Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το παλιό είναι χιλιάδες μίλια μακριά από το καινούργιο, ιδιαίτερα στην sample engine (8 elements VS 128 elements).

Το Montage M έχει 16 κύριες κατηγορίες Performance, και κάθε μία από αυτές διαθέτει κάποιες υποκατηγορίες. Η Brass κατηγορία χωρίζεται σε 8 υποκατηγορίες:

 

image.png.b5756a061aaa90e64321830e05a7662a.png

 

Τώρα, ποια από τα 3,369 Performances ανήκουν στην Brass κατηγορία ούτε η Yamaha μάλλον δεν ξέρει.😛 

Και μιλάμε πάντα για Performances καθώς τα Montage/MODX δεν έχουν patches. Όταν λοιπόν μιλάμε για  3,369 Performances (όλα στην ROM) πρέπει να συνυπολογίζουμε ότι το κάθε ένα από αυτά μπορεί να αποτελείται από έως και 16 parts (patches), και αν μιλάμε για AWM2 (sample) Performances, τότε η βαλίτσα πάει πολύ, μα πάρα πολύ μακριά, μια και το κάθε part μπορεί να αποτελείται από έως και 128 elements, και το κάθε element δεν είναι απλά ένας oscillator/waveform αλλά ένα αυτόνομο synth με τα δικά του φίλτρα, EGs και LFO. 

Δεν ξέρω πόσοι πραγματικά πιάνουν το απύθμενο βάθος αυτού του synth, ένα βάθος που στην soft έκδοση μετατρέπεται σε απύθμενο βάθος στη νιοστή. 

 

 

 

υπερβολές

 Στην πράξη οι ήχοι που διαφοροποιούνται και αξίζουν σε όλα τα synth δεν είναι όλοι όσοι παρέχονται, ακόμα και στα VST. Τουλάχιστο όσα δίδονται στα preset. Το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα για εμένα έτσι όπως τα βλέπω είναι καλύτερο στο Montage M λόγω της μηχανής της νέας που του δίνει περισσότερη virtual analog δυνατότητα και το απύθμενο της δομής για όλα τα συνθ δεν έχει διαφοροποιηθεί τόσο από το παρελθόν.

 Το μεγαλύτερο ρόλο παίζουν οι μονάδες effect και η δόμηση μέσω των φίλτρων και των περιβαλλουσών και των μοντέλων ενίσχησης και το πώς περνά αυτό και διανέμεται ατομικά και συνδυαστικά στα στοιχεία ελέγχου.

 

 Αυτο ακριβώς είναι. Ένα element με το κάθε φιλτρο και lfo. Και τι έγινε? Τίποτα. Τα ίδια και τα ίδια ακούγονται. 😄 Το brass section θα ακούγεται όπως ακουγόταν πριν 7-8 χρόνια. 🤣 Και η AWM2 είναι το ίδιο ξαναζεσταμένο φαγητό με περισσότερα GIGA. Στον κόσμο των VST τα 10GB είναι ......στραγάλια 😄

 

 Με 4 instances του ΜΟΝΤΑGE ESP 2.0  έχεις όλα τα parts και τα elements τους Χ4🤑

 

 

43 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Είναι πασιφανές πως λέτε ανακρίβειες. Επιτέλους, πάψτε να παραπλανάτε το κοινό που μας βλέπει. Παρακαλώ το κοντρόλ να διακόψει τη σύνδεση με τον κύριο  

Θα λέω απόψης ελεύθερα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

part μπορεί να αποτελείται από έως και 128 elements

Eγώ θυμάμαι πως κάθε part λέγαμε παλιά πως αποτελείται από 16 elements όλα μαζί κάνουν 128 elements. προφανώς, εννοεί samples

 Αν δεν το θυμάμαι καλά ή αν το Montage διαφοροποιείται τόσο πολύ σημαίνει πως στα 8 parts που μπορεί να παίξει ταυτόχρονα μπορεί να τρέξει ταυτόχρονα 1024 samples που το κάθε sample έχει το δικό του EQ και lfo?

 

 Μου θυμίζει το  ανέκδοτο, κόψε λίγο από την τσιπούρα 🤣

 Τώρα δεν μπορώ να τα ψάξω, πάω βόλτα.

 Αύριο θα τα πούμε, αφού δεν μπορούμε να το έχουμε, ας το κουτσομπολεύουμε. 😄

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

Eγώ θυμάμαι πως κάθε part λέγαμε παλιά πως αποτελείται από 16 elements όλα μαζί κάνουν 128 elements. προφανώς, εννοεί samples

Λάθος θυμάσαι. Στα Motif XS/XF & MOX/MOXF και Montage/MODX/MODX+ η AWM2 engine διαθέτει 8 elements ανά part, και αυτό x16 (Montage/MODX). Κάθε element είναι ένα αυτόνομο ξεχωριστό synth με τη δικη του waveform/EGs/filters/LFO. Σου φαίνεται λίγο? Πες μου ένα (1) άλλο synth που να το κάνει αυτό όχι με 8 elements, αλλά "απλά" με 8 oscillators. Μην ψάχνεις, δεν υπάρχει κανένα. Όλα με 2-3 oscs παίζουν στα patches τους, και μας κουνιούνται κιόλας.🥳

 

Πάμε τώρα στο Montage M. Εδώ έχουμε 128 elements ανά part, κι αυτό x16 (Performance). Αυτό σημαίνει (για τους τέρμα ανίδεους) ότι μπορούμε να έχουμε ως και 128 αυτόνομα synths σε κάθε ένα από τα 16 parts, γεγονός εξωπραγματικό απ'όπου κι αν το πιάσεις. θα μου πει κάποιος, "σύμφωνοι, αλλά η 256ρα πολυφωνία της AWM2 engine (2x128-voices) δεν φτάνει να ακουστούν όλα αυτα τα αμέτρητα elements ταυτόχρονα". Ε και? Καταρχάς ακόμα και αν αυτό μπορούσε να γίνει, ποιος θα καθόταν να φτιάξει ένα performance με...2,048 oscillators και άλλα τόσα φίλτρα/EGs/LFOs να ακούγονται ταυτόχρονα? Εδώ με 2-3 oscillators και χάνουν την μπάλα. Το θέμα δεν είναι πάντα να παίζεις ταυτόχρονα με έναν σκασμό oscillators, υπάρχουν και άλλοι τρόποι στο Montage M να αξιοποιήσεις αυτή την τρομακτική δυνατότητα. 

 

Κάθε element μπορεί να παιχτεί με διάφορους τρόπους και να ανατεθεί σε οποιαδήποτε περιοχή του πληκτρολογίου ή ακόμα και σε ένα μόνο πλήκτρο (πχ στην περιοχή C2-F2 να παίζουν τα elements 1,2,4,5,6, στην περιοχή D3-G4 τα elements 71,40,60,3,122, στο πλήκτρο C1 τα elements 9,25,37,38,51,53,85,91,97,111,122,128), ή να παίζεται μόνο μέσω aftertouch ή key-off (να τριγκάρεται δηλαδή μόλις αφήνουμε το πλήκτρο) ή ανάλογα με το velocity που είναι προγραμματισμένο να παιχτεί (στο velocity 45 πχ παίζουν τα elements 5,7,22, στο velocity 60 τα elements 1,2,8,12,55 και πάει λέγοντας). Τα elements μπορούν να παιχτούν με normal, legato, key-off, cycle και random τρόπο.

 

Αν φτιάξουμε πχ ένα part από 17 elements και τα προγραμματίσουμε να παίζουν σε random mode, κάθε φορά που θα πατάμε τα πλήκτρα θα ακούμε διαφορετικά elements. Μπορούμε ακόμα να φτιάξουμε ένα part από 128 elements και να τα βάλουμε να παίζουν σε cycle mode, αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που θα πατάμε ένα πλήκτρο θα ακούμε με τη σειρά το επόμενο διαφορετικό element. Συνδύασε το αυτό με έναν arpeggiator (τα Montage/MODX μπορούν να παίξουν ταυτόχρονα 8 arpeggiators) και μπαίνουμε σε περιοχές που μόνο τα wave sequencing/wavetable synths παίζουν μπάλα.

Και όλα αυτά είναι ένα μικρό μόνο τμήμα της πολυπλοκότητας και της συνθετικής/προγραμματιστικής υπεροχής ενός Montage M. Όλα τα υπόλοιπα synths είναι απλές οδοντόκρεμες μπροστά του.image.gif.f7d7f6c520c5d84450eb1d5ecc3756c8.gif

 

image.png.64d772f8adca0fbb175287f208e70d19.png

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα υπολογίσω αύριο νηφάλιο, να δω το sound structure του MONTAGE M ετσι να περάσει η ώρα. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Θα τα υπολογίσω αύριο νηφάλιοΣ...

Μη σπαταλάς χρόνο, το έχω κάνει ήδη εγώ για σένα,🫵 για όλους εσάς Cos!☝️ Μην μπλέκεσαι με τα elements, τους cariers, τους modulators και τους algorithms, θα μπλέξεις άσχημα! 
Εσύ απλά αγόρασε το, αύριο κιόλας!, και τις αναλύσεις τις κάνεις μετά.😎

 

image.png.7018c62dc3551cde57c15cffe9bb50aa.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μη σπαταλάς χρόνο, το έχω κάνει ήδη εγώ για σένα,🫵 για όλους εσάς Cos!☝️

 

image.png.7018c62dc3551cde57c15cffe9bb50aa.png

Ναι Κοζ σε παρακαλώ,αλλάζει που αλλάζει τα νερά ανά 6 ώρες, μη παλαβώσει χειρότερα ο Άη Στάνης, το επόμενο στάδιο είναι να μας λέει για τον Λόρδα και τα χαμούνδ.

Αυτό θέλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μη σπαταλάς χρόνο, το έχω κάνει ήδη εγώ για σένα,🫵 για όλους εσάς Cos!☝️ Μην μπλέκεσαι με τα elements, τους cariers, τους modulators και τους algorithms, θα μπλέξεις άσχημα! 
Εσύ απλά αγόρασε το, αύριο κιόλας!, και τις αναλύσεις τις κάνεις μετά.😎

 

image.png.7018c62dc3551cde57c15cffe9bb50aa.png

Το πρωί . Τώρα πίνω μπύρα με θέα την Ακρόπολη.. Θα τα δω εγω όλα που είμαι ειδικός 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Το πρωί . Τώρα πίνω μπύρα με θέα την Ακρόπολη.. Θα τα δω εγω όλα που είμαι ειδικός 🤣

Πάρε μια-δυο φωτός την Ακρόπολη και ανέβασε τες στο "Τι Βλεπετε τώρα" θρεντ, να τις δει κι ο  Samy που έχει πήξει το μάτι του στους θάμνους, στα κουκουνάρια, στους ασβούς και στις αρκούδες, εκεί πάνω στα βουνά που έχει μονάσει.🦊🦫🐻🌲🌴

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Πάρε μια-δυο φωτός την Ακρόπολη και ανέβασε τες στο "Τι Βλεπετε τώρα" θρεντ, να τις δει κι ο  Samy που έχει πήξει το μάτι του στους θάμνους, στα κουκουνάρια, στους ασβούς και στις αρκούδες, εκεί πάνω στα βουνά που έχει μονάσει.🦊🦫🐻🌲🌴

Τώρα που είδα το μήνυμα έφυγα. Τρώμε στην χαμοστερνας βρωμικα και θα κάνω μια βόλτα με τη μηχανή γρήγορη να χωνέψω 

IMG_20240629_033859.jpg

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

θα κάνω μια βόλτα με τη μηχανή γρήγορη να χωνέψω 

Κοίτα, να κάνεις μια βόλτα με τη μηχανή και να χωνέψεις δεν παίζει, εκτός κι αν την μηχανή την έχεις στην πλάτη.😆

Άσε τη μηχανή εκεί, κλείδωσε την και πάρ'το με τα πόδια ως το σπίτι να δεις πως χωνεύεις. Κι αύριο παίρνεις ένα ταξάκι όταν ξυπνήσεις και πας και παίρνεις τη μηχανή. 

Απλά είναι τα πράγματα Cos.image.gif.5ab26041d4e8264e0ef97f2412d6e473.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου