεύονται οι ήχοι από παραγωγούς που θα τις επεξεργαστούν περισσότερο για το τελικό αποτέλεσμα.

Μου άνοιξε η όρεξη γα μουσική. 🧌 Πάω να φτιάξω κανα σάντουίτς 😄

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

 

 Πάω να φτιάξω κανα σάντουίτς 😄

Έτσι, τσάκισε τη Κανηθιώτικη κάμπια, μέχρι να φας το σβεντόιτς θα φυλάττω Θερμοπύλες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Έτσι, τσάκισε τη Κανηθιώτικη κάμπια, μέχρι να φας το σβεντόιτς θα φυλάττω Θερμοπύλες

 

Mην βάζεις off -topic στο Montage. Μontage και συγκρίνεις μόνο.

 αυτό το thread είναι ΙΕΡΟ.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cos_dr είπε

Ουσιαστικά λοιπόν ένα element είναι ένα layer που έχει έχει κυματομορφές (που αυτό δεν έχω διευκρινίσει, πόσες μπορεί να δεχτεί ένα element και άν είναι μια κυματομορφή σε κάθε πλήκτρο

Στο έχω πει ότι ώρες ώρες με κουράζεις?😆

Αχ βρε Cos, ΑΧ! 10 φορές τα έχω γράψει αλλά απ'ότι φαίνεται δεν δίνεις σημασία.🙄 Ας τα πιάσουμε λοιπόν όλα από τη αρχή, για να καταλάβουν και οι κιθαρίστες που μας κρυφοδιαβάζουν.😌

 

Το Montage M έρχεται με 3 sound engines, την sample-based AWM2, την FM-based FM-X και την VA-based AN-X.

Μόνο την AWM2 να διέθετε αυτό το synth θα ήταν και πάλι στην κορυφή της synth ιεραρχίας, αλλά δεν του έφτανε αυτή η απίστευτη sound engine και πήγε και πρόσθεσε ακόμα δύο engines, μία FM τούμπανο και μία virtual analog, κάθε μία με τη δική της πολυφωνία και χαρακτηριστικά. Πάμε να τις δούμε αναλυτικά.

 

Η βάση της AWM2 είναι το Element. Kάθε element είναι ένα αυτόνομο synth με το δικό του oscillator, τα φίλτρα του (18 types), τις περιβάλλουσες του (amp, pitch, filter) και το δικό του LFO. Ο oscillator του κάθε element μπορεί να είναι μία από τις 6,347 waveforms που βρίσκονται στην ROM του οργάνου, ή ένα δικό μας sample σε WAV μορφή, ένα μέρος ή ολόκληρο τραγούδι πχ, ήχοι που εμείς έχουμε ηχογραφήσει κλπ, οι πηγές είναι άπειρες. Μπορούμε επίσης να ηχογραφήσουμε ένα Performance ή οτιδήποτε άλλο παίζουμε στο Montage M και όλα αυτά να τα περάσουμε σε ένα element σαν WAV κυματομορφή. Οι δυνατότητες που ανοίγονται κι εδώ είναι κυριολεκτικά άπειρες. Η κάθε μία waveform της ROM (αλλά και αυτές που φορτώνουμε στην flash RAM) μπορεί να αποτελείται από μία έως και 128 waves (samples)

 

To Montage M (όπως και το πρώτο Montage και τα MODX/MODX+) δουλεύουν μονίμως σε Performance mode, δεν έχουν δηλαδή ξεχωριστή patch list/banks και performance list. Γι αυτό και το κάθε performance δεν βασίζεται στα ίδια parts όπως γίνεται σε όλα τα άλλα multitimbral synths, αυτό σημαίνει ότι αν κάνουμε edit ένα part κάποιου performance τα υπόλοιπα performances δεν επηρεάζονται, μια και τα parts του κάθε performance δεν συνδέονται. Παράδειγμα, σε όλα τα άλλα synths παίρνουμε πχ 5 ήχους/patches και με αυτούς τους ήχους φτιάχνουμε ένα performance (ή combi ή όπως αλλιώς το ονομάζουν διάφορες εταιρίες). Αν τώρα σε ένα δεύτερο performance χρησιμοποιήσουμε ένα patch που χρησιμοποιούμε και στο πρώτο performance, και κάνουμε edit στο patch αυτό, ο ήχος και των δύο performances επηρεάζεται και αλλάζει.

 

Αυτό στα Montage/MODX synths δεν συμβαίνει, μια και όπως είπα δεν έχουν ξεχωριστή patch banκ και ξεχωριστή performance bank, δουλεύουν μονίμως σε performance mode οπότε τα parts (1-16) κάθε performance είναι απολύτως αυτόνομα. Ακόμα και αν κοπιάρουμε ένα part από ένα performance και το κολλήσουμε σε ένα άλλο performance, κάνoντας edit στο ίδιο part του πρώτου performance, δεν επηρεάζεται και το κοπιαρισμένο part στο δεύτερο performance. Μια απίστευτη μαγκιά της Yamaha εδώ που μάς γλυτώνει άπειρο χρόνο και σπάσιμο νεύρων. Προσωπικά δεν το είχα καταλάβει όταν το πρωτοδιάβασα, αλλά μόλις πήρα το MODX και το είδα στην πράξη έπαθα πλάκα.👍

 

Πάμε τώρα να δούμε τη δομή ενός AWM2 Performance. Κάθε AWM2 Performance αποτελείται από 1 έως 16 parts. Κάθε part μπορεί να αποτελείται από 1 έως 128 elements. Στο πρώτο Montage και στα MODX/MODX+ τα elements κάθε part είναι "μόνο" 8. Το "μόνο" σε εισαγωγικά φυσικά μια και δεν υπάρχουν άλλα synths που να φτάνουν αυτό το νούμερο ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα. Στο Montage M όμως τα πράγματα ξέφυγαν ακόμα πιο πολύ, μια και από 8 elements ανά part πήγαν στα 128 elements ανά part. Για όσους δεν κατάλαβαν τι γράφω τόση ώρα,😛 αυτό ουσιαστικά σημαίνει 128 αυτόνομα synths ανά part, και αυτό x16 (performance).😵‍💫

Ας το δούμε και γραφικά πριν καεί κάνας εγκέφαλος.😆

 

image.thumb.png.c0056eeee89c289621fcd316941caf73.png

 

Synth-Κτήνος.🦣💪

 

Αλλά όχι, δεν μας φτάνει αυτή η εξωγήινη engine, θέλουμε κι άλλες. Πάμε να δούμε εν συντομία και τις άλλες δύο.

Η FM-X engine διαθέτει 8 operators και 88 algorithms. Όσοι τυχεροί (ή άτυχοι😄) είχατε ασχοληθεί ποτέ με τα DX synths της Yamaha, και ιδιαίτερα με το DX7, καταλαβαίνετε με τι FM-τέρας έχουμε να κάνουμε εδώ και τις άπειρες δυνατότητες που έχει. Να θυμίσω ότι ένα DX7 διαθέτει "μόνο" 6 operators και 32 algorithms (specs που δίνουν τη δυνατότητα στο όργανο να δημιουργεί νέους ήχους για...δυο ζωές).

8 operators για να το κάνουμε λιανά σημαίνει 8 oscillators, κάθε ένας φυσικά με τις δικές του περιβάλλουσες και settings. Αλήθεια πόσα synths ξέρετε, έστω και monotimbral, που να διαθέτουν 8-osc. engine? Τι είπατε? Κανένα?😁

Η FM-X engine παίζει κι αυτή σε Performance Mode φυσικά (όπως και η τρίτη AN-X engine). Το χάος της FM σύνθεσης στο παρακάτω σχήμα.

 

image.thumb.png.f773100484312f154ca9d86faa122bee.png

 

Το κερασάκι στην τούρτα (τι κερασάκι δηλαδή, ολόκληρο τελάρο με κεράσια είναι😛) είναι η AN-X engine, μια Virtual Analog engine. Αυτή η καημένη διαθέτει "μόνο" 3 oscillators (x16).😧

 

image.thumb.png.1a975003736d54c803e42294c09cf527.png

 

Και οι τρεις αυτές engines μπορούν να συνδυαστούν φυσικά μέσα σε ένα Performance, πχ 4 AWM2 parts μαζί με 2 AN-X parts και 5 FM-X parts, οι συνδυασμοί είναι αμέτρητοι.

Αυτά τα ολίγα λοιπόν για τη βάση του ήχου ενός Montage M. Το synth απλά δεν παλεύεται, και ακόμα δεν μιλήσαμε για όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του (super knob, 8x arpeggiators, sequencer, envelope follower, motion sequencer, scenes, VCM studio effects, smart morph μπλα μπλα μπλα...).

 

image.thumb.png.c01a2e824a7965384baad891aca15682.png

image.gif.9f9273a1b7a42f4f2b5ea81cb8824ca8.gif 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε φίλοι πλήκτροι... Περισσότερες από 100 σελίδες, περισσότερα από 1000 posts... 

Τελικά, Montage πήρε κανείς;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες τι ρώτησα για τα samples, δηλαδή τους.... oscillators. Τα περισσότερα που γράφεις.... έτσι είναι σε όλα τα synth, έτσι γίνεται. Και στο triton μου αν περάσω ένα τραγουδι το ίδιο γίνεται και σε όλους τους samplers. Δεν υπάρχει τίποτα από αυτά που λες μοναδικά στο mintage. Απλά αλλάζουν τα ονόματα στο πως αντιλαμβανονται ρα βασικά μέρη. Όπως και σς όλα, οι oscillators περνάνε είτε με μεμονωμένα είτε σε γκρουπ από φίλτρα, περιβαλλουσες, ενίσχυση κλπ. Το μόνο που θα δω αν είναι μέσα σε αυτα που γράφεις είναι στο element ποσοι... Oscillators μπαίνουν. Αν και το έχω καταλάβει που είδα κάποια μενού από τα βίντεο. Δεν βλέπω κάτι "μοναδικό* Μάλλον βλέπω κάτι... περισσότερο ποσοτικό στη δομή που φυσικά είναι καλό και σε συνδυασμό με τις άλλες δυο μηχανές για ένα πιο πλούσιο και ολοκληρωμένο παραγωγικό αποτέλεσμα που όμως μπορούν να βγάλουν και τα άλλα workstations του ανταγωνισμού. 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ρε φίλοι πλήκτροι... Περισσότερες από 100 σελίδες, περισσότερα από 1000 posts... 

Τελικά, Montage πήρε κανείς;

Είναι ευκαιρία να γράφουμε πράγματα που τα ξέρουν όλοι όσοι ασχολούνται με synths και workstarions και δεν είνσι και τόσο πολύπλοκα ή δύσχρηστα όπως μπορεί να πιστεύουν κάποιοι που δεν έχουν ιδέα. Είναι πολύ φιλικά για τομ χρήστη και στην εποχή μας είναι πολύ εύκολα να μάθει κάποιος. 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Δεν κατάλαβες τι ρώτησα για τα samples, δηλαδή τους.... oscillators.

Μια χαρά κατάλαβα ρε Cos, το κακό (για μένα) είναι ότι εσύ δεν κατάλαβες τι γράφω στο παραπάνω σεντόνι, και μου αναφέρεις και μου συγκρίνεις tritons και άλλα...ανεμόπτερα.🙄

Άσ'το να πάει στο διάολο, δεν ξαναγράφω για το Montage M.🤣

6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ρε φίλοι πλήκτροι... Περισσότερες από 100 σελίδες, περισσότερα από 1000 posts... 

Τελικά, Montage πήρε κανείς;

Θα σου έλεγα τι πήραμε αλλά anyway...😄

 

 

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μια χαρά κατάλαβα ρε Cos, το κακό (για μένα) είναι ότι εσύ δεν κατάλαβες τι γράφω στο παραπάνω σεντόνι, και μου αναφέρεις και μου συγκρίνεις tritons και άλλα...ανεμόπτερα.🙄

Άσ'το να πάει στο διάολο, δεν ξαναγράφω για το Montage M.🤣

Θα σου έλεγα τι πήραμε αλλά anyway...😄

 

 

Δεν ειναι κακό να τα γράφεις. Εγω την απορία μου την έλυσα. Και πολύ καλά κάνει που έχει αυτή τη δομή. Εγω εχω πάρει ιδέες πολλές, θα τραβήξω θέματα ή one shots από τα presets που ποσταρουν και ακούγονται στο youtube και θα φτιάξω τρελά backing tracks γισ κομμάτι μου , σαν να το έχω θα είναι 😀

  • Μπερδεύτηκα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου